Osvetljenje akvarijuma

aXilos

New Member
23 Februar 2010
21
0
1
Vrsac
Na akvarijum od 65l sam stavio jednu neonku od 8W. Da li je ovo malo osvetljenja za ovu litrazu? Citao sam da treba biti 0.5-0.7 W/l ili za ovaj akvarijum 32.5 - 45.5W. Prodavac neonke kaze da ova od 8W radi kao, valjda, sijalica od 40W. O kojim watima je ovde rec??? Ja koliko znam 1W je 1W, nema tu ona je od 8W a radi kao 40W...

Znaci, treba li mi jace osvetljenje ili je ovo dovoljno?

Trenutno imam samo 2 biljke (Cabomba) i 3 gupi ribice, ali cu vrlo uskoro nabaviti jos biljaka pa ne bi voleo da im zafali svetla. Ove dve biljke mi se cine OK mada mi se nekako cini da je gornji deo biljke poceo da se savija, ali mozda tako raste, ne znam....
 
Mislim da ti je to malo svetla.Neonka od 18w-60cm bi tu bila ok resenje.Da imas biljke kao sto su javanska mahovina i aunbias nana koje ne traze mnogo svetla 8w je dovoljno a za kabombu ne verujem...
 
Bogami za Cabombu i 16w ce biti malo!!!
Je bih ti preporucio, ako zelis da gajis bilje u akvarijumu da bude barem 40-50 w.
Najjeftinija varijanta bi bile stedljive sijalice pod uslovom da imaju preko 3000k.
 
Uzeo sam jos i stedljivu sijalicu od 23W (4000K) plus neonka od 8W dodje na 31W... Mislim da ce mi ovo biti dovoljno, ali videcu vremenom. Sada je sigurno bolje nego sto je bilo :D
 
Citao sam da treba biti 0.5-0.7 W/l ili za ovaj akvarijum 32.5 - 45.5W....... O kojim watima je ovde rec??? Ja koliko znam 1W je 1W, nema tu ona je od 8W a radi kao 40W...
Kada je reč o w po litru, obično se misli na w/l neonskog svetla, dakle T5, T8, štedljive sijlice....
Pre par dana mi je jedan trgovac objašnjavao kako on nikada ne koristi neonke. Njemu pod neonkama sve umire.
Kaže da isključivo koristi sijalice sa vlaknom. Pa mi je pokazao akvarijum iznad kog ima sijalicu od 100w i jedan sa neonkom od 6w iznad kog mu bilje nikada ne uspeva.
Nisam imao šta da dodam. Bilo bi neprimereno da, čoveku koji se 40 godina bavi akvaristikom, solim pamet.
 
Ima li neko iskustva sa Atmanovim neonskim sijalicama? Kupio sam jednu od 120cm i ne deluje mi da ima jacinu svetlosti kao obicna neonka, a ne pise koja je jacina svetlosti, samo koliko W-i.
Zanima me misljenje starih akvarista u vezi uklanjanja kombinacije neonka- zarulja i postavljanja Atmanovih neonki za akvarijume.