Mehurići na veliko

rogus

Member
7 Maj 2004
233
2
18
50
Houston, TX, US
Mehuri?i na veliko

Potrebna su mi vasa iskustva sa rasprivacima koji se koriste u penilicama. Recimo da moram da koristim neki od skimer sistema koji se bazira na rasprivacu kao elementu koji obeznedjuje mehurice.

Sta se kod vas pokazalo kao najtrajnije i dovoljno pouzdano?
 
samo preko informacija sakupljenih od svud, mogu ti re? da se koristi jedino dvreni raspriva?, jer ostali nedaju dovoljno sitne balon?i?e...
A na reef centralu imaju DIY raspriva?, stog probaj tamo pogledat! :wink:
Sve u svemu, JBL ima drvene raspiva?e, pa moe probat s njima...
A i moe napravit bez raspiva?a al tako da na powerhead spoji cijev?icu sa zrakom pa ?e ga pumpa dovoljno usitnit i rijeit ti taj problem...
1000l/h se preporu?a!
Hope it helps :wink:
 
ako trazis proizvod nad proizvodima onda je sigurno rjesenje bubble king protein skimmer http://www.royal-exclusiv.de/.

882089267b32bc61db8a936a0c10c520.jpg


b62ade743d1f5082f37ac88ded3ac138.jpg


c3e6eb4c5ae305f8f6cec71a094b6c05.jpg


ti su skimmeri za tri klase bolji od bilo ceg drugog na trzistu, koriste se uz red dragon pumpe s titanijumskim elisama (slika 3) koje napjene vise mjehura od bilo kojeg skimma s plasticnim..
Skimm je najbolji od najboljih, a toliko i kosta... Na zalost iznad mojih mogucnosti, vjerujem iznad i tvojih tako da smrc! .... Ja sam turbo zadovoljan sa svojim H&S skimmom, brijem da isto tako neki venturi style Schuran, Deltec, AM, aqua-complet, Sander ili eventualno americki euroreef (sto je kopija H&Sa) razmjerni velicini tvog akvarija te podrzavani dobrom eheim ili aquabee pumpom rade ko zmaj
 
Gledam jedan Buble ve? 2 meseca kako radi... Ta naprava je uistinu mo?na....Moja jedna muterija ga je donela iz Austrije pa nismo izdrali ve? smo ga istoga dana i pustili u pogon.... Tunze koji je do tada obavljao ovu funkciju u istiom tom akvarijumu zaista je manje toga izbacivao...

Ipak vratimo se u stvarnost - kolega biolog verovatno u ceo svoj sistem ne?e uloiti vrednost ove naprave. On verovatno za po?etak eli mnogo jeftinije i jednostavnije reenje... Gledao sam za sve ove godine monoge skimere kako rade, od onih najhvaljenijih do prose?nih ... nije la da sve to moe funkcionisati i bez njih ... sve zavisi ta zapravo ?ovek ho?e od svog morskog akvarijuma. Ti nam Alexandre nita kao ideju vodilju ili elju nisi naveo. Kakav to morski akvarijum odnosno sistem eli? ta eli gajiti u njemu? U nekim sistemima je skimer glavna pokreta?ka snaga a u nekima ba i nije obavezan.

to se raspriva?a ti?e paleta ponude je prili?no iroka. Ja sam se obi?no zadovoljavao ranije sa Sanderovim raspriva?ima. Imam jednog drugara koji se bavi modelarstvom i koji od balze pravi jo finije raspriva?e te kad mi ustrebaju samo okrenem telefon i zamolim ga da potroi malo vremena i zarad mene. U vezi sa krpno?om mehura , Roguse tebi je verovatno jasno kuda to putuju mehuri?i kroz drveni raspriva?. Samim tim zasigurno ?e lako zaklju?iti koje je drvo pogodno za njihovu izradu ukoliko eli da se sa tim igra... E da, ima skimere koji rade po malo druga?ijem principu(poput pomenutog Bubble king-a) pa im raspriva? nije potreban, ali to zasigurno ve? zna.
 
Ma u principu necu skimer. Al posto se tek spremam i polako ucim nesto sto sam izbegavao godinama onda nije red da tek tako odbacim taj deo. Kako bilo skimer sigurno nece biti osnova moje filtracije te tako ako neki i bude bice jeftiniji model verovatno kao deo refugiuma. A iskljucicu ga u jednom trenutku i nadam se da necu morati da ga koristim posle toga. To mi dodje kao neka vrsta izazova. Komponovanje jednog uravnotezenog sistema sa minimumom tehnike. Al sta ja znam jel, za sad je to samo premisljanje bez stvarnog iskustva i testova. :roll:

Buduci da se ja nisam nosio sa Budom T. nisam bas siguran da znam koje bi se vocke mogle podiciti sa prozracnim ksilemom. Osim balze ima li jos neka ideja?

Sto se tice samog akvarijuma o tome pomalo tupim u forumu o morskoj na akvaristika.org u temi More blog. Tamo cu polako da opisem svoje ideje i njihovo preciscavanje. U principu, iako me je Boban u avgustu savetovao da se toga ne vatam, buduci da je to moja prakticno jedina morska fascinacija planiram da pravim akvarijum za neku od vrsta Hippocampus i mozda dodam i neku singnatidu iz roda Syngnathus. Mozda na kraju napravim jedan Jadranski sistem. Zavisi kako shvatim ono to treba da procitam.

Ali to je druga tema, a u ovoj odgovor je jednostavan nema trajnog rasprivaca.
 
Rogus, tacno je tako kako si i sam na kraju zakljucio, nema trajnog rasprasivaca. Ja sam se igrao sa raznim, drvenim, sinterovanim i nekim fleksibilnim gumenim i sve se na kraju svodi na pogorsanje stvari i zamenom. Ipak je tu venturi resenje, nista njemu ne fali.

Dobra stvar je ta da te skimmere mozes da vidis u akciji i da pokupis (ukrades :) ) iskustvo drugih. Eto, sta moze bolje da bude nego da sa Octopusom odes kod tih njegovih musterija i da pogledas te opake sisteme. Evo i mene zanima kako izgleda jedan akvarijum gde vlasnik kupuje vrhunsku opremu. Vec zamisljam gomilu ljutih korala pred kojima staje dah.

Pitanje primene skimmera je relevantno. Tu postoje dva odgovora a sve zavisi od uslova pod kojima se radi. Recimo ja bez skimera bi mogao da stavim katanac na vrata. Iz tog razloga su tri u radu non stop.

Sto se tice tvoje teme to pratim a licno mislim da bi trebao da je otvoris za razgovor. Monolog je ok do neke granice, mozda tek da se vidi razmisljanje. Dopada mi se kako si povezao realne stvari i zelje.
 
Pa jes i ja o tome razmiljam, ali kad sam joj dao ono nesrecno ime moro sam od nje da napravim blog. :D
U stvari imam ideju da prvo hocu da procitam ono to sam spremio da promislim i steknem neki stav na osnovu literature, pa tek onda da razgovaram. Mislim to mu dodje kao neka vrstaevolucije od Tabula rasa nivoa. A niko od vas od kojih bih voleo da cujem savete nije to; svako ima svoja iskustva i koliko god siroka na kraju se odluci za jednu vrstu sistema ili njihove kombinacije. Pri tome u celoj toj prici bih ja slabo mogao da diskutujem i mozda bih bio usmeren tamo gde ne moram ako imam dovoljno znanja da napravim svoj izbor iz predloga. I nadao sam se da cu pre da zavrsim svoj uvod pa da otkljucam temu, ali ne stizem. :cry: I naravno mislim da ce rezultata biti tek kad otkljucam temu.
 
boban said:
Rogus, tacno je tako kako si i sam na kraju zakljucio, nema trajnog rasprasivaca. Ja sam se igrao sa raznim, drvenim, sinterovanim i nekim fleksibilnim gumenim i sve se na kraju svodi na pogorsanje stvari i zamenom. Ipak je tu venturi resenje, nista njemu ne fali.
i ja se u potpunosti slaem sa ovom tvojom konstatacijom.Iz iskustva znam da ?ak i isti raspriva?i od istog proizvodja?a traju ponekad razli?ito...

boban said:
Dobra stvar je ta da te skimmere mozes da vidis u akciji i da pokupis (ukrades :) ) iskustvo drugih. Eto, sta moze bolje da bude nego da sa Octopusom odes kod tih njegovih musterija i da pogledas te opake sisteme. Evo i mene zanima kako izgleda jedan akvarijum gde vlasnik kupuje vrhunsku opremu. Vec zamisljam gomilu ljutih korala pred kojima staje dah.
E bobane kad smo kod kradje skinuo sam detaljno sve dimenzije i ideje (mada je to protivno atorskim pravima) polako se spremam da odradim jedan home made Bubble King. Iskren da budem zadivio sam se koliko stvar?ica izgleda jednostavna (ako izuzmemo pumpu koje stvarno vrhunska.) Trenutno prikupljam potreban materijal pa po?injem uskoro sa igranjem. (kad se steknu uslovi tj. nadjem malo vremena. :lol:)
to se akvarijuma ti?e verovatno ?u te razo?arati...... Tu nema ni traga koralima (ima neto malo sinularia i 2 sarko i to je sve) a ubrzo ?e ti biti i jasno zato. U pomenutom akvarijumu ive 4 volitansa veli?ine od 30 do ?ak 40 cm (ako me moj dar za procenu ne vara)jedan semicirculatus koji ulazi u osmu godinu, jedan premnas koji je ve? odavno deda , zebrasoma flavescens koja je poprili?no velika (oko 10 cm u pre?niku) leucosternon i dva ogromna H.Acuminatusa. Sve ribe su jako velike i pored takvih grdosija (koje dosta ru?kaju a samim tim i zagadjuju sredinu) suludo bi bilo i razmijati o Koralima (na alost Bobane ne tee svi onome(koralima i izazovu koji sa sobom oni nose) u ?emu bi moda ti i ja uivali.) Miljenici ?oveka su upravo volitansi i sve je podre?eno njima. Takve deronje upravo zahtevaju jak skimer. E sad postavlja se pitanje zasto bas bubble....??? Moe se ?oveku... pro?itao da je najbolji i ho?e najbolje. Ho?e i moe sebi to priutiti .. zato bi se ja pravio pametan pa ga u tome spre?avao :wink:

boban said:
Pitanje primene skimmera je relevantno. Tu postoje dva odgovora a sve zavisi od uslova pod kojima se radi. Recimo ja bez skimera bi mogao da stavim katanac na vrata. Iz tog razloga su tri u radu non stop.
I ovde si u pravu... i ovaj akvarium bi obzirom na grdosije verujem brzo zavrio karijeru da ga celim putem ne prati jak skimer (Nekad Tunze a sad pomenuto ?udo tehnike) Kad ponekad pogledam ta ova naprava izbaci u kratkom roku od par dana najeim se. Verovatno ?e ove ribetine ve? krajem godine iz postoje?eg i?i u ve?i 1500 litarski akvarijum (na opte zadovoljstvo njih i njihovog vlasnika) jer sad im je i 160 x 80 x70 i vie nego tesan.
boban said:
Sto se tice tvoje teme to pratim a licno mislim da bi trebao da je otvoris za razgovor. Monolog je ok do neke granice, mozda tek da se vidi razmisljanje. Dopada mi se kako si povezao realne stvari i zelje.
Ja ovu temu nisam video na alost ali sam ju?e video rogusa i malo smo probesedili o tome... li?no mislim da ni on sam nije siguran ta bi hteo od cele pri?e... pominjao mi je morske konji?e ..moda se za njih odlu?i...vide?emo vremenom.
 
Jel ovo Xexe ima funkciju kao he he ?

A to se azota ti?e ko ti kriv kad si beao sa predavanja . :roll: A sad kad si postao veliki guru mutra studentkinje da moraju da dolaze na vebe. (atro zarad prenoenja znanja) ?ek, ?ek da ja vidim Miljanu samo :twisted:(ode tvoj san o mehuri?ima u vetar)
 
Ma mislio sam na ozbiljnije stvari, neke nedoumice oko rada plenuma npr.
A sto se studenata tice moracu da otvaram jednog dana neku katedru za marinsku i takoto. o_O