Operacija

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Evo i to sam obavio, operacija usta kod Pomacanthus annularis - Blue Ring Angelfish. Nesretnik je imao izraslinu na donjoj vilici u ustima koja je toliko porasla da riba vise nije imala mogucnosti da normalno cirkulise vodu kroz skrge. Pored toga i hranjenje je bila posebna prica i samo ova riba zna kako je to uspevala da obavi.

Sama operacija je bila vrlo brza, svega nekoliko minuta i sve se sastojalo u tome da se dislocira izraslina i da se pridje njenoj osnovi i nakon toga je jednostavno odsecena. Jednostavno nema sta.
Nakon operacije riba je vracena u akvarijum gde joj je dat antibiotik u jednoj kuglici hrane koju je na moju i njenu srecu progutala a to je dobar znak.

Ipak operacija ce da se ponovi za koji dan, sve zavisi od razvoja situacije jer je ostao jos jedan delic izrasline koji treba da se otkloni.

Na prvoj slici se vidi kako je to bilo pre operacije. Druga slika je korisceni pribor, treca i cetvrta je otstranjena izraslina i na zadnjoj slici se vidi kako je to sve posle oprecije.

Sada mi samo ostaje da joj pozelim dobro zdravlje a i srecu.
 

Attachments

  • IMG_2856.jpg
    IMG_2856.jpg
    19 KB · Pregleda: 55
  • IMG_2861.jpg
    IMG_2861.jpg
    31.6 KB · Pregleda: 40
  • IMG_2862.jpg
    IMG_2862.jpg
    30 KB · Pregleda: 48
  • IMG_2864.jpg
    IMG_2864.jpg
    14.8 KB · Pregleda: 48
  • IMG_2857.jpg
    IMG_2857.jpg
    24.3 KB · Pregleda: 50
Pa vrlo verovatno da je tako nesto, ko zna. Taj isecak je u alkoholu, malo cu da ga cuvam a posle ko zna. U sustini bas se i ne opterecujem sa time.

Nije to nikakav podvig operisati ribe. Uz malo strpljenja i prakse sve se moze. A da se otimala to je tacno, a ko ne bi?
 
kakvo je sad stanje jer ne raste ponovo,jer riba jede normalno i to?
Svaka ti cast,stvarno bi mi trebao vinjak pre takvog zahvata,a dao bi i ribi malo:p
 
Stanje je bolje nego sto sam ocekivao i takoreci nema vise nikakvog traga operaciji. Riba normalno jede, pliva, ljuti se na mene kada je ignorisem itd.

Vinjak koristi nako takvog zahvata ako zelis neki dobar rezultat.

Evo slike koje su danas nacinjene.
 

Attachments

  • IMG_2935.jpg
    IMG_2935.jpg
    17.9 KB · Pregleda: 29
  • IMG_2934.jpg
    IMG_2934.jpg
    19.1 KB · Pregleda: 24
  • IMG_2932.jpg
    IMG_2932.jpg
    17.3 KB · Pregleda: 25
Ti si stvarno majstor!Bez sale,u mom slucaju ni kilo domace ne bi odradilo posao bilo da se konzumira pre ili posle.
 
Evo posle par meseci oporavka i malo leskarenja Blue Ring Angel je konacno docekao da krene na put ka svom novom domu.

Ja sam ga slikao jos jedanput, tek onako za uspomenu.
 

Attachments

  • IMG_5229.jpg
    IMG_5229.jpg
    4.8 KB · Pregleda: 19
  • IMG_5233.jpg
    IMG_5233.jpg
    20.5 KB · Pregleda: 26
Bobane, kod ovakvih stvari trebalo bi da imaš pri ruci uljni ekstrakt karanfilića. Nekoliko kapi po litru vode brzo dovodi do smirenja ribe. Gotovo da prestane da pliva i ne protivi se uzimanju u ruku niti pratećim radnjama. Koristio sam to na babuškama i grgečima kao pripremu za ubrizgavanje drugih supstanci ili pri istiskivanju mleči i ikre. Problem koji može da nastupi kad se pretera sa dozom je da riba toliko uspori sa disanjem da to može da bude opasno po nju. U tom slučaju je korisno gurnuti joj u usta crevce koje se spoji sa nekom motornom glavom kako bi protok vode obezbedio disanje. Naravno u tom slučaju je potrebno imati neku vrstu komorice od stiropora u koju se riba postavi zajedno sa pomenutim crevcem. :hej:
 
Znam za to ali znas i sam kako to ide. Kada ti nesto treba onda nemas pri ruci. Ulje karanfilica = Syzygium aromaticum nije skupo i ovde moze da se kupi u slobodnoj prodaji.

MS-222 je mnogo bolje resenje ali nemam ni to.

Ipak sve ovo nije opravdanje i bilo bi bolje da se riba podvrgne blagoj anasteziji.
 
Evo danas sam kupio Clove Oil i sada mogu da nastavim sa ovakvim vragolijama na jedan humaniji nacin.

Nego kada vec spominjemo ovaj preparat samo da dodam da je on izuzetno dobar za eutanaziju riba. Sve vise i vise se izvode dokazi da postepeno zamrzavanje riba nije humano i da to treba da se radi sa ovim preparatom ili MS-222. Za nas hobi akvariste Clove Oil je pravi izbor.