Natrix natrix(Belouska)

Sad cu da dosadim sa slikama :D

19c1aa1ae0a915ee9f8c1a0a66a56a36.jpg


00159d2646476d464c325fb26c506307.jpg


baa00ea1be3ab39ce52176df72af52c2.jpg
 
'ajde jos je navikni na ceskanje po repu dok jede. :lol:

Vidim da je zmiji zaista lepo kod tebe i da se neverovatno lako prilagodila vestackim uslovima. Ne znam da li razmisljas da je zadrzis ili da je pustis u prirodu kada odraste ali u svakom slucaju kod tebe se oseca sasvim dobro
 
Ceskanje mi je sledece u planu :D I ja sam se iznenadio koliko se brzo prilagodila. Prvi put danas sam pokusao da joj ponudim hranu dok je kod mene u ruci i uspelo je. Prvo je uhvatila ribicu malo ukrivo i nije mogla da je drzi pa je ispustila,i nakon toga sam joj ja prineo ustima i samo je zgrabila i nastavila svojim poslom :) Nameravam da je zadrzim sto duze,jer mi se mnogo svidja vrsta,a i prirasla mi je ova mala za srce ;)
 
Care sheet

Evo jos jedan text,koji sam sastavio od informacija sto sa interneta sto iz iskustva ;)

Natrix natrix,European Grass Snake(Linnaeus, 1758)

Zenka(najkrupnija na slici) i muzjaci(desno dva) u toku parenja.
01c6f56b8bb2c06081e80d0f3227ed25.jpg

https://www.beke.co.nz/data/MetaMirrorCache/01c6f56b8bb2c06081e80d0f3227ed25.jpg

Kingdom:Animalia
Phylum:Chordata
Subphylum:Vertebrata
Class:Reptilia
Order:Squamata
Suborder:Serpentes
Family:Colubridae
Subfamily:Natricinae
Genus:Natrix
Scientific name:Natrix natrix

Slicne vrste:
Natrix flavifrons
Natrix maura - viperine water snake
Natrix megalocephala - bighead European water snake
Natrix natrix - grass snake
Natrix tessellata - dice snake

Strani nazivi:
Ceski: Užovka obojková
Danski: Snog
Nemacki: Ringelnatter
Engleski: Grass Snake
Spanski: Culebra de collar
Francuski: Couleuvre à collier
Italijanski: Biscia dal collare
Holandski: Ringslang
Poljski: Zaskroniec zwyczajny
Svedski: Snok
Turski: Bayagi su yilani

Habitat:
Naseljava veci deo Evrope,a moze se naci i u severno-zapadnoj Africi.

Anatomija :
Ova zmija je obicno maslinasto-zelena, braon ili sivkasta, sa crnim linijama/crtama po boku, a neke imaju i duz ledja te crte. Donja strana tela(stomak) je bele ili zuckaste boje.Karakteristicne bele,zute,sive,crnkaste "usi" su razlog zasto je ova zmija dobila domaci naziv belouska.

Velicina:
Muzjaci oko 100cm,a zenke do 130cm,ali je naravno bilo i vecih primeraka.

Velicina terarijuma:
Za jednu odraslu jedinku bi trebalo biti minimum 100x50x50 s tim sto bar 70x40x40 treba biti vodeni deo.

Uredjivanje aqua-terarijuma:
Kao sto sam iznad napomenuo vodeni deo treba da bude 70x40x40,to mozete sredjivati po izboru.Ubaciti biljke,kamenje,grane itd.Kopneni deo sluzi da bi se zmija odmarala i susila u tom delu.Evo jedne slike aqua-terarijuma kao primer:
[Broken External Image]:http://www.noisenoise.net/kjellinge/images/aquagroot1.jpg
http://www.noisenoise.net/kjellinge/images/aquagroot1.jpg

Osvetljenje,grejanje i odrzavanje terarijuma:
Iznad suvog dela se stavlja spot sijalica koja sluzi za zagrevanje kopnenog dela.UVb neonka nije potrebna,ali ja bi stavio jer je potrebna em za rast biljaka em sto ce vasa zmija biti zdravija i imace lepsu boju.Sto se tice vodenog dela,potrebno je imati pumpu za akvarijume,grejac koji se podesi na 28C i vodu menjati na svakih 10-15 dana u zavisnosti od cistoce odnosno ne cistoce vode.

Hrana:
U prirodi se hrane dok su male raznim insektima,punoglavcima,manjim gusterima.A odrasli manjim glodarima,zabama,gusterima itd itd.U zarobljenistvu mogu da se hrane akvarijumskim ribicama,ali kad malo poraste bilo bi dobro da se hrani i kederima(koji se mogu kupiti u svakoj ribolovackoj ranji),jer sto je hrana raznovrsnija to ce zmija biti lepsa i zdravija.Primerci u zarobljenistvu rado prihvataju i mrtav plen,ali po meni ipak je bolje davati ziv plen jer davanjem mrtvim se gubi instinkt za lovom.

Razmnozavanje:
Muzjaci dostizu polnu zrelost sa 3 godine,a zenke sa 5 godina.Primerci su oko 60cm dugacki kada su polno zreli.Parenje se obavlja od Aprila do Maja.Polaganje jaja je u Junu i Julu.Zenka moze da polozi od 5 do 100 jaja,koja se lezu krajem Avgusta.

Zivotni vek:
Prosecan zivotni vek im je oko 25 godina.

Kritike i predlozi dobrodosli ;)