Mrest neonki

Terra

New Member
12 Februar 2020
7
0
1
63
Da li bi neko hteo da pise o tome, ako mu je uspelo da ih razmnozi.
 
Nekad je to bilo mislena imenica i velika stvar ako se uspe. Danas se neonke i obicne i kraljevske razmnozavaju kod nas i to se radi na hiljade primeraka.

Postupak je u sustini jednostavan.

Prvo oformis maticno jato od bar dvadesetak primeraka. Vrlo brzo mogu da se raspoznaju polovi. Zenke su punije dok su muzjaci vitki i nemaju izrazen stomak kao zenke. Obavezno ih razdvojis u posebne akvarijume i hranis kvalitetnom zivom ili smrznutom hranom desetak dana.

Potreban ti je mali akvarijum otprilike 10x 15 cm na cije dno stavis mrezicu kroz koju moze ikra da propada da je matice ne bi pojele. Akvarijum dobro operes i bitno je da posle ispiranja RO vodom ne pipas prstima unutrasnjost, jer to moze dovesti do kontaminacije bakterijama.

Kupis balon ROSA vode i u njoj skuvas saku treseta.

U cistt opran akvarijum sa mrezicom na dnu sipas 6-7 cm ROSA vode. Tresaet koji se ohladio i stalozio procedis kroz sterilnu gazu (kupuje se u apoteci) i dodas jednu casu te tresetne vode u akvarijum. Izaberes puniju zenku i nekog muzjaka iz ona dva jata i ubacis u akvarijum. Akvarijum oblozis novinama tako da svetlost jedva dopire unutra i odlozis na mirno mesto. Obicno drugi dan usledi mrest.

Jako je bitno da kad gledas da li su se ribice izmrestile to radis u polumraku, nikako na jakom svetlu, jer ikra je fotoosetljiva i ako se osvetli i na trenutak, propada.

Nisam napisao da ribe koje spremas za mrest treba drzati u mekoj vodi u koju je dodat ekstrakt treseta , jer ako se drze u cesmovaci vrlo brzo izgube mogucnost mresta, a pretrpele bi ph sok kad ih premestis u mresni akvarijum.
Kad ribice proplivaju polako ih premestas u sve vece akvarijume i hranis zivom hranom.

O zivoj hrani dosta smo pisali pa procitasj to malo i nabavi kvalitetnu artemiju. Nije lose da prvo proizvedes mikro hranu , rotatorije, paramecijum i savladaj to pa onda kreni u mrest riba.

To je otprilike to.

Ne ocekuj da ces uspeti iz prve ali budi uporan, citaj tudja iskustva i stici svoja prilagodjavaj sebi ovo sto sam napisao. Nije to sveto pismo pa da mora bas ovako kako ja to radim ali to je otprilike tako.

Jedno moras da primenis sigurno, a to je apsolutna cistoca, jer ikra je jako osetljiva i lako propada.
 
Last edited:
Bas tako sa mrestom kako je @zopex2008 napisao a pored toga jos samo da dodam da mislim da se vise niko ne bakce sa mrestom neonki jer im je cena vrlo niska i prosto ne isplativo je da se bilo ko upusta u mrest neonki. Ako je samo u pitanju neko zadovoljstvo onda je druga prica.
 
To si u pravu, cena je ta koja odredjuje sta da se mresti. Mrest neonki se jedino isplati ako se radi na hiljade, a to je onda posao za samo jednu ili dve odgajivacnice. Upoznao si coveka koji to radi kod mene i stvarno je doveo mrest do savrsenstva.
Ranije se mnogo vise vrsta riba mrestilo kod nas ali na zalost mali smo i trziste je ograniceno i nema mogucnosti plasmana.