Nakon ujeda zmije

Damari

Member
27 Septembar 2007
350
0
16
svetprinceva.wordpress.com
nabasala sam na neki link kako izgledaju povrede nekon ujeda nekih vrsta zmija.
Nije na odmet malo se uplasiti ,bar vi koji gajite ove vrste i samim tim naterati sebe da se vodi malo vise racuna i sprece ovakve stvari.
moj komentar -brrrrrrrrrr:ebote:

ako je tema ne pogresnom mestu (nisam znala gde da je postavim a mislim da nije lose videti i ovo ) premestite je .

http://www.reptiles.de/Bissunfälle.htm
 
PRVA POMOĆ I SAMOPOMOĆ KOD UGRIZA ILI UBODA
OTROVNE ŽIVOTINJE

U slučaju ugriza ili uboda otrovne životinje osobito je važno što prije i što učinkovitije odstraniti otrov koji je mogao dospjeti u ranu. To se može učiniti tako da se iz rane ustima isiše što više krvi i sekreta. Ustima se NIKAKO NE SMIJE ISASISAVATI RANU AKO SE PRETHOIDNO NE ZAŠTITI. Najbolja zaštita je isisavanje rane preko nekakve elastične, gumene opne poput medicinske rukavice ili prezervativa. Isisavanje rane ustima ograničava mogućnosti efikasne samopomoći ako je rana na nedostupnom mjestu. Zbog toga je dobro imati pri sebi vrlo koristan pribor u obliku jednostavne pumpice. Rukovanje pumpicom jednostavno je i za primjenu nema nikakve kontraindikacije. Ne smije se primjeniti jedino na očnom kapku i oku.

Gospodin Mladen Molnar iz Zagreba upozorio me da u Hospitaliji imaju vrlo zgodne pumpice za isisavanje zatrovane ugrizne ili ubodne rane. Francuske je proizvodnje i zove se Aspivenin.

Pumpica se može primjeniti kod ugriza ili uboda otrovnih zmija, otrovnih riba, paukova, krpelja i otrovnih kukaca. Što se prije isiše rana više se otrova može odstraniti. Problem su jedino ugrizi otrovnih zmija u krvnu žilu, što je na sreću velika rijetkost. Ako je rana na ruci ili nozi dobro je staviti podvez dok se ne završi isisavanje.

Pri ugrizu otrovne zmije (kod nas su to samo poskok i riđovka) može se laganim plitkim rezom oštrim nožem spojiti dvije ubodne ranice. Rez ne bi smio biti dublji od samih ranica, znači najviše 4-5 mm.

vise o tome imate ovde
http://www.medri.hr/~dwolfl/tox/aspivenin.htm