Molly

Natasa

New Member
6 Decembar 2004
7
0
1
Beograd
Cao svima!Ja sam pocetnik, Kupila sam mali akvarijum od 12l, (pumpa, filter, grejac) Imam 2 gupike, 2 cistaca, , 2 skalara, imam i dva molija.Primetila sam da je jedna od njih spremna za mrest pa me interesuje kako to da obavim (po preporuci prodavca kupila sam mrestilicu), plasim se da nesto ne pogresim, pa ako je neko voljan da mi objasni.Unapred zahvalan, totalni laik.
 
Cao Natasa :)

Prvo ti zelim dobrodoslicu .[Broken External Image]:http://www.smileys.ws/sm/messages/00000009.gif

Drugo, vidim da si pocetnik cim sam procitao tvoj post ali me samo interesuje ko te je posavetovao da kupis tako mali akvarijum sa tim vrstama riba koje navodis.Mislim da te je taj pogresno posavetovao. :? Nemoj da te to sada obeshrabri, mi smo tu da ti pomognemo .
Mislim, da za pocetak treba da menjas te skalare za neku drugu vrstu riba poput tih guppy-a i molly-a (najidealnije opet zivorotke) .
Mene najvise interesuje kakav ti grejac i filter imas ? Isto tako zanima me ,kolike su dimenzije akvarijuma?

Hajde, prvo to nam reci pa cemo videti sta dalje. :wink:
 
Hvala na dobrodoslici!
Ribice su bile za sestrinu cerku ali su ih dali ipak meni posto idu na put, tako sam ja prihvatila obavezu i samim tim se vrlo zainteresovala.Setala sam po sajtu, pa posto stvarno ne znam sta da radim a ne bi ih dala nikome, resila sam da avm se obrati u nadi da dobijem barem neki savet.Grejac nije sa termostatom.Otpriliki ja sam gledala da to sve bude po Ps punjenje akvarijuma, vitamini, sljunak.E sada vec ne znam sta da radim uzela bih mozda neki veci akvarijum i stvarno mu se posvetila, trenutno ne znam sta da radim sa molly.Hvala i na strpljenju, ja sam sigurno jedna od sto koja davi, ali sam se bas zainteresovala.
 
Mislim da bi to, sto razmisljas o vecem akvarijumu, bilo pravo resenje za tebe . Mnogi pocetnici pocinju sa manjim akvarijumima misleci da ce biti i manje obaveza, sto je pogresno razmisljanje . Ja to volim ovako da kazem:" Mali akvarijum velika briga, a veliki akvarijum manja briga".

Kazes da imas grejac bez termometra. :? To je sada veoma problematicno jer ne znamo koliko ima W (vati) sto moze da bude problem kada nabavis veci akvarijum sa vecom litrazom jer grejaci bez termostata uglavnom se kupuju za odredjenu litrazu akvarijuma. Moj savet bi bio, da prvo zamenis taj grejac za grejac sa termostatom jer u tom slucaju mozes da uzmes i jaci grejac a da ti ti ne smeta kod litraze akvarijuma. Znaci zamoli tog prodavca gde je kupljena oprema, da ti zameni taj grejac sa termostatom ,naravno uz doplatu.

Sto se tice litraze akvarijuma ako vec hoces da kupis veci akvarijum kupi da bude sa zapreminom izmedju 70-100 l. To je za pocetnike najidealnije jer u takvim akvarijumima vrlo lako uspostavljamo biolosku ravnotezu a ne treba ni puno ulaganja($) oko riba i bilja za takav akvarijum.
Filter za tu litrazu koju ti preporucujem , moze da se uradi od stakla tz.DIY spoljni stakleni filter.( nisi mi rekla kakva si to filter dobila uz taj mali akvarijum?) a mozes i gotove filtere od raznih proizvodjaca (Atman,EHEIM,SERA,TETRA,..) Ali najidelanije je ono prvo sto sam ti preporucio DIY sp.filter (zbog cene -najpovoljnije)

Grejac od 100 W sa termostatom sasvim je dovoljan za takav akvarijum .

Osvetljenje mozees da resis na vise nacina :

- ugradnja kutije na akvarijum gde ce biti to osvetljenje (radi se od drveta, iverice, stakla,...uglavnom to se radi po narudzbini) ;
- postavljanje gotovih tz."Huba" sa sijalicama
- postavljanje raznih lampi (stone ,zidne, sa plafona okaceni sa ukrasnim lancem..sl)
- ostali slobodni nacini (tvoje licna idejna resenja)

Sve ostale tehniceke stvari koje treba instalirati u takav akvarijum, to mozes saznati i pitati ovde na forumima, savako ce ti dati savet sta treba da radis. Na tebi je samo da se odlucis sta ces da radis ,da li da nabavljas veci akvarijum ili da postavis taj mali, na tebi je odluka. :wink:
 
Akvarijum je od prilike 40x27x18, a filter je onaj unutrasnji sa sundjerom.
Probles sa molly je taj sto je izgleda spremna da se omresti, a ja ne znam bas sta sve treba da uradim kako bi to sve bilo kako treba.
 
Ako ti nesto znaci, pise CX-1000 AQUARIUM AIR PUMP ha, ha!!Ma to je sve ono obicno, znas kao sto roditelji kupuju deci.Kao sto rekoh meni je zao ai zainteresovala sam se a sada vas davim.
 
Nista, kada si vec kupila kotilicu iskoristi je ..a kasnije male ribice moras negde izdvojiti kako skalari i ostale ribe ne bi pojele..

A kada nabavis veci akvarijum taj akvarijum od 19 l. koristi za mladj :D A to sto si procitala "CX-1000 AQUARIUM AIR PUMP" to ti je vazdusna pumpa koja je imala namenu da pokrece unutrasnji sundjerasti filter. Inace ta pumpa dobro ce ti doci za veliki akvarijum , konkrektno za rasprsivac. :wink:
 
Hvala, hvala!Samo jos jedno pitanje, da bi ovaj moj mali akvarijum ocisila, dok ne uzmem veci, da li je potrebno da sve izbacim i ponovo prokuvam pesak,menjala sam vodu onim sistemom odprilike 25%?
 
Nije potrebno da svu podlogu vadis iz akvarijuma.

Dovoljno je da usisas dno akvarijuma sa usuisivacem evo ovako



[Broken External Image]:http://img13.exs.cx/img13/589/GV10Demo2.jpg


Mislim da ti je sada jasnije kako to da radis . Ovakve usisivace imas da kupis u akvaristickim radnjama a mozes i sama da napravis :wink: Uzmes litarsku flasu od FANTE (ovo nije reklama :lol: ) preseces je preko pola uzmes plasticno crevo odgovarajuceg precnika koje ces nataknuti na grlo od flase i to je to.. Usisivac je gotov :wink: