Nitrati i nitriti

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Imam akvarijum 80l. unutrasnji filter Atmani u njemu 18 ribica (malih). Zasadjen je biljkama koje dobro napreduju. Menjam vodu jedanput nedeljno 30%. Ne prehranjujem ribe i nema otpadaka na dnu od hrane.
Interesuje me da li moze da dodje do skoka nitrata i nitrita koji moze biti poguban za ribice? nemam cime da izvrsim proveru njihove kolicine u vodi.
Jel neophodno napraviti spoljasni filter za ovu velicinu akvarijuma?
Nisam bas neki strucnjak za hemiju i svi sto sam procitala i pronasla na forumima vise me buni nego mi koristi.
Kako u stavri pronaci najbolje odnose svih elemenata za dobru ravnotezu u akvarijumu?
Hvala na razumevanju mog nerazumevanja hemije :oops: :lol:
 
Ne znam sta da ti kazem Mirka ...[Broken External Image]:http://www.websmileys.com/sm/happy/699.gif

Salim se :wink: Naravno da ti je potreban dobar filter. Taj unutrasnji Atman ? kojeg ti imas sigurno ne moze odrzavati biolosku ravnotezu u akvarijumu kao spoljni filter sa kapacitetom od 12 - 15 % od kapaciteta akvarijuma i sa svim potrebnim medijima za stvaranje kolonija korisnnih bakterija koje ce vrsiti nitrifikaciju i denitrifikaciju u tvom akvarijumu,da se ne osvrcem puno oko ovoga kako vidim da si sve to lepo procitala po forumima .

Moj predlog bi bio da napravis spoljni stakleni filter koji bi mogla da postavis iza ili pored akvarijuma (gde tebi najvise odgovara) i da u taj filter postavis malu motornu glavu (power head) sa nekim protokom do 400 l/h (sasvim dovoljno za tvoju litrazu akvarijuma). Jos jedna velika prednost ove pumpe je u tome, sto mozes na njoj da postavis difuzor za aerisanje vode (mali dodatak koji se dobija uz pumpu).

Sve to kada postavis ,tada mozes biti mnogo zadovoljnija i suigurnija da ces imati pravu biolosku filtraciju ali pored toga treba ipak redovno kontrolisati parametre a najbitniji su NH3, NO2 i NO3 koji treba da su na granicama dozvoljenog. Jedino tako mozes da znas dali ti filter odradjuje svoj zadati posao odnosno, da li imas biolosko preciscavanje u akvarijumu.

Toliko za sada od mene...[Broken External Image]:http://www.websmileys.com/sm/happy/727.gif
 
Mirka, odavno sam zagazila u akvaristicke vode, dugo godina sam bila slatkovodna, te isprobala i vanjske i unutarnje filtere. I kada sam sloila ovaj morski sam radi financija imala dva unutranja koja su bila funkcionalna, ali, naalost kao i svaki unutarnji filter, runi i nakaradni, a i zauzimali su mi prostora!
Iskreno, meni su osobno bolji i ljepi vanjski, a i lake ih je cistiti i provjeravati (bolje je i inace cim manje gurat ruke u akvarij-ne vole to ba ribe i koralji...dobro nema ti koralje, ali eto)
to se tice kemije, parametre mjeri testerima koje kupi za mjerenje. Mislim da je jeftinije kupiti set od 5-6 razlicitih testera, nego pojedinacno.
Ako eli imati dobar i kvalitetan akvarij, bitna je kvaliteta vode, a to ce jedino doznati s testerima...naravno moe i nosom (ako voda ima neugodan miris, puna je nitrata), a voda bez mirisa je u redu...barem to se tice nitrata, ali nemoj se time povoditi, jer ipak si ti tek krocila u akvaristicke vode.
Ne znam kako i i koliko cesto cisti filter i mijenja filterske medije, a niti ne znam to su ti filterski mediji, ali nikako nemoj odjednom sve promijeniti ili filterske medije ispirati pod pipom...uvijek, ali ama ba uvijek radi to u staroj akvaristickoj vodi!
 
Joj. Fauna opet procenti i matematika i proracuni... :cry:
Znam da smo i razgovarali o tome, ali mene definitivno sve to pomalo buni.Kako je sada akvarijum postavljen apsolutno nema mesta za spoljni filterJedino bi mogao da se postavi ispod akvarijuma, ali znam koje su tek to komlikacije i sa protokom i sa jacinom pumpe. Zasada nema sanse da ga selim na neko drugo mesto, mozda kasnije kad se izvrese neke korekcije u kucu, mada to nije sigurno da ce biti.

A tek ta motorna glava, nemam pojam sta je :? :oops: Ozracivac je sada u akvarijumu a ima ga i na Atmanu, mada ne koristim taj. U principu mi je sve to poznato i znam kao bi to trebalo biti i to planiram za jedan drugi projekat koji je u toku. Imam i jedan manji aq. 40.l koji nazalost ima samo obican filter sa sundjerom i vazdusnu pumpu koja sve to pokrece (i ozracivac). U njemu je bar 25 malih gupija (za neki dan ce imati 2 meseca) par blek molija, borca sijamca, 2 para odraslih gupija i tu je boravilo povremeno sve i svasta. I dva cistaca. U njega se ide po kazni, ko pravi nered zavrsi tu. I nije nikada bilo problema. Sundjere koje jedino imam kao medije perem na 3-4 dana a ponekad i jednom nedeljno i to strogo u akvarijumskoj vodi. Samo izbacim mehanicku necistocu ako je ima. Voda apsolutno nema nikakav strani miris-jednostavno mirise na vodu. U to sam sigurna jer sam jako osetljiva na mirise, narocito neugodne.
Kako se snaci u svemu ovome :shock:
Pozdravlja vas Mirka.
 
Mirka, ma nije to nista komplikovano evo da ti jos vise uprostim . :wink:

Potrebnu zapreminu spoljasnjeg filtera mozes odrediti priblizno i na ovakav nacin . Ako je tvoja sirina i visina akvarijuma 30 x 40 , tolike ce biti dimenzije i filtera s'tim sto ces duzinu filtera postaviti oko 10 cm i dobijes filter zapremine priblizno u procentima 15 % od kapaciteta tvog akvarijuma. Da li me razumes?

E , kako vidim da nemas mogucnosti takav filter da postavis iza, ni pored akvarijuma, tu nema druge pomoci osim da postavis dobar unutrasnji filter ili spoljni kanisterski ali to je malo veca investicija . Postoje mali kanisterski filteri koji odgovaraju toj litrazi i to bi bilo u tvom slucaju idealno resenje, samo ne znam koliko ti finansijske mogucnosti to dozvoljavaju. :wink:
 
Ako su te dimenzije u pitanju, a ja malo poguram doticne akvarijume mozda tu i bude neka nada. Moze da stane iza malog akvarijuma jer je on uzi i ima mesta.
Da li bi taj jedan spoljasni mogao da radi za oba akvarijuma? I upste posoji li mogucnost za tako nesto?
Nadam se da nisam dosadana.
Pozdrav.
 
Postoji mogucnost samo sto nije preporucljivo iz vise razloga . Jedan po meni najbitniji je taj, kada ribe u jednom akvarijumu dobiju nekakvu infektivnu bolest , u tom slucaju i onaj drugi akvarijum bude inficiran... Kapiras? :wink:
 
Kapiram , kapiram Fauna..... i u mojoj glavi ima malo mozga :D

Znas li koliko kosta ta pumpa za filter i gde je ima?
Nisam u dobrim odnosima sa lovom, cak smo trenutno u svadji...
:cry: :cry:
 
To moras pogledati kod tebe tamo u nekoj akvaristickoj radnji , cene su sigurno razlicite.. Pogledaj Atman - AT302 da li ima ,to bi ti odgovaralo a ne bi trebalo da bude skupo. :wink:
 
Hvala ti za slike. :D
Gledala sam skice i u jednoj knjizi o akvaristici. Sve je to O.K. Samo mi to jos izgleda komplikovano. Ima raznih verzija koje mogu samo da zbune. :roll:
Samo da vam ispricam ovaj slucaj koji sam danas cula.
Covek ima akvarijum i drzi skalare. Taj akvarijum nikad nije imao grejac a i dalje ga nece imati. Voda se sipa direktno iz cesme, malo je mesaju sa vodom iz bojlera da ne bi ribice dozivele infarkt-tako kazu. :shock:
Vodu promene s vremena na vreme, kad se bas zaprlja. :shock:
I sve funkcionise vec duze vreme :shock:
Ima jos nekih ribica ali neznaju da mi kazu koje su.
Sta da kazem :roll:
Nitriti, nitrati, parametri, .... i mnogo toga ne postoji. Niti se neko interesuje za to.
Pocinjem da se pitam, cak i neznam sta da se pitam. :?:
Mozda cete razumeti....
 
Mirka, potpuno te razumijem u cemu je sada dilema!
Svaki je akvarij mala cjelina koji je drugaciji od drugih i kod svakoga drugacije naka stvar funkcionira.
Ne povodi se puno za onim to drugi kau....vidi rezultate i usporeduj!
Tvoj akvarij je tvoj i funkcionirat ce onako kako se ti bude brinula za njega i takve ce rezultate dobiti.
...neka osnovna pravila postoje i ta su pravila postavili akvaristi prije dosta vremena, jer su ucili na svojim grekama.
Tebi je bolje nauciti na tudim, jer imat ce puno manje komplikacija, bacanja novaca i naravno uzrujavanja ako neto krene nizbrdo.
Osobno ne vjerujem puno to mi netko kae, vjerujem u ono to vidim ili pronadem i dobijem dosta informacija na neko pitanje, pa onda sama odlucim to i kako dalje.
 
Pokusat cu da licno vidim taj opisan akvarijum sa skalarima jer je situacija zaista atipicna.
Jasenka, dodje mi ponekad zaista krivo kad tako nesto cujem. Ljudi malo znaju, jos se manje interesuju za akvaristicka pravila, a ni malo nisu ni zainteresovani da ih upoznaju. A to kod njih funkcionise. A ja ko na iglicama, stalno se nesto lomim - pa opet problemi.
Ne zavidim im na tome, sto bez ikakvog postovanja nekih pravila funkcionisu. Samo sam vise ogorcena na sebe. To ponekad zna da obeshrabri. E, ti su momenti teski.
Ipak, ucicu se pre na tudjim greskama nego na svojim. Tudje iskustvo dobro doje, ali su odluke ipak samo nase.
Pozdrav. Mirka
 
Mirka....niti ivcirati, tj biti na iglicama se ne isplati!
Akvaristika, ako je hobby, treba biti neto to oputa, a ne neto zbog cega se ivciramo!
Jednom je netko rekao, da kada stignu probemi u akvarij, da ga je najbolje poklopiti kartonskom kutiom i nekoliko dana ne gledati....moda je i upravu! :D
...sve u svemu pocetak je uvijek teak
 
Mirka , manje pricaj vise radi,... napravi vec jednom taj filter. :roll: :lol:

Salim se,... ali mislim da nista tu nije komplikovano kako ti mislis Mirka, taj spoljni filter je toliko prosto postaviti i odrzavati da toga ni svesna. Videces kada sve to postavis da to nije bauk :wink:
 
E, mogu te obradovati Fauna, a i sebe sam obradovala vise-filter uskoro stize. :lol:

Danas je obavljen razgovor sa covekom koji to moze da odradi. Samo da nabavim pumpu i cevcice i bice super. Do Nove godine ce profunkcionisati.

Pozdrav Mirka.

P.S. IMAM NOVE BEBE U AKVARIJUMU :D :D :D