Mrijest skalara

Neven

Member
26 Februar 2004
159
0
16
Sarajevo
Skalari su ciklidi,zive u slivu rijeke Amazona u prirodi porastu cak i do 18 cm u duzinu a 30 u visinu. Skalar je najtrazenija riba za akvarijume veoma je elegantna. Zivi u slivu rijeke amazona gdje ima puno bilja.
Skalar je veoma spor ali i veoma solidan plivac, kada ga neko prati ili ga neko plasi mijenja nacim plivanja i onda vema brzo pliva. Muzijaka i zenku moze prepozanati tako sto muzijak ima mesnato zadebljanje na glavi dok zenka nema.
_____________________________________________________________
Mrijest skalara je bar po meni lagan i preporucio bih ga svakom pocetniku koji se zeli okusati u mrijestu ikrasica.U akvarijumu za mrijest treba da bude stalna temperatura vode od 26 do 28 ° C, a tvrdoca 15 dH i neutralna (pH 7).

Za mrijest trebamo imati jedan akvarijum od 50l pa nadalje bilo bi preporucljivo da ima malo dubine, trebamo imati uparenji par skalara, jednu biljku sa dugim listovima na koju ce baciti ikru. Ako je zenka skotna ona ce poceti cistiti neki list i onda ako je muzijak dobar i on ce cistiti za njom. Najcesce cite list nekoliko dana prije mrijesta. Kada ga detaljno ociste baci ikru.
Ikra je veoma krupna. Ako su dobri roditelji pazice na ikru i davati joj zraka pomocu peraja kojima masu pored ikre. Kada primijetite da su bacili ikru najbolje je nista ne dirati tj. Ne gledati u njih i ne gasiti svijetlo ne dirati akvarijum ne citstiti akvarijum.
Na temperaturi od 26 °C izlegu se mlade ribice poslije 40 do 50 sati i stvaraju gomilicu koju roditelji neprestano prenose na drugo mjesto. Poslije 7-8 dana ribice proplivaju kada ih i trebamo poceti hraniti artemijom. Kada se izlegu mlade ribice uopste ne lice na roditelje ali kasnije dobivaju njihov oblik i izgled.

Nakon 2-3 mjeseca u zavisnosti od cega ih hranimo ribice su spremne za prodaju ili poklananje.
Tek nakon 10-12 mjeseci mlade ribice su spolno zrele te ih treba uparivati.
Jednom kada se upare nikako se ne razdvajaju.
 
Lepo i kratko u vezi skalara :D

U praksi se to radi malo drugacije gde se ne postavlja biljka nego neka plasticna ili keramicka relativno ravna povrsina na kojoj ce skalari da postave ikru. Ta ikra se po pravilu premesta u drugi akvarijum gde se mi brinemo o tome.
To je sada sve stvar pristupa tom mrescenju ali je sigurno da ovako kako si ti naveo je mnogo blize prirodnom nacinu. Sada tu moze da se diskutuje do besvesti sta je bolje i svako sam treba da odluci.

Tu treba da se i navede da kod mresta skalara ni jedna druga riba nesme da bude prisutna u akvarijum jer ce muzjak da se vise bavi tom ribom nego poslom za koji smo mi zainteresovani. Pored toga postoji velika sansa da ta riba pojede mlade, pogotovo nocu kada miruju na dnu akvarijuma.

Nase prisustvo nije tako presudno ako su skalari naviknuti na nas. Ja sam se nagledao mresta skalara i oni nikada nisu reagovali na moje prisustvo cak ni kada sam stavljao ruku u akvarijum.
 
Znam za ono plasticno cak i ja licno ih mrijestim na plastici ali eto napisao sam list posto je veoma lakse staviti neki list nego plastiku probijati pa stavljati vakum.
Ali obe verzije su sasvim Ok.
Imao sam ja sinic jos stavsta napisati ali nisam imao vremena pa cu neki drugi dan jos toga korisnog dodati. :arrow:
 
Jos da napomenem da u akvarijumu za mrijest skalara NE SMIJE biti ni jedna druga riba osim para skalara koje smo pripremili za mrijest.Kada smo pripremili akvarijum stavili mjesto na koje ce baciti ikru stavimo I neku visociju biljku jer se osjecaju ugodinije kada ima bilja,jer zive u slivu rijeke Amazon na mjestima gdje je gusto zasadjeno.

Mozda ovo neko ne zna:
Skalari nisu zebrice,tetre da se mogu mrijesiti sa bilo kojim muzijakom ili zenkom.Skalari se mogu mrijesitit samo sa svojim maticnim parom kao sto sam naveo oni se trebaju sami upariti a to rade kada im je 10-11 mjeseci kada I postaju spolno zreli!.Znaci ako imate 2 skalara I nisu upareni ne mozete ih mrijestiti.

Kako cemo primijetiti da su skalari upareni:

Veoma lako taj par ce plivati zajeno i nece se grickati medusobno.

Kako cemo znati kada treba da ih prebacimo u drugi akvarijum tj,kada ce se mrijesiti,

I to je veoma lagano zenka ce biti deblja od muzijaka,I naci se neki list ili plastiku koju ce cistiti,I cim to primijetimo treba ih prebaciti u drugi akvarijum.

Kako znamo dali su dobri roditelji:

Ovo I nije bas lagano vecina skalara jede svoju ikru sto nije dobar znak da su dobri roditelji.Ako su skalari mladi I ako se mrijeste po prvi put ako pojedu ikru to ne mora znaciti da nisu dobri roditelji,sve sto vise stare I sto vise puta bacaju ikru sve ce biti bolji I bolji roditelju.Vecinom muzijak bude gladan kavijara.
Ako zelimo da vidimo dali su dobri roditelji uradicemo sljedece:

Kada bace ikru stavicemo prst na staklo akvarijuma a ako obadvoje krenu da gricakaju taj prst znaci d aim je stalo do ikre I da su dobri roditelji,ali opet je zenki vise stalo do ikre nego muzijaku od bih samo da se je*e. :)
Cak I ponekad muzijak tjera zenku da se mrijesti tj,gricka je po perajima.

Dali da skalanjamo roditelje nakon sto bace ikru:

Sve zavisi od para ako je dobar ne treba ga sklanjati a ako ne valja I ako zelimo te mlade onda ih sklonite.

To je sve za sada?.

Imao sam i sliku da stavim ali ne znam kako???

:oops:
 
Ako dodajes sliku, slika pre svega treba da je optimizovana za web.
Ekstenzija treba da je jpg.

Kada pises temu ispod imas dugme "browse". Klikni na to i onda izaberi sliku koju hoces da postavis.
U polju ispod "File Comment" upisi ako hoces neko kratko obrazlozenje ali stvarno kratko.
Zatim klikni na dugme "Add Attachment"
Kada to uradis onda zavisi od brzine tvoje konekcije na web za koje vreme ce da se slika prebaci na server. Obicno je dosta brzo ako je mala slika. Nakon slanja pojavljuje se jos jedan mali kontrolni panel u kome mozes da izbrises sliku. Videces vec.
Klikni na Preview i ako je sve ok videces sliku.
Onda na Submit kao kada saljes poriku.
Eto, nije komplikovano.

Ako zelis da povezes neku sliku koja je sa web-a onda koristi dugmice "img"
Kliknes na img dugme , ubacis http://www.nesto.com/slika.jpg i opet kliknes na img dugme da zatvoris link i to je to.
 
1.Vidi se staklo akvarijuma!

2.Vakum koji se zalijepi za akvarijum koji drzi plastiku za ikru.

3.Vidi se plastika moze biti bilo koje boje samo je vazno da je probijena sa gornje strane I u tu rupu treba ubaciti vakum tako da se vakum zalijepi za akvarijum I da drzi plastiku.Na toj plastici ce skalari baciti ikru.
 

Attachments

  • skalar.jpg
    skalar.jpg
    21.3 KB · Pregleda: 459
Ljudi ne radi mi slovo"a",Pa stalno moram ici na paste da bih ga ubacio.

Ikru sam bacio jer je skoro sva pobijelila bilo je samo 10-tak ikri koje nisu pobijelile i nije mi se isplatilo da spremam artemiju za 10-tak ribica.


PS,sutra cu kupiti novu tastaturu. :wink: [/img]
 
Ja umesto tih vakum gumica koristim metalnu kuku tako da nema nikakvih mogucnosti da dodje do pada "lista" pogotovo nakon mresta kada je ikra na njemu.


Za slovo a imas par resenja

Mozes da koristis

Alt+065 za A
Alt+097 za a

Znaci kada pises pritisnes Alt, drzis ga i upises broj 065 Kada pustis Alt na ekranu dobijes A

Druga brza opcija je da kopiras slovo a i kada ti god zatreba ti samo pritisnes Ctrl i slovo V To je isto kao Paste

Najbolja opcija je nova tastatura :)
 
Evo me sa novom tastaturom.aaaaaaa,sada moze nije moglo zato sto mi se kola prosula u tataturu i malo je radila a nakon toga je stala i nije radilo ni alt ni ctrl i jos neka dugmad.Maloprije sam kupio novu i odlicno radi!
Mislim da se ovaj sajt trebao malo reklamirati ja sam ga vec reklamirao na www.akvarij.net
Trebao bih postoci dobar uspijeh kao nimiko i akvarij.net
:roll:
 
Vidimo Nevene da ti radi sad tvoje aaaaaa ,cak smo videli i krajnike :lol:

Vidim da si reklamirao i Bobanov sajt na Akvarij.Net-u sto smatram kao vrlo hrabar potez i ja sam par puta indirektno kroz pisanje ubacivao kao objasnenje necega pa mozete to pogledati na .... znas vec kako.
Nekako sam stekao utisak da to nije bas popularno reklamirati neciji sajt na drugome sajtu. Ne znam mozda gresim... :roll:

Nego Nevene sta je sa skalarima ne rece ti nista o tome ? :wink:
 
Pa reklamiraju se i oni pa sto ne bih i mi,

Vec sam ti rekao da je ikra pobijelila i naravno sta cu da uradim bacio sam je.Ta dva danas sam skalare stavio u zajednicki aq,gdje su bili 4 mala skalara,gupike,koridorasi,ancitrusi jato od 9 komada rasbora i jos neke sitnice i sve to u 120l. :oops:

Opet sam skalare prebacio u akvarijum za mrijest i svrano se nadam se ce ovaj put mrijest uspjeti!.Eto nadam se da ce opet baciti ikru oko cetvrtka-petka <ovog sada sto dolazi>

Inace mi se cini da se zenka nije sve ispuhala od kada je bacila ikru jos je debela mada nije puuno ali se vidi.jos samo malo i spremna je za mrijest jer znam kolika je kada ce se mrijestiti.

Inace meni se cini da se mrijeste svakih 11 dana uvijek u isto vrijeme a to je oko 3 sata popodne.

A ja sam iduce sedmice prva smijena tako da cu nadam se biti prisutan mrijestu.

Joj i ja kada krenem da pisem ne znam stati ja se stvarno izvinjavam ali jos da me licno poznajete uhhhh ne bih mogli od mene zivjeti,inace mnnogo volim pricati,a pogotovo prisati. :lol:
 
Nema problema Nevene. Samo ti pisi sta mislis da je ok. Nikome to nesmeta, cak naprotiv, moze da posluzi tvoje iskustvo.

Da dodam nesto u vezi ovih "reklama". Nemojte da preterujete sa time. Ako mislite da negde nesto postavite onda je bolje da postavite neki link ka nekom tekstu ali samo ako je taj teks relevantan za temu na drugom forumu. Mislim da vam je jasno da vi treba da postujete pravila tih drugih foruma. Postavljanje samo linka ka sajtu je u redu ako je u sekciji koja se tice drugih akvaristickuh sajtova a nikako u drugim sekcijama gde se prica o drugim stvarima. Nemojte da dodjete u situaciju da vas administratori ili moderatori tih foruma opominju radi takvih stvari.

Sada da se vratimo na te skalare.
Bilo bi dobro ako bi angazovao jos jedan mali akvarijum. Kada skalari poloze jaja, ostavis ih neko kratko vreme da uzivaju u svemu tome i onda jednostavno premestis ikru u taj drugi akvarijum. Taj drugi akvarijum prethodno pripremis da ima potpuno cistu vodu. Kada stavis ikru u taj drugi akvarijum i podesis strujanje vazduha onda dodaj metilen plavo. Tako ces da sprecis nastajanje plesni na jajasca. Ipak ikra koja nije oplodjena ce da pobeli i ti treba takvu ikru da otstranis. Ovo je mnogo bolja varijanta, po mom misljenju, nego ostavljati ikru sa roditeljima. Nemoj da zaboravis da ti hranis maticne skalare pa samim tim kvalitet vode opada a i ko zna kakve su sve bakterije prisutne koje lako mogu da ugroze ikru.
 
Maticne parove hranim govedjih srcem i bogmi fino ga prihvataju.Imam jos jedan akvarijum od 30l ali sada su u njemu mladi tetre koji su se tek jutros razvili iz ikre kako su samo slatki samo im se vidi glava koja izgleda kao ikra i mali repici.Ima ih bas puno odu samo do vrha da uzmu zraka i opet padnu na dno akvarijuma.

Pa me sada zanima

1.kada da ih pocnem hraniti
2.Cime da ih hranim (Cuo sam da odmah pocinju jesti artemiju)
3.Dali da izvadim pola vode iz akvarijuma strah me da ne ostanu bez kisika da im nije duboko.

Imam u akvarijumu samo rasprsivac bojim se staviti i filter da ih ne povuce,voda mi je skroz bijela predpostavljam da je to od mljeca muzijaka.Moze li se to ocisiti. :roll:
 
Skalari pocnu da jedu kada proplivaju. Mozes da im ponudis artemiju na samom pocetku. I malo druge hrane mozes da dodas ali ne preteruj. To su male ribe i malo im treba.

Slobodno postavi sundjerasti filter. Jos je bolje ako mozes da ga zakacis nekom zicom ili kanapom da ne bude na dnu nego negde oko sredine. Protok vazduha kroz filter neka je umeren, ne prejak.
Obavezno zameni deo vode. Voda nesme da bude "bela", to je los znak.
Kada mrestis ribe ti uvek treba da imas rezervu vode. Stavis vodu u neku posudu i neka stoji. Takva voda ce da rastvori kiseonik pa nece biti problema. Posle je samo ugrejes i dodas u akvarijum. Cim promenis vodu a ti opet napuni tu posudu da imas spremnu vodu za sledecu promenu i tako stalno u krug.

Zato se i preporucuje drugi akvarijum sa cistom vodom gde se prenese ikra.
 
Ja se izvinjavam nisam napomenuo oko koga je rijec.
Rijec je o tetrama.
Evo danas su neke proplivale i uzeo sam malo infuzorije od jednog covjeka i stavio im oko pola litre.
Pa me zanima mogu li jesti artemiju tek sto su proplivale.

PS.Artemija se sprema bice gotova oko 20 sati.

Ocekujem odgovor. :wink:
 
Mislim da im je infuzorija sasvim dovoljna za sam pocetak a mozes da dodas i kuvano jaje. Pazi samo kako dodajes zumance da ne pokvaris vodu.
Artemija je uglavnom velika da bi se koristila u prvih nekoliko dana. Ipak te ribe rastu dosta brzo pa vec za par dana neka ce i moci da ugrabi koju. Nemoj samo da preterijes u dodavanju jer ce dosta da ostane i da ugine sto je opet problem.
Ja bih ti ipak preporucio kuvano jaje i infuzoriju radije nego artemiju u prvo vreme.
 
:( :cry: Na zalost sve su mi uginule.

Smrc,uginule su zato sto sam ugasio rasprsivac niko mi nije rekao da se ne smije gasiti rasrsivac jutros kada sam ustao i vidio da nema ni jedne mogao sam se ubiti.Ali mozda ce sutra skalari baciti ikru,opet namjeravam mrijestiti tetre samo da operem akvarijum. IDEMO DALJE :arrow: