Ne znam sta je?

SrdjanLe.

Member
8 Septembar 2013
44
0
6
35
leskovac
Veliki pozdrav svima u akvaristici. Imam jedan problem za koji ne znam resenje pa rekoh da se posavetujem sa vama iskusnijim. Ovako, pre nekoliko dana mi je uginula jedna ribica i to tek tako iz cista mira barem ja sam tako video. Posle nekoliko dana mi je opet uginula jos jedna (ja mislim da je Ksifo rubin) i posle dva dana mi je uginuo cistac mali beli ja ne znam kako se zove ta vrsta i jedan borac. I sad na kraju tj. juce i danas, za sta mi je najvise krivo, uginuo mi je Skalar kog imam od prvi dan a isti takav evo ga jos uvek se muci.
Sto se tice simptoma kod nijedneribe nisam nista primetio, nista nobicno, samo ih nadjem mrtve. Kod skalara sam video da nije bio veseo samo je uctao da tako kazem odjednom i posle par sati je padao na dno i ugino. Kod drugog je slicno bilo samo sto on nije pao na dno ali su njega druge ribice kljuckale pa sam ga odvojio u zasebno mrezicu gde se i dalje muci i tu lezi na dno okrenut na stranui samo dise i pomalo se pomeri.Molim vas za neku pomoc?
 
Dok ti ne odgovori neko iskusniji ja bih ti savetovao da promenis 30% vode i napises malo detaljnije o svom akvarijumu kako bi lakse ustanovili razlog
 
Ocito se nesto desava kada su ribe uginule u takvom nizu. Eto Marko je lepo primetio da nisi dao neke podatke koje bi nam pomogli da uvidimo neki problem ali te je dobro posavetovao da zamenis deo vode. Tesko je da sudimo ali je vrlo moguce da je u pitanju trovanje riba, amonijak, nititi i nitrati. Opet ti bi trebao da kazes neku rec vise o tvom akvarijumu.
 
Aq.mi je zapremine 110l. imam par biljaka zivih, podloga mi je sa humusom i pokriven peskom, imam jedno drvo i par kamena.Imam pumpu za prociscavanje i spoljni filter.
 
Prvo moras da uradis ono sto ti je Maroko napisao.

Sumnjiv mi je taj humus, jer si napisao da imas samo par biljaka, a humus se topi u vodi i ko zna cega jos ima u njemu.
 
Ako imas testove iskontrolisi nitrate i nitrite, jer mogu naglo da porastu vrednosti pogotovo kad je kolicina humusa nesrazmerno velika prema kolicini biljaka.
 
Danas sam zamenio skoro 80% vode i ocistio skroz aq.A sto se tice humusa i ranije sam ga imao.Imao sam vise biljaka i to raznih ali mi nekako ne uspevaju, ili ih ribice pojedu ili mi jednostavno isplivaju na povrsinu tj kao da skapavaju.Kako da uradim te testove? Evo kako izgleda aq.
 

Attachments

  • Fotografija0373.jpg
    Fotografija0373.jpg
    28.2 KB · Pregleda: 18
  • Fotografija0374.jpg
    Fotografija0374.jpg
    25.5 KB · Pregleda: 14
  • Fotografija0373.jpg
    Fotografija0373.jpg
    28.2 KB · Pregleda: 13
Gledam slike pa me interesuje sta je ovo tamno ispod belog sljunka?

Ako je sve to humus to je onda previse i verovatni je uzrok uginuca ribica. Testove mozes da kupis u akvaristickim radnjama.
 
Resili smo problem oko uginjavanja ribica.

Tolika kolicina humusa je razlog sto je doslo do pomora. Humus je poceo da truli i drasticno narusio parametre vode. Verovatno se razvija i gas sumpor vodonik koji je toksican.

Mislim da si preterao sa kolicinom humusa, jer se on stavlja najvise jedan santinetar, a ti imas mnogo vise. Verovatno je isti uzrok za propadanje biljaka. Zamenom vode resio si trenutno problem ali proces se nastavlja i ubrzo ce ponovo da eskalira.

Mislim da je jedino sto ti je ostalo da komplet ispraznis akvarijum, operes pesak i ukoliko bas zelis humus ostavis minimalnu kolicinucak manje od jednog santimetra.

Pravilo kod formiranja biljnog akvarijuma i upotrebe humusa je da ga stavis malo i ODMAH posadis svo bilje koje si planirao. Ovo je iz razloga, jer je potrebno da odmah nesto pocne da trosi hranljive materije iz hunusa, jer u protivnom dolazi do ovoga sto si opisao da se desava. Isto tako potrebno je da svetlo i CO² budu u ravnotezi sa biljkama.

Nisi napisao kakav ti je filter i sta imas u njemu?
 
Last edited:
aq.mi je formirao prodavac tada smo zasadili sve biljke koje sam ja planirao ali kao sto rekoh vremenom su mi propale te biljke ostale su samo ove patuljaste i imam 3-4 stabla drugih biljaka koima je ostao samo po neki list.Pa kako da ocuvam biljke bez humusa?Filter mi je spoljni i sastoji se od dva sundjera i aktivnog uglja.Do pre neki dan sam imao i unutrasnju pumpicu koju sam izbacio iz upotrebe jer sam stavio rasprasivac.
 
Na zalost taj prodavac bas i nije upucen u to.

Ostalo ti je da uradis ono sto sam ti napisao, smanjis humus i zasadis jos biljaka. Ovoliko humusa steti i biljkama i ribama u sta si se i sam uverio. Nabavi neko manje zahtevno bilje, valisneriju, kriptokorinu...

Izbaci taj aktivni ugalj i stavi keramicke valjcice, jer bez njih je filter neefikasan.
 
Hvala na savetu.Nego imam nesto da pitam tj da dodam sta sam ispustio.Skorao sam bio na more i doneo neke skoljkice koje sam stavio u aq.Dali to moze da bude isto stetno i dali je mozda to uzrok uginuca?
 
Skoljke nisu uzrok uginuca mada mogu u manjoj meri da uticu na parametre vode tako da nisu bas preporucljive za slatkovodni akvarijum.
 
Ja sam ih sad izvadio i aq.mi je cist.Sada cu jos da zasadim biljke da probam a ako ne ide uradicu kako si mi savetovao.Hvala jos jednom.
 
aq.mi je formirao prodavac tada smo zasadili sve biljke koje sam ja planirao ali kao sto rekoh vremenom su mi propale te biljke ostale su samo ove patuljaste i imam 3-4 stabla drugih biljaka koima je ostao samo po neki list.Pa kako da ocuvam biljke bez humusa?Filter mi je spoljni i sastoji se od dva sundjera i aktivnog uglja.Do pre neki dan sam imao i unutrasnju pumpicu koju sam izbacio iz upotrebe jer sam stavio rasprasivac.

1. Bilje može da se očuva i napreduje i bez humusa, i da raste i iz obične kvarcne podloge. Bitna je količina rastvorenog CO2 i odgovarajuće osvetljenje. Za zahtevne biljke je potrebna kvalitetna hranjiva podloga, a može se dodavati i tečna prihrana.

Opet, ovo je nešto što rade malo iskusniji akvaristi kojima je bitnija podvodna bašta, a ribe su tu tek da nešto mrda u akvarijumu.

Ja sam uvek birao opciju bez hemije (bez dodavanja CO2, bez humusa, bez hranjive podloge) i birao biljke koje uspevaju u takvim uslovima.

2. Ne razumem koju si pumpicu izbacio?

3. Da li su te školjkice bile otvorene (prazne) ili si možda ubacio uginule školjke?
 
1. Bilje može da se očuva i napreduje i bez humusa, i da raste i iz obične kvarcne podloge. Bitna je količina rastvorenog CO2 i odgovarajuće osvetljenje. Za zahtevne biljke je potrebna kvalitetna hranjiva podloga, a može se dodavati i tečna prihrana.

Opet, ovo je nešto što rade malo iskusniji akvaristi kojima je bitnija podvodna bašta, a ribe su tu tek da nešto mrda u akvarijumu.

Ja sam uvek birao opciju bez hemije (bez dodavanja CO2, bez humusa, bez hranjive podloge) i birao biljke koje uspevaju u takvim uslovima.

2. Ne razumem koju si pumpicu izbacio?

3. Da li su te školjkice bile otvorene (prazne) ili si možda ubacio uginule školjke?


Pumpicu tj unutrasnji filter i rasprasivac, izbacio sam je iz razloga da mi nezauzima mesto u aq mada ga mnogi odrzavaju samo sa njom ( vecu,moja je mala).A skoljke su bile otvorene...