Ne bih vas zadrzavao... :)

Djema

New Member
23 Januar 2010
6
0
1
Novi Sad
Posto sam primetio da su najefektivniji i najbrzi odgovori na kraca pitanja postavljacu jedno po jedno pa bih vas molio da ponekad banete na thread kako bi overili nove problemcice jednog totalnog akvaristickog nuba kao sto sam ja, vodjenog samo zakonima logike i onoga sto sam mozda naucio citkajuci ovo vase odlicno ostvarenje (citaj forum).
Od nove do sada sam naisao na dosta helpful clanova komune koji ne prezu od pisanja romana ljudima kao sto sam ja, za sta sam u najmanju ruku zahvalan. Zivimo u cudnim vremenima u kojima je veoma lako mrzeti, bez nekog velikog razloga i moje licno misljenje je da ovakav drustveni pokusaj u procvatu moramo maximalno ispostovati. Svaka cast adminima koji krckaju stvari ovde na pravoj temperaturi kao i svim drugim clanovima koji se ne libe za masovnim trosenjem tastera tastature kako bi neznalicama kao sto sam ja objasnili sto bolje neke stvari. Nadam se da ce i u buducnosti stvari nastaviti da blistaju bar na isti nacin kao i do sada, ako ne i bolje.

KARAKTERISTIKE MOG AKVARIJUMA SU SLEDECE:

470x1050x500, gde je 500mm visina akvarijuma. Radjen je od 8mm stakla sa potrebnim ojacanjima i ima pregradni filter sa 3 komore, dimenzija koje odgovaraju sirini akvarijuma, znaci 470x100mm, sto je po uverenjima uglednog novosadskog akvariste, cika Steve iz Jevrejske sasvim ok kombinacija.

Pitanje #1
Citao sam karakteristike pumpe AT302 koji sam dobio na poklon i malo mi je sumnjiva njena moc s obzirom da vrti 500 litara po satu a ja imam nesto ispod 250l zapremine. Atman 303 radi na 600l/h dok 305 radi na 800l/h. Koje su vase preporuke?
 
verovatno ce se javiti i nesto napisati stariji clanovi foruma koji imaju bogato iskustvo u akvaristici.
pre nego li se jave mogu i ja nesto da napisem (a sobzirom da treba i ja u skorije vreme da pustim u rad moj aq i da je jedno od mnogih pitanja koja su me mucila bilo pitanje idealalnog protoka vode u vezi aq i filtera. evo ono sto sam dosad procitao ( a u svakom slucaju ako gresim, ispravice me neko od starijih i iskusnijih kolega )
protok vode u aq zavisi od vrsta ribica i bilja koje imamo u aq. npr. ako imamo japanke ili oskare ili uopteno populaciju koju dosta hranimo i koja dosta prlja vodu u akvarijum je pozeljna jaca filtracija tj od 5 do deset zapremina vode u aq na sat. znaci za tvoj aq koji odprilike ima oko 250 L potreban je protok od min. 1250 l/sat.
ako se bodes odlucio da u aq imas manje zahtevne ribice onda taj protok moze biti i 1/2 pa do 2/3 zapremine na sat.
da bi izbegao jaku turbulenciju vode u aq koju ce ti stvarati voda iz izlacnog creva, treba isto to crevo izbusiti na otprilike 4-6mm u rastojanju na jedno deset do petnajestak mesta i eventualno okrenuti rupice ka stranici aq.
za pocetak od mene toliko, a u svakom slucaju ako sam te nesto pogresno savetovao ispravice me neko od iskusnijih . pozdrav ...:ziveli:
 
Hvala na brzom odgovoru gosn Enter! Prezadovoljan sam aktivnoscu clanova i ne sumnjam da ce biti jos par odgovora na ovo pitanje jer je vec prvi ispunio moja ocekivanja a to je dokaz da sam u samom startu vec suocen sa greskom. Sve u svemu, ne gine mi jaca pumpa. :)

Ima li jos koga da prokomentarise u vezi mog pitanja? Bio bih vam veoma zahvalan.

Inace kao dodatni info dodajem da ne planiram da podignem sumu u akvarijumu iako sam se odlucio za pravo bilje kao i cinjenicu da nemam neku veliku nameru da drzim
ista preko 10 cm maximalne duzine tako da ce se moj izbor riba u istom svoditi na nesto neonki, tetri i slicnih sarenih minijatura uz MOZDA 2-3 skalara. Naravno uz sve to dolaze odgovarajuci algojedi i cistaci dna.
 
Kada su upitanju Kinezi (citaj-Atman) ne uzimaj 100% ono sto pise na deklaraciji vezano za protok.One ce gurati vodu ali ni blizu one kolicine koju su naveli na proizvodu.
Recimo ja imam AT 104 model kome pise na kutiji da gura 1800l/h,ta pumpa je u aq od 220l i radi posao.Mislim da nije ni blizu tog protoka mada nikad nisam merio,ne uznemirava ribe u plivanju iako nemam spreybar(izbacuje vodu samo na jednom mestu.

Slicno je i kod grejaca iste marke stavis temperaturu na 24 stakleni termometar pokazuje da greje vodu na 28.E onda smanjujes grejac na koliko ti treba...

Kinezi su dobri imaju dobar odnos cene i kvaliteta.Grejac atmanov je oko 600 din a bilo koji zapadni je oko 2000din.Ako hoces kvalitet i da ono sto pise na kutiji uradi proizvod unutra moras da platis.

Rezime:
Ako uzimas atmanovu pumpu slobodno uzmi nesto sto gura preko 1000l/h i sigurno ces imati protok od oko 600l/h...

pozdrav:hej:
 
Slazem se sa misljenjem da ove pumpe nemaju bas te karakteristike koje su deklarisane ali s obzirom na cenu i solidan radni vek rade posao za koje smo ih i uzeli.
Nemoj da zuris i odmah kupujes jacu pumpu. Pusti tu sto imas u rad i polako naseljavaj ribice. Kad kazem polako nadam se da si malo iscitao oko cikliranja akvarijuma tj narodski receno uspostavljanja bioloske ravnoteze. Vreme ce ti pokazati da li ti je postojeca pumpa dovoljna ili ces morati da uzmes nesto jace.
 
Kako da ne! :) Najradije bih poslao po gajbu piva brzom postom veoma prijatnom "osoblju" foruma. :D

Ok, resio sam nedoumicu u vezi sumnji vezanih za pumpu koju posedujem.
Idemo dalje.

Pitanje #2 Kolika je vrednost i neophodna potreba pumpe za vazduh, s obzirom da se lome koplja oko misljenja u vezi stvarne potrebe iste? Napominjem da akvarijum nije bas ni mali a sto se tice ubiljenosti planiram da imam kriptokorine u kombinaciji sa nekom tepih travom, znaci nista previse bujno i bez velike povrsine listova. Mahovina koja ce ici uz tu kombinaciju, a mestimicno ce biti vezana za panj i kamencice koji idu unutra, nece znaciti nesto drasticno u odnosu na postavku bilja koje svakako ide. Ima li predloga sa ove strane?
 
Ukoliko populacija riba koju planiras da imas nije velika i u skladu je sa biljnom populacijom,pumpa ti nece biti neophodna.Mada svakako je dobro imati kao jedan vid osiguranja u slucaju nekog problema...

Izbor pumpi je velik tako da moras ti da odlucis.Moja preporuka ukoliko se ipak odlucis da je pazaris da se vodis sledecem:ako ti je aq gde ces koristiti tu pumpu tamo gde spavas akcenat stavi samo na buku koju proizvodi,ostalo je manje vazno.Uzmi sto tisi/kvalitetniji model.
 
Kao faktor osiguranja mi je sasvim dovoljna i neka od manjih pumpi a primetio sam da im se cene nizu do recimo hiljadarke pa cu se snaci sto se toga tice. Buka nije toliki problem posto je u pitanju konstantan zvuk na koji se covek do te mere navikne da se ne primeti posle nekog vremena. Veci mi je problem bio estetske prirode jer bih morao da je uglavim ispod nekih kamencica da mi ne strci crevo + kamen koji je obicno crne ili plave boje pa ce mi malo odskakati od crvenog kamena, mangro panja i zutog peska koji vec sede u tanku i cekaju poplavu. Svakako ce vazduh naci svoj put kroz sitan sljunak i, po mom misljenju, zadovoljice taj "osiguranje" efekat.

Pitanje #3

Pretpostavljam da mi za hemiju pri formiranju akvarijuma predlazete sto kvalitetnije preparate jer sam na ovim stranama citao nezadovoljstvo nekih clanova preparatima koji imaju priblizno slican efekat sa ubacivanjem kisele vode u AQ. Za pocetak sam se razmisljao o Tetrinom Aquasafe preparatu zbog ukljanjanja hlora i stetnih metala. Iako mu cena nije bas najsjanija (nekih 800 kinti) pre bih se opredelio za nesto skuplje nego za kompletan trosak posle pomorstva flore i faune u akvarijumu. Sta mi je jos od hemije neophodno?

Gospodine Markisha, ja se izvinjavam na preopterecivanju ali sam neizmerno zahvalan na vasim odgovorima. :)
 
Pitanje #3
...Tetrinom Aquasafe preparatu zbog ukljanjanja hlora i stetnih metala.
Akvarijum se može oformiti (i većina akvarista ga oformljava) i bez hemije.
U česmovači u gradovima u kojima je dozvoljena voda za piće nema štetnih metala.
A hlor toliko brzo otpari da ne smeta ribicama.
 
Jos jedna usteda. Zahvaljujem gospodine Smith! :)
U nekim slucajevima se napominje da je potrebno da odstoji dan ili dva ali sam na more mesta procitao da se i dodaje original cesmusa sa "izvora". Tako da je nedoumica resena.
 
Ne bih se slozio da hlor toliko brzo ispari da ne smeta ribicama ali je to mozda tema za neku drugu diskusiju.
Kad formiras akvarijum sigurno ces sacekati par dana dok ne ubacis prve ribice i hlor ce ispariti tako da ti dodatna hemija stvarno nije potrebna. Da bi ubrzao proces cikliranja mozes od nekog akvariste da uzmes malo filter materijala (vate ili nesto drugo) ili malo sljunka iz podloge. Kako ces za prvo punjenje verovatno koristiti hlorisanu vodu ovo ubaci posle dan dva kad hlor ispari, jer ukoliko ubacis u hlorisanu vodu, hlor ce pobiti dobar deo korisnih bakterija koje su osnov cikliranja.
 
Gospodine Markisha, ja se izvinjavam na preopterecivanju ali sam neizmerno zahvalan na vasim odgovorima. :)

Nema na cemu!Svi clanovi su tu da pomognu ako je moguce;).

Kao sto rekose Radmanovac i Zopex hemija nije toliko potrebna.Ako imas mesta da lagerujes vodu negde u stanu makar i na par dana preparati za pripremu vode su bacanje para.Ja recimo imam 10-12 baloncica od kupovne vode i neke male kanistere gde je skladistim da malo "odlezi" i tih 100tinak litara je sasvim dovoljno za moje potrebe...

A cak je odlicno kad nestane vode dok po zgradi kukaju nemaju da operu ruke a ja mogu da se banjam:rofl2:.
 
Podaci koje se iznose na pumpi su priblizni i dati protok je protok koji pumpa ima bez bilo kog opterecenja. Cim se nakaci neko crevo ili postavi neka visinska razlika protok znatno opada. EHEIM ima takve dijagrame gde se to lepo vidi.

Sto se tice kompresora (pumpe za vazduh) to je jedan jeftiniji nacin da voda cirkulise i to je glavna namena toga. Ako imamo samo prosti sundjerasti filter onda nam treba kompresor mada moze i neka pumpa da se koristi u tu svrhu, da se gura voda kroz taj filter.
Znaci nama je potrebna cirkulacija vode pogotovo pri povrsini radi razmene gasova. To moze da se postigne i sa nekom pumpom pa samim time kompresor nije neophodan. Ja licno ne koristim kompresor u mom vecem akvarijumu dok u akvarijumu sa ciklidima koristim sundjerasti filter i kompresor.

Sto se tice hlora kod formiranja akvarijuma to je jasno, sacekati neko vreme i sve ce da bude ok. Ima i drugih nacina isterivanja hlora iz vode. To je tacno za hlor ali ne i za hloramin koji nastaje kao posledica dezinfekcije odnosno reakcijom hlora i amonijaka. Hloramin se moze odstraniti samo aktivnim ugljem ili tim sredstvima kojima se ovde protivimo. On je aktivan duzi period, sada bas nisam siguran koliko dugo a to moze da se proveri. Kada akvarijum ozivi hloramin zavrsava u bio procesu.
 
Mislim da ce Atmanova 305 pumpa uciniti svoje (ponajvise zbog nedostatka neceg kvalitetnijeg na trzistu). Ako nista drugo cena mu je smesna. Kompresor me ceka za koji dan, iako mu je mozda upotrebna vrednost umanjena u velikom akvarijumu dobro ce doci kod manjeg akvarijuma koji ce imati standardnu box filter a sluzice kao "obdaniste" za malce. U svakom slucaju mogu ga staviti dok se ne uspostavi neka "radna temperatura" tanka i dok ne dodje vreme za ribe. A najiskrenije, ne planiram ribe u nekom narednom periodu od recimo dvadesetak dana bas zbog hlora i prociscavanja vode. Svakako i kad dodju ribe ne planiram nista zahtevno tako da nece biti nekih vecih problema. A i ako nastanu, znam gde i kome da se obratim blagovremeno jer sam dobio odgovore na mnoga pitanja samo u roku od dva dana.
Jos jednom, hvala zasluznima pa se vidimo na drugoj temi! :)