nov akvarium

q4u

New Member
6 Februar 2011
1
0
1
pozdrav svima,

citajuci vas forum odlucio sam da se i ja uclanim.:)
za sada se moze reci da je moje znanje o akvaristici skromno, a posto svi kazu da je potrebno pre svega da se covek dobro informise pa tek onda da pravi akvarium, bicu toliko slobodan da zatrazim misljenje iskusnijih clanova.

1.mislio sam da kupim ( narucim ) akvarium cije bi mere bile 70x40x50 duzina,sirina,visina.
dobio sam ponudu za takav akvarium koji bi imao dupli stakleni poklopac ( i time " skratio " visinu akvariuma za 10cm ),a debljina stakla akvariuma bi bila 6mm. da li je ta debljina stakla ok ? zivim u stanu pa mi je jedna od najvaznijih stavki to da akvarium ne procuri, jer bi zalio sve komsije koje su ispod mene :ebote:

2.akvarium bi bio sa nesto vise bilja, i ne tako mnogo ribica, oko desetak za pocetak.
uzeo bi neku unutrasnju pumpu tipa atman 103-104 postoje i atman pumpe sa f oznakom u sebi ali nisam provalio koja je razlika ? unutrasnju pumpu bih uzeo da eliminisem mogucnost izlivanje vode.
za podlogu sam mislio da uzmem aquaclay ground ili nesto slicno ako moze da se nadje u srbiji, a koliko sam video treba zaobilaziti podloge kroz koji je otezan protok vode zbog potencijalnih bolesti, pa ako imate predlog i oko nabavke podloge tipa sta i gde ima bio bih zahvalan.

3. osvetljenje predlozi ?
mislim da bi bila idealno da uzmem 2x600mm ( 590 ) neke t5 grolux neonke u kombinaciji sa nekom daylight ili nesto slicno sa elektronskim prigusnicama ( koliko sam citao preporuka je bila da prigusnice budu elektronske ), jedino neznam kako bih to ugradio u gore pomenuti akvarium sa dvostrukim staklenim poklopcem? da zalepim silikonom ? prodavac je rekao da polozim lampe " samo tako na donji stakleni poklopac " preko koga ide taj famozni drugi stakleni poklopac koji je presvucen u crno.
meni se sve ovo nesvidja, ali sta cu kada je sam nov u svemu ovom , pa takoreci nemogu ni da zamislim neka resenja za montiranje neonki u ovakav akvarium.
ponovo ako imate neke preporuke za neonke t5 600mm el. prigusnice i sve sto se tice rasvete, tipa sta, kako , gde ima, bicu zahvalan !

ne bih voleo da se prvi koraci u ovom smeru zavrse kao nocna mora, pa rekoh da se raspitam pripremim, i odlucim o tome da li krenuti u ovaj projekat ili je to mozda preveliki zalogaj za mene .
kazem faktori rizika su veliki, stan u kombinaciji s decom :cool2:

zadnja tri dana sam proveo citajuci o akvariumima, pa eto ako moze neki konkretni predlog.

pozdrav iz zrenjanina :hej:
 
:welcome1:Za visinu od 40 cm je ok 6mm staklo (mora biti float staklo) a za 50 mislim da nije sigurno. Ti si rekao da je poklopac 10 cm sto znaci da njega ni ne racunamo. Licno bih izbegao stakleni poklopac jer je tezak i lomljiv ali eto ljudi ipak koriste i takav. Meni je potpuno nepraktican.
Za svetlo ne mogu da ti dam ideju jer tu ima milion kombinacija i to zavisi od tebe sta zelis i koliko jako svetlo i zasto.
Imas takodje varijantu bez haube sa T5 ili T8 u ovom stilu
dd529c0c976aa651d97faaeaf1ced7fc._.jpg
(over tank). To je ako se odlucis na otvoren akvarijum i neces da se zamajavas sa pravljenjem haube. Ovo kupis gotovo i ima raznih varijanti. Za filter si vec odlucio mada licno ne volim te unutrasnje filtere zbog izgleda. Mozes takodje da pravis spoljni po narudzbini (to je dobro resenje) ili kanister.
 
Iz prve ruke , za prvi samostalni akvarijum

Kada sam procitao tvoj post, prepozao sam sebe kako sam ja osmisljavao svoj akvarijum pre neki 6-7 meseci. Sve to teorijski lepo zvuci, ali malcice je drugcije u praksi. Akvarijum je OK velicine. Sto se tice poklopca, moj ti je predlog da stakleni poklopac ne uzimas. Paleoglodit je upravu, teski su i opterecuju akvarijum. Bolje pogledaj za neku takozvanu haubu, pa ili naruci ili razmisli kako bi mogao sam da napravis.Moj cale je na svom akvarijumu napravio od poklopca za neonsku rasvetu, koja je bila samo ukras na plafonu da se ne vide neonke i prigusnice itd. Od bele je plastike, nije tesko i montirao je lagano unutra 2 neonke t 8. Nadam se da znas na sta mislim... Sto se tice podloge , mislim da je posto sada pocinjes najbolje da uzmes obican kvarcni pesak granulacije 0,2-0,4 , a za napred mozes malo sitniji. To ti kazem zato jer je najlakse za odrzavanje, ima dobor protok materija , mnogo manje trazi odrzavanja. Kod nekih podloga imaces problema kada cistis dno , ili ces mozda vremenom imati neke ribe koje ce malio kopati po dnu i mutiti vodu,... itd. Pesak ti je najbolje resenje, po meni. Posto ces imati biljni akvarijum, predlazem ti da se raspitas lepo oko bilja i dobro osmislis kako i gde ces sta zasaditi. U pocetku ti predlazem da uzmes anubius( nanu u bilo kom obliku), valisneriju, Hydrocotyle leucocephala, i jos tako neke bilke koje ce ti prirediti lepo cikliranje akvarijuma i odusevljenje kako lepo rastu.Filter unutrasnji nikada ne moze biti kao spoljni-skoro da je nema nikakvu funkciju-ovo ti pricam iz sopstvenog iskustva.U pocetku ako nisi u finansijskoj situaciji koristi unutrasnji , a skupljaj pare za kanistar filter-sto possto je siguran. Ja ga koristim takodje u stanu , akvarijum mi je u sobi gde imam parket...( a da ti ne pricam kako bi ovde u CH bilo skupo renoviranje komsijinog plafona i sopstvenog parketa)Pored toga sto je siguran malih je dimenzija i praktican.Spoljni klasican filter je jos bolji , vrlo je siguran, a i jeftiniji,tako da sam imao mogucnosti ja bi ga sam stavio kod sebe ali nedostatak prostora zbog mesta gde mi stoji akvarijum.Kada sam vec kod mesta, nadam se da si dobro razmislio gde ces staviti aq i kako ce izgledati polica tj. koliko ce biti ''jaka'', jer to je najbitnije sto se tice sigurnosti, posebno zbog dece.
Inace ja na ovom forumu uglavnom postavljam pitanja, ali evo ovo ti je i mala sublimacija onoga sto su meni predlagali kada sam ja pocinjao, onoga sto sam procitao i najvaznijeg iskustva koje sam stekao za ovo vreme dok imam sopstveni akvarijum . Nisi rekao sta bi uzeo od riba, bas me zanima , obzirom da je biljni akvarijum?
P.S. Nisam hteo da ''pametujem'' ovo su sve samo predlozi...:)
Sve najbolje!!!

 
Pozdrav Zrenjaninac od Zrenjaninca ako hoces mozemo da se nadjemo pa da resimo tvoj problem. A sto se tice stkla mislim da je ok debljina jedino neznam jel ima ojacanja. Moj aq je 35*35*100 debljina je 5mm i ima ojacanja okolo. A stoji na zidu:|. Pozdrav pa se javi ako hoces 0606932401