Luda ideja: jezerce na terasi?

Igor87

Member
8 Juli 2008
98
6
8
Uhvati me groznica da nesto napravim, ali ne znam koliko je pametno. Imam neku malu terasicu u stanu pa sam hteo neko jezerce da napravim. Gledao sam neke videe o Oryzias latipes i da ih drze u tako nekim slicnim uslovima. Mislio sam da uzmem jedno korito za malter od tipa 60l i da ga oblozim stirporom i da mi to bude jezero. Sunce dolazi popodne oko 15-16h na terasu ali bi bilo zasticeno sa ogradom i dobrim delom drvetom ispred terase.
1653201630202.png
Je l' ima neko mozda neko mozda iskustva sa necim takvim? Sta bi od biljaka moglo u tim uslovima, kontam nesto iz prirode najbolje? I na kraju da li se ove ribe uopste mogu nabaviti kod nas?

Ps: za sad samo razmisljanje :)

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,797
103
63
68
Beograd
Izvodljivo sigurno.

Malo ce biti cupavo u avgustu ako krenu vrucine koje traju danima pa razmisli i o tome. Od biljaka mozes da koristis prakticno sve sto se koristi u akvarijumu, jer to jezerce je letnja varijanta i tesko da ce nesto preziveti zimu. Moze da se kupi i mini lokvanj. koji je prelep. Obavezna je i neka pumpica da mesa vodu. a ako imas dosta biljaka filter nije neophodan.
Ribe koje si pomenuo nisam nikad video kod nas ali imas Oryzias woworae u Akvarijum artu.
Ako odes do neke stalne bare mozes dosta toga da nadjes.

• Like
Reactions: Igor87

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,605
297
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Nije slucajno sto se za takvu postavku koriste Oryzias ribe. One mogu da podnesu te ekstremne temperature tako da ako se vodi racuna onda sve moze da bude ok. Naravno ako temperatura ode na 50 stepeni onda pisi propalo.
Mislim da bi trebao da se upustis u to pa na kraju da pokazes i dokazes da li to moze ili ne.
Sto se tice riba to ne bi trebao da je problem. One su na raspolaganju i pitanje je samo da li uvoznici zele da ih uvezu. To je najbolje da se raspitas po specijalizovanim akvaristickim radnjama.

Ja imam dva bazena po tom principu, doduse malo vise vode ali ne puno. Ukopani su u zemlju pa to bolje regulise temperaturu ali mogu da kazem da jedan od bazena koji je vise izlozen suncu je mnogo topliji, barem po povrsini. Guste biljke sprecavaju ekstrenmo zagrevanje u dubini. Na terasi je to malo drugacije ali probaj, mislim da to vredi.

• Like
Reactions: Igor87

Goxxx

Member
10 Januar 2005
117
10
18
Beograd
Ovako nešto?
IMG_20220612_120004.jpg
Japanese rice fish (Oryzias latipes) ili Medaka su odlicne za mala jezerca... ako neko zna gde mogu da se kupe... ili ako bi neko bio voljan da ih uveze... :)