Moji diskusi

Eddie

Senior Member
3 April 2005
399
2
18
49
Pancevo
Eto ja resio da oborim mitove i o diskusima. Pa sam tim povodom pre neka 2 meseca nabavio 10 slatkih mali dukata. Uzeo sam ih kao bebe jos, ne samo zbog cene vec i zato sto zelim da ih ja podignem i ispratim ceo njihov put do maticnih riba. Bar se nadam da ce tako biti.

Za sada su se pokazali kao ribe koje su vrlo slicne skalarima, pristojno se ponasaju, jedu halapljivo, ne uznemiravaju komsije pande i ne predstavljaju neki veci problem za drzanje.
Od nedavno su poceli da dobijaju boje i rastu brze.

Drzim ih za sad u malom akvarijumu (40l) sa filtracijom preko sundjera, jos jedan dodatni rasprsivac, voda je meka i blago kisela a temperatura je 29-30 C. Vodu im menjam po potrebi (neko moje iskustveno pravilo).

Hranim ih artemijom, grindalima i enhitrejom a vole da gricnu i tetra ciklid i tetra diskus.

Eto, ova ce tema biti nastavljana sa promenama u vezi njih i nadam se da ce na kraju ove teme biti slika maticnog para sa bebama diskusima.

Za sad evo koja slika mojih novih ljubimaca .
 

Attachments

  • d7.jpg
    d7.jpg
    62 KB · Pregleda: 142
  • d8.jpg
    d8.jpg
    39.7 KB · Pregleda: 82
  • d9.jpg
    d9.jpg
    67.8 KB · Pregleda: 91
diskusi

Prelepi su i mene najvise interesuje kako im pravis vodu,da li imas RO ili ih drzis u obicnoj cesmovaci.Napisi nesto malo vise o tome jer i ja nameravam da drzim iste.Takode me interesuje koliko si ih placao ako nije tajna. :lol:
 
Vec su poceli dobijati boju sto znaci da im uslovi u kojim ih drzis odgovaraju.

Napisao si da je voda meka i blago kisela , a mozda si mogao to preciznije reci ( dH i pH ) ..

Za sada sve pohvale ali ocekujemo hronloski upgrade. :wink:
 
Нормално, митови за дискуси има многу, но како што кажа не им треба нешто специјано за големината што ја имаш. Чим добиваат боја тоа значи дека имаат 5+ месеци, и ја поминале првата критична точка. За втората наскоро ќе се стретнеш, и по мое а и сите други тој аквариум од 40Л ќе биде мал за 1 дискус , камоли за 10.

Убаво е што ги чуваш во празен аквариум, сите познати дисксусџии така ги чуваат, но да се знае, празниот аквариум, освен што е лесен за одржување, нема некоја акваристичка вредност. Вистинскиот предизвик е да се чуваат во засаден аквариум со доста билки. За пример го земам Дане со екстремно густо заседени аквариуми има успешни дискуси. Иако тука на форумов доста луѓе викаат дека дискуси се чуваат во засадени аквариуми тоа не е така.

Мој совет: Почни со менувањето на вода полека да ги навикнуваш на "Чешмовача" затоа што за 10 возрасни дискуси = 500Л аквариум, неделно менување на вода 2 х 25% тоа е 250 литра. Ако ја правиш водата душа ќе ти излезе со менувањето. Тоа е барем по мое.

Поздрав и успех.
 
diskusi...za diskusiju 8)
O diskusima se uvijek moze diskutirati i ljudi koliko cujem imaju dosta razlicita iskustva s njima
Nadam se da ces oformiti aticni par i imati jednako dobra iskustav kao i s pandama ako ne i bolja
 
Nesto mi kaze da cemo za 12-15 meseci videti kako ove lepotane se uspesno mreste :) .
Eddie nemoj da se bojis sto se mitova tice, to su mitove sa nekih proslih vremena, sada je sve drugacije...
Bas ovih dana posmatram kako diskusi hrane male..... :D , znam da ces i ti to docekati kada ovi dukati budu porasli.
Adzigogov hvala na lepim recima :wink: . Uvek je lakse drzati ribe u golim akvarijumima, ali ne znaci da je to i lepse :wink: .....daleko od toga.
 
Sto se vode tice, nemam RO aparat i ne pravim vodu. Bar ne na akvaristima poznate nacine, naime imam bunar sa takvom vodom u dvoristu koji obilno koristim.
Za sad se pokazala ta voda kao izuzetno dobra, dokazali su to skalari,pande i mnoge druge ribe. Pa mislim da je red da je isprobam i na diskusima.

Voda u kojoj su trenutno diskusi je ta bunarska, a trebalo mi je malo vremena da ih priviknem jer su vec bili u cesmovaci.

Ne znam, i necu da lupam sad, koliko je precizno GH,PH ali kad god sam merio to je bilo u opsegu 6-6,5PH i 2-6 GH, KH je 0-1.
Ne znam jer nisam merio odavno, posto su mi iskustva sa tom vodom dobra i ne setim se da merim vise, nije pohvalno ali tako je. Valjda cu sa diskusima biti malo manje lenj.

I ja mislim da je gusto zasadjen akvarijum najlepsi, tako da ce i ove ribe ziveti u dzungli. Trenutno su u ovo malom,golom akvarijumu dok en narastu na neku velicinu kad prelaze u 200l.

Jeste 10 mnogo za 200l ali i ne nameravam sve da ih zadrzim ili bar ne sve u tom akvarijumu. Bice tu dok bude moglo.

Ovi diskusi imaju nepuna 4 meseca i trebace im jos dosta vremena da pocnu sa uparivanjem i nekim borbama za teritoriju. Racunam da ima prostora da osmislim kako,gde i kad.

Adzigogov, ja stvarno mislim da sa menjanjem vode 2x25% nedeljno akvaristika gubi smisao, cak i za manje litraze a kamoli kad to iznese 250l vode nedeljno. Znam da diskus vazi za ribu osteljivu na nitrite i ostala cudesa ali sto je mnogo mnogo je. Uz takav ritam izmene vode mislim da ti ni filter nije neophodan.
 

Attachments

  • d21.jpg
    d21.jpg
    46.6 KB · Pregleda: 81
  • d22.jpg
    d22.jpg
    52.5 KB · Pregleda: 73
Eddie said:
Adzigogov, ja stvarno mislim da sa menjanjem vode 2x25% nedeljno akvaristika gubi smisao, cak i za manje litraze a kamoli kad to iznese 250l vode nedeljno. Znam da diskus vazi za ribu osteljivu na nitrite i ostala cudesa ali sto je mnogo mnogo je. Uz takav ritam izmene vode mislim da ti ni filter nije neophodan.

Во право си, при нормално чување тоа е премногу, но сепак најбитна е храната-колку јадат колку оставаат итн... Ова е мое искуство при хранење со смрзната храна (Дане рецепта + спањак) и хумин во филтерот (40 литарски, 4 коморен, стаклен). Тоа го кажувам дека сепак не сакам жолтеникава вода, а неделно 25% е малце, и така.

Иначе ти друже со тој Бунар си завршил 99.9% работа.
Дур ние повеќето се мачиме со чешмовача, па ставаме акватан и слично, дека кретените од водовод, 5мг и 5гр Хлор им е исто.

Аххх, да сум на твое место....
Сингапурска метода, 50% дневно менување без филтрација, само малце воздух, и ХИПЕРПРОДУКЦИЈА на Дискуси 8)
Би оборил цена за 70% на овие простори :D
 
evo foto update-a
 

Attachments

  • d1.jpg
    d1.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 65
  • d2.jpg
    d2.jpg
    58.6 KB · Pregleda: 54
  • d3.jpg
    d3.jpg
    80.7 KB · Pregleda: 63
diskusi

Vidi se da veoma lepo napreduju i odlicno izgledaju sto znaci da si im obezbedio odlicne uslove.Zelim ti da uspesno dodes do konacnog cilja to jest njihovog mresta. :wink:
 
A reci Eddie sto neslikas i one sto si ih naknadno nabavio?
Sta je sa njima?
Znam da su bili slicne velicine kao ovi na slikama kad si ih doneo...Kako oni napreduju?
 
Lepo izgledaju a imaju i fino drustvo malih pandica :D

Kad planiras da ih premestis tamo gde i pripadaju, u veliki ukrasni akvarijum?
 
caos

Ja malo zakasnila sa citanjem ove tvoje teme.........
Ali nemam vremena a ni zivaca ni da sedam za komp........
Znas i sam da ja nesto strucno neznam da ti kazem,ali mogu reci da su bas slatke ribice.............
:D
 
Da,da hvala svima. Napreduju bolje nego sto sam ocekivao.
Marko tu su i oni mali zuti, nisu mi nesto lepi ni napredni kao ovi drugi. Oni su cak nesto i stariji od ovih moji ali eto... valjda su kasno dosli kod mene. Nadam se da nece ostati krzljavi.
Za sad sam ih prebacio u jedan 100l-ski akvarijum, posto mi je sad preveliki posao sredjivanje ukrasnog akvarijuma za njih. A ovde ce imati dovoljno prostora za dalji razvoj.
 

Attachments

  • d11.jpg
    d11.jpg
    92.8 KB · Pregleda: 40
  • d12.jpg
    d12.jpg
    92.9 KB · Pregleda: 47
  • d13.jpg
    d13.jpg
    81 KB · Pregleda: 34
  • d20.jpg
    d20.jpg
    67.7 KB · Pregleda: 35
I jedna zajednicka, da se vidi kako sad to sve izgleda.
 

Attachments

  • d10.jpg
    d10.jpg
    60.9 KB · Pregleda: 58
  • d14.jpg
    d14.jpg
    56.6 KB · Pregleda: 64
Bravo,bravo! :D
Lepo napreduju...nego... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
....koliko ja sam izbrojao ima ih 11?Cini mi se da si ih imao 10?
Jel tako?Jedino da si one "zakrzljale"dodao,ali nemogu da prepoznam...moram da prilegnem malo. :lol:
 
diskusi

Prelepi su nema sta i kada budes imao male,a bice ih boze zdravlja,racunaj da imas jednu musteriju za nekih 10-tak komada. :lol:
 
Iskreno se nadam da ces da "srusis" taj takozvani mit o diskusima. Tvoja olaksavajuca okolnostu je bunar sa dokazano dobrom vodom. A svi ostali moraju da je "prave" na ovaj ili onaj nacin. Ovu temu bi trebalo da zavrse slike maticnog para, naravno, sa potomstvom.

I, pocni da zapisujes narudzbine :lol: