mutna voda u aq mesec dana

Mislim da ima neka fora sa UV sterilizatorima, ako se dobro secam, mislim da je u pitanju stetnost po Fe, tako da ga biljke ne mogu usvajati kako treba, to sam negde procitao, tako da da ako neko zna, neka pojasni malo, mozda je i zabluda...Citao sam da ga ljudi koriste, samo kada zamene vodu i to samo 2 dana. Ja je trenutno koristim i otarasio sam se svoje zelene vode (alge), da ne potrci momak u radnju po UV sterilizator. Sto se tice aktivnog uglja i teksta koji je Boban napisao, moracu da dodam da aktivni ugalj nije pozeljan u biljnim akvarijumima, jer se obicno dodaju dnevne doze prehrane za bilje, tako da mislim da moze da donese vise stete nego koristi u ovakvim akvarijumima. Ja sam ga licno uvek koristio, ali kada sam presao na biljnu akvaristiku, mislim da mu mesta nema u akvarijumu. Sto se tice fosfata, svaki aktivni ugalj ispusta fosfate, u zavisnosti od kvaliteta, kvalitetniji isustaju manje fosfata i obrnuto. Mozete to lako utvrditi testerima...Ovo bi mozda trebalo da ide u neku drugu temu, jer odosmo u off topic...
 
Fauna, UVsterilizator je bio jedan od predloga i ako je u trenutnoj mogucnosti da ga instalira, uz ceste izmene vode, mozda bi pomoglo da stabilizuje sistem, dok ne ugradi novi filter. Ja ne mogu da znam koliko je to realno u njegovom slucaju (nije se izjasnio autor), ali verujem da bi takav tretman pomogao, sto zakljucujem na osnovu iskustva koje Brainman ima ovih dana sa UVsterilizatorom, gde mu sprava postepeno pomaze i bez zamene vode.

Ne znam ni koliko je realan tvoj predlog i da li je najbolje resenje menjati celokupnu vodu, posto ni ti ne mozes da znas da li Disa ima neki pomocni akvarijum u kom bi mogao privremeno da smesti ribe. Opet i da ima, koju vodu mu predlazes da stavi u takav akvarijum, kada nema niti spremljenu vodu niti iscikliran manji akvarijum.

Sto se tice PM, to je mogucnost koja je iscrpljena, jer sam to vec ucinio odmah nakon Mirkinog posta, ali sam bio ignorisan, tako da PM koji predlazes ne sluzi nicemu.
 
Eddie said:
Inace antivni ugalj se menja na mesec dana najvise.

Ovo je konstatacija koja je toliko proizvoljna i nicemu ne sluzi, osim sto zbunjuje.

Prvo to ne mozes da kazes jer nije svaki aktivni ugalj isti po kvalitetu.

Drugo, ne mozes to da kazes jer je nemoguce definisati na taj nacin odnos kolicine aktivnog uglja, naspram kolicine supstanci prisutnih u vodi, koje podlezu adsorpciji aktivnog uglja.

Trece, kojom metodom mozes da utvrdis da se aktivni ugalj zasitio i da ne obavlja svoju funkciju. Mislim moze se meriti, ali koga znas da to radi, da bi pratio rezim zasicenja aktivnog uglja? Da li bi isto rekao i ako u akvarijumu ima jedna riba ili 100? Da li bi isto rekao i ako se u vodu ubacuju dodatna hemijska sredstva i ako se to ne cini?

Potpuno nepotpun komentar iz citata i nikome ne sluzi.
 
Uh..vidim dosta postavljenih pitanja za mene, a ja trenutno nemam vremena da opsirnije objasnjavam ali pokusacu bar nesto da kazem kako bi bio jasniji oko nekih mojih stavova.:)

Prvo da odgovorim za UV sterilizator .

UV sterilizatori nisu samo predvidjeni za unistavanje baketrija vec kompletnog zivog sveta ! Mozda vam to zvuci neverovatno ali je potpuno tacno. Da ne bih objasnjavao sta su to UV-C zraci i koliko su oni stetni za zivi svet, nesto cu
reci iz licnog iskustva. Moj dobar prijatelj takodje koristi UV sterilizator ali u DIY varijanti, pa je pre dvadesetak dana zbog takvog poduhvata zavrsio u bolnici na ocnohj klinici a kod prethodnog njegovog poduhvata neke njegove ribe koje su mu bile jako drage ,izgubio je vrlo brzo a neke su i dan danas slepe !. Rekao sam iz licnog iskustva jer sam sa tim prijeteljem cesto u kontaktu i zajedno saradjujemo u akvaristici. Naravno ja sam bio protiv takvog sterilizatora ali...nekada moras popustiti ;) Ovim sam samo hteo da istaknem kolko moze biti opasan DIY sterilizator.
Sada bih hteo da kazem zasto ne vlom da imam UV sterilizator kod ukrasnih akvarijuma.

Razlog zasto to ne volim je jednostavan , ne zelim ribe da drzim u "staklenom zvonu" i da im obaram imunitet na sve moguce bolesti. U medicini (a i u veterini) dobro je poznat ovakav efekat "staklenog zovna" i on se primenjuje kod zivih bica kojima je vec oslabljen imunitet gde organizam vise ne moze da se sam izbori sa najobicnijim bakterijama i ostalim infekcijama. Eto, to je moj razlog zasto ne volim da imam sterilizator u ukrasnim akvarijuma . Naravno, on se moze primenjivati u nekim drugim okolnostima ali to nije slucaj u ovoj temi i o tome ne bih pisao.

Aktivni ugalj ...uh dosta toga mogu reci i dosta toga sam procitao a isto tako u praksi primenio. Posto vec sada nemam toliko vremena da nesto opsirnije pisem i ovo bih u kratkim crtama prokomentarisao.
Hteo bih prvo da razjasnim to sto me Drtagankinez pogresno shvatio kada je rekao da ja aktivni ugalj predlazem zbog infuzorije, sto u sustini nisam ni pomislio vec sam rekao iz drugih razloga.
Aktivni ugalj mora da se postavi kod akvarijuma koji je tek formiran jer kod njega nije uspostavljena bioloska ravnoteza ,odnosno nitrifikacija jer kolonije korisnih bakterija nisu oformljene a kao sto sam rekao, aktivni ugalj je upijac svih materija i zato je dobrodosao kod startanja akvarijuma. Naravno, slazem se sa cinjenicom da je on nepozeljan kod biljnih akvarijuma gde se dosta vodi racuna oko prehranjivanja bilja ali to vazi samo za biljne akvarijume a ne ukrasne gde je ravnoteza biljnog i zivotinjskog sveta priblizno proporcionalana. ( ne znam koliko cete me shvatiti sa ovom recenicom). Druga veoma vazna cinjenica da on ne moze da apsorbuje prekomerno amonijak i nitrate pa zbog toga postoji opasnost posle njegovog zasicenja brzog otpustanja tih materija a to isto vazi i za fosfate. Nov nekoriscen aktivni ugalj (nezasicen), nikada ne moze sam od sebe ispustati fosfate jer u njegovom sastavu nema fosfata . Ostale stetne materije u svezoj akvarijumskoj vodi (gradskoj vodi) kojih ima u dosta manjim koncentracijama a koje su kao takve jako stetne i otrovne, aktivni ugalj je spas. ;)

Za sada toliko, mozda kasnije nesto i dodam ...:)
 
ljudi o cemu mi ovde pricamo???
akvarista disa ima problem a on je resiv jako lako mora da stavi neki drugi filter jer ovaj nije nista kao sto je svima nama jasno znam da je problem kupovati nesto opet ili praviti jer i ja skomrcim sa novcanim sredstvima koje bih mogao da utucem u akvaristiku ali kad se mora mora se,a u ovom slucaju se svi slazemo da se mora prema tome sta je tu je diso stavljaj drugi filter ako neznas da namestis sam stakleni pitaj staklara oni to vec znaju i nece im biti problem ili nekog od nas a sve ostalo kao sto su: boks mecevi,spirale,kondomi,pm,ugljevi i ostalo TEBI DISO nisu bitne i njih predlazem da ostavimo za neko okupljanje pa da se DOBRO ispolemisemo :)
 
Fauna navescu u citatu delove tvog posta koji su mi potpuno nejasni.

Ovde mi bas nista nije jasno sta si hteo da kazes i kako si aktivni ugalj doveo u vezu nitrifikacijom, bioloskom ravnotezom, bakterijama...., kao sto ne mogu posle konstatacije "aktivni ugalj mora da se postavi" da zakljucim kako si sve ovo doveo u vezu? Mogu da razumem njegovo koriscenje radi drugih razloga, ali ne i ovo iz citata.
Fauna said:
Aktivni ugalj mora da se postavi kod akvarijuma koji je tek formiran jer kod njega nije uspostavljena bioloska ravnoteza ,odnosno nitrifikacija jer kolonije korisnih bakterija nisu oformljene a kao sto sam rekao, aktivni ugalj je upijac svih materija i zato je dobrodosao kod startanja akvarijuma

Druga stvar:
Fauna said:
Druga veoma vazna cinjenica da on ne moze da apsorbuje prekomerno amonijak i nitrate pa zbog toga postoji opasnost posle njegovog zasicenja brzog otpustanja tih materija
Koliko sam razumeo ti kazes da aktivni ugalj apsorbuje (zapravo adsorbuje, jer se radi o adsorpciji) amonijum i nitratne jonove, ali da postoji opasnost da ih otpusti? Ako sam dobro razumeo, mislim da se ta pojava ne desava i da ih ne adsorbuje.

Eto, ako bi moglo ukratko o tome.:hej:
 
Brana said:
A šta su to jonovi, pošto vidim da ih coa često pominje!
Moze i "joni", ali sam ovde naucio da mogu i "jonovi" iz posta jednog hemicara
http://www.akvaristikayu.com/index.php?name=Forums&file=viewtopic&t=427&start=15

edit posta: Bane kad ste vec nakon ovoga promenili "bikarbonatni jonovi" u "bikarbonatni joni", onda mozete i "fosfatnih jonova" u "fosfatnih jona" u istom postu. Verovatno nije uoceno, ako je to bilo posebno bitno. Naravno google jos uvek pronalazi tu temu po "jonovi" bez malopredjasnjih ispravki, a i meni behu zanimljive te stranice pa ih snimih da se nadju i na memoriji mog racunara.
 
Ok ljudi,hvala vam na svetima.Odlucio sam da ispraznim ceo aq i da sve ispocetka uradim.Napravicu drugi filter sirinom aq 50 cm i mislim da ce to biti onda ok.Posao ce biti veliki ali se nadam da ce se isplatiti.Ribice cu premestiti kod druga na nedelju dana dok sve to neodradim.

Posto krecem ispocetka sa drugim filterom,sta mislite kada bi mogao da vratim svoje ribice nazad u aq?Koliko vremena ce trebati novom filteru da se formira?Koji redosled medija predlazete da bude u novom filteru i koliko bi mi trebalo kuglica,vate,bio sundjera....??Dimenzije filtera ce biti 50 cm duzina x 56 cm visina x 10 cm sirina
 
Disa said:
Posto krecem ispocetka sa drugim filterom,sta mislite kada bi mogao da vratim svoje ribice nazad u aq?Koliko vremena ce trebati novom filteru da se formira?Koji redosled medija predlazete da bude u novom filteru i koliko bi mi trebalo kuglica,vate,bio sundjera....??Dimenzije filtera ce biti 50 cm duzina x 56 cm visina x 10 cm sirina

Najbrzi nacin da formiras akvarijum je da iz nekog zdravog akvarijuma uzmes filter masu, vodu (recimo, onu vodu sto ti drugar menja), a ostatak dopunis odstojalom vodom. O drugim nacinima i cikliranju sigurno ces moci vec da nadjes pretragom po sajtu.
Znaci neka stara filter masa koja je naseljena bakterijama, recimo ako ima sinteticku vatu, kao prvi sloj, sto bi i tebi trebalo da bude po vrhu.
Prvi sloj u filteru na koji nailazi voda treba da zadrzi sve mehanicke necistoce, pa se za tu namenu koristi uglavnom pomenuta vata, mada meni recimo vise odgovara najobicniji sundjer koji kupujem u svakoj radnji.

Posle toga bi mogao da koristis sundjere koji jesu namenjeni za akvarijume i na trzistu imas jako poroznih, sto je i pozeljno zbog neometanog kretanja vode. Na kraju recimo keramicke prstenove stavis, koji su po mom ubedjenju bolji od plasticnih bio kugli. Neko koristi i alternativna resenja, poput dzakova za krompir, "kuglica" smotanih od rabit armaturne mrezice i sl.

Iz koliko komora si planirao takav filter, kada nam kazes, onda mozemo i da ti predlozimo tacno sta bi u koju islo. Ako zelis i hemijsku filtraciju, onda koristis i aktivni ugalj, a o tome vec imas poprilicno napisano kroz ovu temu.