Ljubav na prvi pogled..i malci ili mrest ancistrusa by Mirka

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Kako je prvi mrest, moze se raci, propao jer su male ancistruse pojeli najverovatnije skalari, a nezgodni muzjak najverovatnije ubio zenku sa kojom se mrestio napravila sam drugu kombinaciju. Muzjaka i zenku iz drugog akvarijuma, prebacila sam u poseban mali akvarijum u kome su se vec mrestili kribovi.

Temperatura vode 25 stepeni, delimicno ima podloge od krupnijeg sljunka, pecinica i komad drveta, sundjer filter i ozracivac. Malo paprati radi "ugodjaja". Kvalitetna, firmirana hrana. Muzjak se lepo snasao u maloj pecinici i odmah je zaposeo. Zenka se krila medju kamenjem i nisam imala predstave sta se desavalo u medjuvremenu.
I kao rezultat svega pojavili su se malci sa velikom zumancanom kesom i lepili se po staklu. Smanjila sam nivo vode jer su se kacili vise blizu povrsine.

Slikacu sve to cim "maznem" digitalac...
 
Ove dve ribice nisu nikada bile zajedno. Muzjaka sam dobila na poklon. U akvarijumu iz koga potice bio je da tako kazem "drugi" i u senci nekog dominantnog "badze" pa se nikad nije uparivao sa nekom zenkom. Zavidne je velicune, oko 15 cm. U prvom mrestu se pokazao kao dobar roditelj jer je neprekidno bio pod kamenom i cuvao ikru.

Videcemo kako ce ovog puta biti.
 
nastavak...

malci su se pojavili u vecem broju. U pokusaju ih izbrojah tridesetak, a mozda ima i koji vise. Aktivni su i kace se po kamenju i panju. Jedu sitno mrvljenu lisnatu haranu TetraPhill i TetraWaferMix izlomljen na manje komade.

Samo, buni me jedna cinjenica. Zenka je nestala na par dana (otprilike 3-4). Verovatno je bila zajedno sa muzjakom u pecinici. Danas se ponovo pojavila na svom uobicajenom mestu za lenstvovanje. Muzjak ne izlazi iz pecinice. Od mresta je proslo otprilike 15 dana (pojava prvih malaca) pa se pitam da se nije odigrao jos jedan... :shock: Po mom nekom misljenju je prerano za tako nesto...ali videcemo 8)
 

Attachments

  • dscn0024.jpg
    dscn0024.jpg
    58.1 KB · Pregleda: 93
  • dscn0016.jpg
    dscn0016.jpg
    27.6 KB · Pregleda: 78
Svaki mrest je interesantan. Bio on zahtevan ili manje zahtevan trazi punu paznju. Ali je zadovoljstvo potpuno kad se dozivi odrastanje jednog, na pocetku, tako malenog bica.

Malci napreduju dobro. Medjutim, cini mi se, da se pojavila jos jedna generacija mnogo manjih ribica. Nisam ni na jednoj primetila zumancanu kesicu ali sumnjam da razlika u napredovanju ribica jedne generacije moze biti tolika. Mozda su one iz drugog mresta. Muzjak ne napusta skloniste a zenka se povremeno pojavljuje van. To su neka moja zapazanja...
 

Attachments

  • DSCN0154.jpg
    DSCN0154.jpg
    76.7 KB · Pregleda: 62
  • DSCN0155.jpg
    DSCN0155.jpg
    82.3 KB · Pregleda: 58
Isti muzjak, druge zenke. Sada su dve. Proslo je dosta vremena do ovog mresta. Mogu reci da sam i izgubila nadu da ce se sta desiti. Cinilo mi se da su premlade i premale. Mozda je kao podstrek za mrest bila cesta promena vode (par puta dan za danom a par puta sa danom pauze, odnosno svaki drugi dan). Iskreno receno nervirao me je nered koji su pravili po akvarijumu i mnogo , mnogo nekog otpada, ni sama neznam sta je to bilo. Mada, i sad nije bolja situacija.:rolleyes:

Ima ih desetak za sada. Posakrivali su se i miruju. Skoro su providni da se moze pomisliti da su albino. Muzjak je u pecinici i ne izlazi. Mozda ce ovih dana iz pecinice izaci jos koji malac. :)

Slike su ocajne, ali nije moglo bolje zbog komesanja vode (u blizini je bio rasprskivac). :oops:
 

Attachments

  • DSCN0931anci.jpg
    DSCN0931anci.jpg
    31.1 KB · Pregleda: 61
  • DSCN0938-anci2.jpg
    DSCN0938-anci2.jpg
    48.5 KB · Pregleda: 48
  • DSCN0940anci3.jpg
    DSCN0940anci3.jpg
    24.1 KB · Pregleda: 62
Super su one fotke, ajme sta ih ima:) !
Ja sam dobila prvi pomladak od njih prije nekih dva tjedna.Naime, muzjak nikada ne izlazi iz svoje pecine, bar od kada ga imam jos ga ni jednom nisam vidjela vani, dok se zenka stalno setka po akvariju.Za mrijestenje nisam ni znala, dok nisam skuzila 4 malca prikeljena na staklu iza filtera za prociscavanje vode, dok sam smislila kako ih poloviti i prebaciti na sigurno, vec su bili u filteru i cistili ga iz nutravaljam_se .I tako ih napokon spasila od sigurne smrti.Sada lijepo napreduju, i svakim danom su mi sve veci i veci...
Tako da se njihov prvi mrijest, meni dogodio kao sok iz vedrog neba:) .
Sada barem znam kako to, jel te, ide kod njih pa ce ih u sljedecem pokusaju biti vise.
 
  • Like
Reactions: Mojsinjski
Pa, mozes im dati, ali je veliko pitanje hoce li je oni jesti. Oni svo vreme provode prilepljeni negde. Ne verujem da ce imati inspiraciju da jure artemiju po akvarijumu.
Inace, sto se tice malaca sa kesicom koji plivaju po akvarijumu. Dobar tata ancistrus nikada ne izbacuje mlade iz legla dok se potpuno ne oforme. Znaci da tata tu treba jos da vezba.
 
  • Like
Reactions: Mojsinjski
Nisam nikad macima davala artemiju. Kako su prilicno krupni kad se pojave iz pecinice rado prihvataju usitnjene listice, zrnastu hranu ili spirulinu.

Sto se tice onih slikanih sa kesicom...to su prva tri koja su se pojavila u tom ponovnom mrescenju. Sada ih ima preko pedeset, sa tendencijom daljeg pojavljivanja novih. Osim ta tri slikana nijedan se vise nije pojavio sa kesicom vec kao oformljene i obojene ribice. Muzjak je stalno u pecinici, zenke su van i veoma ratoborno raspolozene jedna prema drugoj. Jedna je dominantnija pa cak svoju agresivnost pokazuje i kad ih hranim. Ipak sve to funkcionise. I naravno mnogo nereda.... :rolleyes:
 
Malo neobicno...ikra na neuobicajnom mestu....zenka je ili polozila ikru van saksijice ili ju je "pomahnitali" muzjak izbacio. Svi pokusaji vracanja su propali, bilo je par narandzastih malaca ali su nestali. verovatno su pojedeni. :ebote:
 

Attachments

  • ikra-anci.jpg
    ikra-anci.jpg
    30.1 KB · Pregleda: 40