Neon tetra

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Paracheirodon innesi - Neon tetra

Link ka databazi: Stara databaza riba je uklonjena :)broj=3226&vrsta=innesi

cb09d3e24cd7fc200494220985e24569.jpg
 
Moja preporuka kada drzish neonkice je: akvarijum ne kraci od 130cm i jato ne manje od 50komada. Da ih chuvash i pazish u kombinaciji sa drugim tetrama, meedju kojima prednost morash dati rodostomusima. Koji par apistogramma, koriji, otocinklusi, ucinice celu kombinaciju dobitnom, ali pod uslovom da ti akvarijum bude dzunglovit, i da napises neki post duhovit!
 
hm zasto nema jos neki opis ribe npr.hrana koju vole da jedu,razlika u polovima i jos ponesto sto bi nam olaksalo drzanje ribica a za akvarijum od 130 cm i 50 kom ribe cemo se snaci vremenom :)
 
Pa nema jer niko nije nista napisao. Ovo je zamisljeno tako da se postave vrste riba a mi da napisemo nesto o svom iskustvu sa njima. Sama baza riba treba da sluzi samo da se na brzi nacin vidi o kojoj ribi se radi i da nam olaksa posao.
 
Mada o ovome je dosta pisano na raznim mestima ja cu navesti moja iskustva...

Pravilo kod tetri koje vazi i za neonke je da se drze u jatu, ne samo zato sto lepse izgledaju nego su to drustvene ribe koje nevole samocu i bez pripadnika svoje vrste dosta su plasljive, sakrivaju se, slabo jedu, a ta samoca cesto dovodi i do uginuca.
Primetio sam kad sam imao samo 7 kom u svom akvarijumu da su drzale zajedno uglavnom u srednjem delu aq i kad bi ih hranio cekale su hranu u tom delu da bi je uzele. Kada sam nabavio jos 10 komada odjednom su se okurazile, vise su jurcale po akvarijumu a kad sam ih hranio isle su cak i na povrsinu vode da docekaju hranu, to se do tada nije desilo nijednom kod mene bez obzira dali sam ih dosta ili retko hranio....

Vole zivu hranu tubifeks, grindale i slicne crve obozavaju, kod mene nisu izbirljive jedu i svakojaku suvu hranu mada se trudim da im nabavim sto kvalitetniju Tetrinu i Serinu hranu.
Hranim ih sera vipan, tetra rubin, tetra colour pro, tetra diskus granulatom...

Mogu se drzati u cesmovaci mada smolom im omeksavam vodu da bi imale prirodnije uslove za zivot. Bitno je cesto ne menjati karakteristike vode jer moze prouzrokovati kojekakve bolesti, cak i smrt.

Kod neonki zenke su vidno krupnije i imaju debeljuskast stomak. Muzjaci su nesto sitniji a ove karakteristike je moguce uociti samo kod odraslih primeraka.
Mrest nisam pokusao jer jos uvek nemam uslova za njega.

Pozdrav svima!:mrgreen:
 
Eto super dopune i na ovaj nacin se gradi ta baza. Znaci svako doda nesto u vezi njih a sve to ostane ovde i drugi mogu da pogledaju kad im zatreba. Mislim da je jasno da ovde nema nekog striktnog pravila i nesto sto je primenjeno kod mene ne znaci da ce da bude dobro kod nekoga drugog. Zato treba da dodajemo svoja zapazanja ma kakva ona bila.
 
Moje iskustvo sa drzanjem neonki se svelo na totalni promasaj. Privukao me je njihov predivan izgled i kao totalni pocetnik kupila sam 6-7 komada. Od samog pocetka je islo traljavo, tadasnja filtracija je bila na potapajucem filteru koji je samo vrteo vodu a zbog jako male filter mase samo preciscavanje je bilo skoro ravno nuli. Los kvalitet vode, prevelika tvrdoca i ko zna jos koje greske su dovele do toga da jedna po jedna ribica uginu. U trenutku promene filtracije (postavljen je stakleni spoljasnji filter) ostala je samo jedna ribica. Iskreno receno ocekivala sam i njen brzi kraj ali drasticno poboljsanje kvaliteta vode je ucinilo svoje. Iako sama (nisam imala nesto volje da nabavim jos koju) dobro se snalazila u akvarijumu, nije se krila i normalno se hranila. Neko je negde pomenuo da usamljena neonka moze da iskoci iz akvarijuma (neki vid samoubistva :ebote: ) pa sam i to ocekivala i zbog toga dodatno posmatrala. U nedostatku svoje vrste intezivno se druzila sa zebricama koje su vec imale formirano jato od petnaestak komada. Postala je njihov stalni clan, a one su je prihvatile.
I...nesto neznam sta je sa njom bilo...valjda sam je nekome dala..:rolleyes:
 
Markisha said:
Bitno je cesto ne menjati karakteristike vode jer moze prouzrokovati kojekakve bolesti, cak i smrt.
Jel moze konkretnije pojasnjenje ovog dela? Koje su to radnje koje doprinose menjanju kojih karakteristika vode, sta je to cesto, i koje su to kojekakve bolesti?
 
Za Mirku link:
http://www.beke.co.nz/gallery/showimage.php?i=49

Odgovor za Cou:
Konkretno sam mislio na sledece:
Obicno menjam vodu na 2 nedelje oko 1/3, ako sam ranije sipao(menjao) vodu vrednosti tipa ph 6, kh 8, dgh 10, treba se truditi da se uvek dodaje voda slicnih karakteristika...A ne npr. sad cu sipati omeksanu imam je....,za 2 nedelje nisam je spremio menjacu cesmovacom....Bolesti konkretno neznam da navedem, citao sam o nekim al sad nemam link da paste-ujem,kada sam pitao za neke neonke sto sam imao za primer sa nekim deformitetom iskusniji koji su ih cak i mrestili nisu znali sta je i od cega je,samo preporuka baci je...Toliko za sad.:)
 
Verovao ili ne danas je sasvim druga situacija. Ta prica o tezini mresta se vuce vec dosta vremena a potice iz vremena kada je generalno znanje bilo kudi kamo mrsacije nego sto je danas. Pored toga i tehnika je napredovala pa mi lakse uspostavimo potrebne uslove za neonke kao i sve ostale ribe.

Sve sto ti je potrebno je da malo proucis taj mrest neona i naravno dobre jedinke za to pa onda ce sve da bude mnogo lakse.