Pa da posolimo malo

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Koriscenje soli u akvaristici je uvek dovodilo do oprecnih misljenja da li je to korisno ili stetno, da li so ima efekta na ribe itd.
Pre svega mi tu treba da izadjemo iz nekog ustaljenog okvira i da sve to gledamo nekako drugacije. Postavimo sami sebi neka pitanja i pokusajmo da na njih odgovorimo.

1. Da li je so delotvorna u borbi protiv kojekakvih parazita?
2. Da li ribe podnose so?
3. Da li ....

Da ne izmisljam dalje sa pitanja jer mogu da se upletem kao pile u kucinu vec da dam neki odgovor, koji je pre svega moje licno iskustvo.

So je delotvorna i po mom misljenju je mnogo podcenjena u akvaristici. Da odma na pocetku kazem da u ovoj prici ja kada kazem SO ja mislim na so koja se koristi za pravljenje morske vode a ne ciste kuhinjske soli. Razlika nije mala ali verujem da moze da se koristi i kuhinjska so.

Kazu ljudi neke ribe ne podnose so a neke druge sve to tolerisu. Da odmah dodam da mi mozemo da koristimo so kod vecine riba a samo je pitanje u kojoj meri. Kazem vecinio jer malo je verovatno da cu moci da sve to proveravam u nedogled.

Koliko puta smo culi jadikovanje akvarista kako Platy ribe imaju mutna (belilo) peraja i za to nemaju resenje. Iskreno to moze da se sredi za nedelju dana uz pomoc soli. Prosto i jednostavno.
To isto vazi i za Molly i za Guppy ribe.
Naravno to nije nista novo, ove ribe su dosta tolerantne na so ail dobro, eto da kazem da mi mozemo da "posolimo" i druge ribe kao Hyphessobrycon megalopterus ili Paracheirodon innesi. Obe ove vrste su nekako vezane u akvaristici kao primer ne tolerancije prema soli.
Eto ta so a mi malo da se preispitamo u vezi toga jer ocito uvek ne vidimo ono sto stoji izpred nas.
 
Sad ovo je tema za diskusiju i ima mnogo toga i za i protiv.

Mnoge ribe iz uvoza dolaze kod nas, a da i neznamo da li je koriscena so kod njihovog uzgoja ukoliko poticu sa farmi.
Malo sam to amaterski istrazivao kod nas, jer na zalost nisam u mogucnosti da istrezujem po velikoim azijskim farmama riba. Na to me je naterao moj slab uspeh kod pokusaja gajenja bas Platy riba koje si naveo. Ribe su dolazile kod mene iz uvoza i moze se reci da su bile u dobroj kondiciji i da su bile zdrave. Uvek ribe iz uvoza uzimam direktno sa kesom i kod mene ih pustam u akvarijume tako da iskljucim mogucnost da se eventualno zaraze kod uvoznika. Desavalo se da posle par dana donesu potomstvo i moze se reci da je nedelju dve sve bilo u redu sa njima. Posle tog vremena dolazilo je do neobjasnjivog prekida razmnozavanja i malo po malo ribe su promenile ponasanje, sve manje su jele i na kraju uginjavale jedna po jedna.

Cuo sam za pricu nekih odgajivaca da koriste so bas da bi sprecili to sto se meni desava o napravio jedan eksperiment. Istu novopridoslu turu riba sam podelio na dva akvarijuma i jedan solio, a drugi ne. Sa "nesoljenim ribama" je doslo do problema kao sto sam opisao, dok su "soljene" imale znatno manje problema.

Nakon duzeg posmatranja dosao sam do zakljucka da se Platike gajene u vodi kojoj je dodata so jako tesko prilagodjavaju na zivot u sredini bez soli. To je kod mene otvorilo moralnu dilemu da li da nastavim da ribe gajim u slankastoj vodi ili sve to napustim. Odlucio sam se za ovo drugo, jer smatram de je nemoralno da prodajem takve ribe koje ce u normalnoj vodi brzo zavrsiti svoj zivot, a da ih je onaj ko ih je kupio o nezna zasto se to desilo.


Napomonjem da nisam bas neiskusan u gajenju riba i da razmnozavam mnoge ribe koje se i danas smatraju za "komplikovane" i u tome sam imao dosta uspeha.

Neki zakljucak ovog mog pisanija bi bio da nekim vrstama prija so, nekima bas i nesmeta, a nekima je jako stetna (Corydorasi, Loricaridi...). Kako prosecan ljubitelj akvaristike u svom akvarijumu ima od svega po malo treba da razmisli da li da koristi so ili ne.
 
Mozda je trebalo da napomenem da kada sam spomenuo so nisam mislio na drzanje riba u slanoj vodi vec njene upotrebe kada nastaju problemi.
Odgajivaci u Aziji ne drze te ribe u slanoj vodi a uglavnom trpaju antibiotike ako im zagusti. To u sustini nam daje prostora da mi koristimo so.
Te zivorotke mogu da podnesu dosta soli i iz mog iskustva so deluje vrlo delotvorno. Ja njih zasolim kao da pravim zimnicu i recimo bele tacke, belolo na perajima itd saniram za oko nedelju dana. To isto moze da se uradi i sa hemikalijama mada je so jeftinija. Ponekada je vrlo diskutabilna upotreba formalina i malahit zelenog. E tu je onda resenje so.

Po pitanju izdrzljivost drugih riba i tu je otvoreno pitanje. Kako sam naveo neke ribe izdrze manju koncentraciju, oko 0.1% sto je sasvim dovoljno da se suzbiju problemi, recimo bele tacke a bogami i da se uspori i kolumnaris. Naravno da razlicite ribe razlicito reaguju ali pouzdano mogu da kazem da Pleco nema frke sa time mada svi tu iznose misljenje da to nemere. Ja probao i znam da moze, itekako moze :)
Eto znaci treba to isprobati i videti sta i kako. Na ove skuplje L ribe nikada nisam primenjivao tako nesto mada ce i to doci na red jednoga dana bas da zadovoljim znatizelju.
Bas posle ove tvoje poruke stavio sam na probu Bristlenose, Cory, Glass catfish, Otocinclus-a i jos neke pa da vidim reakciju. Javicu o tome sta je bilo.
 
Drzao sam ih tako dve nedelje i nema nikakvog problema sa time. Pored toga sve vise i vise koristim tu metodu protiv belih tacaka. Rezultati su odlicni, jednostavno sam zadovoljan sa time.
Prosle srede smo uvezli ribe, izmedju ostalog i zivorotke, pa sada od samog pocetka idemo sa ovime gde cemo da vidimo kako ce sve da se zavrsi. Bas danas smo zapoceli tretmant na guppy u dva akvarijuma i to sa visokom koncentracijom soli. Razlika je u tome sto je ovo sada tretmant sa cistim NaCl dok sam do sada koristio so za morsku akvaristiku. Sve u svemu ja teram to dalje i to bas zestoko.
 
Znaci razbili smo neke stereotipe da za gore pomenute ribe so nesme da se upotrebljava.
 
Pa to je neki podatak koji se prenosi godinama i ljudi to prihvataju zdravo za gotovo. Ako pogledas malo bolje onda vidis da se sve svodi na pitanje kolicine soli a koliko vidim terapeutsku koncentraciju podnose mnoge ribe. Do sada sam probao na mnogim vrstama riba i sve do jedne su ok.