Mikroskop

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Bobane, vidim da cesto kacis slike koje si skinuo sa mikroskopa. Imam mikroskop ali nemam tu veb kameru i nemam mogucnost da je prikacim na ovaj sto imam. Evo ti jedan sajt pa predlozi sta bi bilo optimalno da kupim za tu svrhu.
 
Imao sam profi mikroskop ali sam ga prodao pre par godina, jer sam mislio da mi nikad nece trebati. Ovaj sad sto imam je vise igracka ali moze da posluzi za gledanje ali nema nikakvih mogucnosti da se stavi fotoaparat.
 
Realno gledano tebi zaista ne treba neki super mikroskop a pitanje je da li ti uopste i treba.
U sustini koristan je za neku brzu dijagnozu, da li su bicari u pitanju ili ne ali i to moze da bude tesko odredljivo.
Za bakteriska oboljenja mikroskop je samo jedan mali segment mnogo veceg procesa i to realno nije u dometu hobi akvarisrike. Kako se i sta radi sa bakterijama najbolje je da vidis sa nekom laboratorijom koja to radi. Gajenje kulture, bojenje bakterija itd. To zahteva jos dosta opreme i zato je sve to besmisleno za nas pogotovo sto bi ti to uradio jednput i ko zna kad bi opet ponovio.

U sustini ako te zanimaju bicari onda je to sve vrlo interesantno jer to mozes lako da radis na mokrim uzorcima. I ja se ponekada zablejim u mikroskop po sat vremena :)

Ako si resio da kupis mikroskop onda uzmi binokularni. Meni je mnogo laksi za upotrebu mada sam se bio dobro istrenirao i na monokularnom. Vazno je da ne zmuris na jedno oko :)

Povecanje od 400x je sasvim ok a 1000x teras sa uljem jer bez toga malo stuca mada ti to povecanje nece bas tako biti od koristi. To povecanje se uglavnom koristi za suve uzorke, eto za bakterije.

Mnogi mikroskopi imaju ugradjenu kameru koje su obicno male rezolucije. Za one bolje treba dosta para. Ima i mikroskopa koji su bez kamere ali imaju prikljucak za njih. Znaci da bi postavio kameru na mikroskop on mora da ima taj prikljucak za kameru a kamera mora da bude takva da moze da se prikaci.
Pogleda http://www.teleskop.rs/teleskop-katalog/mikroskopi/digitalno-fotografisanje

Naravno mi obicni smrtnici uvek nadjemo DIY nacin da nesto postignemo. Izostris to sto zelis na mikroskopu pa uzmes kameru u ruke, taj makro ojektiv sto imas, prineses na par milimetra od okulara mikroskopa i skljoc :) Eto ti slike. Naravno ti treba da nadjes dobro setovanje za kameru, ISO, barzinu itd. Vrlo je prosto.

Eto nadam se da sam malo pomogao u vezi toga a ako imas jos nesto sam pitaj pa ako znam tu sam :)