nano reef

betta

Member
28 Novembar 2008
32
0
6
Posto sam se oprobao u slatkovodnom nano i to uspesno sada je na red morski nano od 50l ne bih isao na manje litraze,imam znanje kako iz knjiga tako i iz biologije ali ne predvidjene stavri se uvek desavaju pogotovu u ovoj prici.Za nano reef tako mali mi treba predpostavljam denitrifikator zbog nizih organizama koji kako svi znamo ne tolerisu toxine dobro a kamoli na tako maloj kolicini vode.Cuo da je bilo u prodaji ali po kojo ceni i da li jos ima da se nadje u Beogradu denitrifikator ne znam.Nisam siguran da je neko radio nesto ovako sto sam zamislio kod nas ako gresim ispravite me ali voljan sam da probam,tako da su saveti,predlozi dobrodosli,pa ako se sve zavrsi dobro bice slikica lepih nadam se.
 
Nano reef nije nista novo i koliko znam ima takvih akvarijuma u Srbiji. Iskustva su razlicita pa ces verovatno i ti da imas nesto svoje u svemu tome.

Ako ne preterujes sa ribama i drugim zivim organizmima a pri tome imas i solidnu kolicinu koralnog kamenja onda bi trebalo da je sve mnogo lakse u gradnji akvarijuma.

Na sta ti mislis kada kazes denitrifikator? To mi bas nije jasno jer mi deluje kao da govoris o nekom uredjaju za denitrifikaciju.
 
Znam da nije nista novo vec mislim da se ljudi ne odlucuju za tako nesto u morskoj akvaristici olako jer je gnjavaza na tako malo litara odrzavati sve kako treba,a sto se tice uredjaja,da mislim na to......
 
Mozda je gnjavaza igrati se sa 50 l morskim akvarijumom ali priznaces da je jos veca gnjavaza upustati se u veliki akvarijum bez finansijske pozadine. Mnogi akvaristi to uzimaju u obzir i opredeljuju se za manje akvarijume, 50 do 100 l i uspesno resavaju probleme.

U denitrifikatore spada sve sto otstranjuje nitrite iz vode. Sta ce nama bolji denitrifikator od kamenja koje mi ionako stavljamo u akvarijum radi visestruke koristi. U nano akvarijum ti ces imati par sitnih zivuljki, korale itd i sve dok je brojnost riba ok takav akvarijum moze da se pokrene i da funkcionise bez vecih problema.
 
Morska akvaristika jeste skupa ali recimo ni slatkovodna ne zaostaje mnogo jer sve zavisi sta covek drzi u akvarijumu od zivuljki a sto se tice broja riba u akvarijumu slazem se da treba da ih bude neki optimalan broj ali pravila zaista i nema samo ako se pazi na parametre vode a sto vise riba vise otpada ja ih u svom imam previse a imam skoro idealne parametre ali vodim racuna svaki dan kada imam vremena da prekontrolisem situaciju ali to vec svi znamo ta nepisana pravila,no slazem se sa tobom za ovo hvala na odgovoru u svakom slucaju.
 
Jasno mi je da i slatkovodna akvaristika moze da bude vrlo skupa ali to su ekstremniji slucaji. Morska akvaristika je po pravilu skuplja ako se posmatra slicna kategorija i tu nema dileme. Da se ipak ne zamaramo sa time vec mazi mi na kakav si ti to denitrifikator bacio oko, sta te to konkretno zanima?

Znam da su nekada bili u ponudi modularni denitrifikatori ili bolje receno uredjaji koji obezbedjuju anaerobnu sredinu a bakterije odrade posao. To sve je bilo vise problematicno nego korisno pogotovo sto to imamo i u vecem komadu koralnog kamena.
 
Sorry za late reply,pa nisam zano da te interesuje jer nije mnogo popularno u akvaristici koriscenje takvih uredjaja kada imamo ono sto si i naveo,ali mene zanima uopsteno sistem i nacin rada koji je prost,model ne znam oznaku tacno pa cu ti reci kada saznam ali je od AQUA MEDIC,inace ovi drugi modeli su prave masinerije oghromni su a imao sam prilike videti takav sa mono media,i dodavanjem naravno carbon-a radi ishrane dodatne bakterija.........ozbilnne masine za ozbiljne stvari.
 
Sistem rada je isti kao i kod bilo kog denitrifikacionog procesa. Razlika je u tome sto koriscenjem ove opreme ti mozes da napravis pravi haos u tvom akvarijumu a to ne moze da se desi ako koristis koralno kamenje.

I veruj mi, to nije ozbiljna masina za ozbiljnu stvar ako morsku akvaristiku svatas kao ozbiljnu stvar.
 
Ozbiljna masina u smislu video sam je u mnooogo vecem formatu u jednom postrojenju koje nema veze sa akvaristikom niti ribicama,akvaristiku ne smatram i ne dozivljavam tako,to je hobby zahtevan i skup ali ko voli taj se time i zanima.......Svi uredjaji u akvaristici su pre nje imali i danas imaju primene u drugim industrijskim granama a kasnije su pocele da se primenjuju i u njoj,ljudi su gajili ribe vekovima pre nego sto su sve ove gluposti i postojale.
 
znam da je prošlo puno vremena od otvaranja teme, ali me zanima da li je neko uradio nešto slično i kakvo je trenutno stanje?

Pozdrav
 
Mislim da nema ozbiljnijeg napretka u morskoj akvaristici. Sve dosadasnje uradjeno se svodi na par ljudi koji imaju vece akvarijume od nano zapremine.
Pojavi se tu I tamo neko sa kamencicem, malo slane vode itd i sve se svede na tome.
Ljudi ipak vise vole malo vecu zapreminu jer je mnogo lepse. Eto ti primer rogusov akvarijum. Vreme I strpljenje vode do rezultata.
 
A eto mene baš ti kamenčići zanimaju. Koliko može "izdržati" nano ispod 50l sa malo kamenja i 1-2 kozice+ eventualno neki meki koral,...
Evo meni stoji jedna "domaća" koza u par litara sa jadranskim kamenjem, već 7 meseci bez nekih većih radova. Bilo ih je naravno više na početku ali je jedan duži nestanak struje presudio ostalima, a da nije bilo njega verujem da bi i danas bili tu. Mene zato zanima da li je neko radio ovako nešto? :)
 
Rade to ljudi, kako da ne. Problem kod svih tih nano je bas to sto si ti naveo a i iskusio. Mala zapremina i akvarijum kao takav je vrlo podlozan promenama koje su ponekada i fatalne.
Eto da budem iskren ja se vec duze vreme dvoumim da li da zapatim jedan nano akvarijum. Pored nekih sitnih drangulija glavan bi mi bio mantis rak. Nije to veliki materijalni izdatak ali zahteva mnogo vise paznje od nekog veceg akvarijuma. Ako si spreman da posvetis vecu paznju svemu tome onda samo napred.

Vidis sada i razlike u samom nano akvarijumu. Ako se odlucis na tropski akvarijum sa delikatnijim stvarima onda moras da vodis vise racuna. Opet sve zavisi sta imas. Slanoca, temperatura itd. Ribe podnose vece oscilacije ali korali, sundjeri i ko zna sta jos bas i ne. Bas sve to me udaljuje od ideje da sve to zapocnem. Imam sve sto mi treba osim volje.
 
Dugo se palim na morski akvarijum ali nikako da zavrsim sve oko slatkovodnih pa da se malo nadogradim. Kao pocetnik u morskoj ne bih se bas usudio da krenem sa nano akvarijumom.
 
Moj o-nano-nano koncept nije preterano mazohistički. Zapravo je vrlo konkretan i sveden i vreba svoju priliku da postane karantin.

Ima nekih 45 litara vode koja se vrti skoro dve godine. Tu je nekoliko kamičaka ukupne mase možda do 2kg. Ima dve krabe, jedna je pokupljena na Egejskom moru, a druga je stigla sa kemenjem pa sam je navatao u sumpu većeg akvarijuma. Unutra je i nekoliko puževa takođe pokupljenih u Grčkoj, nekakva makro rodofita koja je došla sa kamenjem pa je srećom sačuvah, nekakva talasasto končasta alga koju s vremena na vreme moram da čupnem jer raste brže od ostalog. Tu su naravno i Aiptasia sp. anemone, jedna Anemonia viridis, kenja drvce koje tavori i od skora i kamen sa Xenijama koje sam u potpunosti izbacio iz većeg akvarijuma, a ovamo ih nešto malo preneo za slučaj da se predomoslim. Xeniama nije baš lepo, možda gladuju, možda im svetla nije dovoljno, tek polako se tope.

Vodu ne menjam, ne dolivam, akvarijum ne hranim češće od jednom u deset dana. Koraline rastu na sve strane solidno. Možda ređe od jednom mesečno izmerim kacijum, karbonate i ph te ako je potrebno odreagujem.

Rekao bih da je to jedan sjajan akvarajum, jer mi ostavlja mnogo mogućnosti za lenčarenje i slobode u izboru kada ću njime da se zabavljam.

Ali ostaje pitanje, ko zaista želi takav nano?
 
Ali ostaje pitanje, ko zaista želi takav nano?

Ja sigurno DA:lol:

Kada sam prošle godine hteo krenuti obeshrabrilo me je naše "tržište", pa sam probao nešto i iz Madjarske ali mi nije uspelo ništa osim bacanja para. AQ sam bušio stari (120l) i pravio sump od starog aq 40l, kupio sam so u PET centru, zasolio, pokrenuo skalmeriju i čekao kamenje. Domaće je ili bilo, po meni Jadransko, ili će stići za par nedelja,ili,... Poručio sam ga iz Madjarske ali kada je stiglo zbog dugog puta i visoke temp. nije bilo nizašta(usmrdelo se) probao sam ga prati, ispirati,.. Na kraju sam ga i stavio, ali nije uspelo. Naravno ne predajem se i kad mi stigne pasoš, dobijem neki bonus ili slično pokušat ću opet, a do tada ŽELIM moje malo parče mora, pa makar i par litara.
[Broken External Image]:http://files.myopera.com/Creat0R/Opera_AC/Icons/Kolobki/crazy.gif

p.s.

verovatno je do mene ali morski aq zrači bar duplo više pozitvne energije od ostalih(sve osim stakla je živo), a ja baš volim da punim baterije i zaboravim na realni svet[Broken External Image]:http://files.myopera.com/Creat0R/Opera_AC/Icons/Kolobki/don-t_mention.gif
 
Poručio sam ga iz Madjarske ali kada je stiglo zbog dugog puta i visoke temp. nije bilo nizašta (usmrdelo se) probao sam ga prati, ispirati,.. Na kraju sam ga i stavio, ali nije uspelo.

Nadam se da na kraju nisi bacio taj kamen. Sve to moze da se iskoristi i koristi, jer čak i kad ne vidiš ništa živo tu su te bakterije koje pominješ, a ružan kamen će s vremenom postati lep.
 
Pa to bi bilo totalno pogresno. Ipa je pitanje da li je to bilo tretirano koralno kamenje ili kamenje izvadjeno iz mora.
Inace kada se kamenje transportuje voda uve nekako neprijatno mirise. Cudi me da nije ubacen led u kutije kada je bila vrucina.