Paracheirodon axelrodi

Pa stvarno grk, nesto si se ulenjio sa tim skljocanjem. Nova masinerija a ti se negde sakrio.
Ako imas problema sa slikanjem onda to i iznesi na forumu da bi svi videli kako resavas problem.
Inace lepa slicica kardinala mada bi bilo bolje kada bi nabacio jos koji miligram tezine :)
 
Lepo ti boban kaze, napisi malo o skljocanju. Ja stekujem lovu pa sad razmisljam da li da kupim nesto tako za skljocanje ili novih 25 do 30 akvarijuma.:?:
 
Nisam se ulenjio nego sad shvatam koliko je teska makro-fotografija kada je u pitanju akvarijum. Verujem da je podvodna fotografija laksa od akvarijumske. Kada sam strucnim prodavcima objasnjavao sta i kako hocu da slikam zakljucili su da je to jako tezak slucaj. Predlagali su studijsko svetlo od nebrojeno Watti ali ja sam im objasnio da to otpada jer kad sam jednom stavio neki reflektor od 500 watti iznad aq ribe su se sakrile. O tom faktoru nisu imali pojma. Znaci ne moze se koristiti konstantno jako osvetljenje za fotkanje riba, mora blic.

Znaci ja sam zadovoljan sa macro objektivom cannon 100mm medjutim svi putevi vode ka blicu (najverovatnije eksternom). Nisam koristio do pre neki dan blic ugradjen na aparatu zato sto pravi odbljesak na ribi tj riba se sija ko tepsija u vecini slucajeva i to cu nazvati fenomen "tepsije" Tepsija pojede boju. Drugo sta se desava je to da se prave jako grube senke i te senke su na neprirodnom mestu ako bi poredili sa prirodom gde svetlost dolazi od Sunca odozgo. Znaci nalaze se iza ribe i jake su kada je u pitanju frontalni blic. Treca stvar je da kada stavim WB na flash-mode dodje do neke zabune aparata jer ima svetla i od aq pa WB bude takodje neprirodan ili cudan (to sam resio naknadnom obradom na ovoj slici). Probao sam i sa auto WB i sa custom WB i nije nista idealno_Ova fotka je, na predlog Katjuse, radjena sa second curtain sync. mada mi nije najjasnije sta to pomaze i koliko. Probao sam i sa difuzorom blica tj parcetom belog papira preko blica ali ni to ne sprecava pomenute fenomene (tepsija , lose senke, los WB) ili bi pak tbio potreban originalni difuzor a ne papir (?).

Znaci sve u svemu se mislim da kupim dva eksterna (bežična) blica i da jedan koristim odozgo a drugi frontalno iskosa ili vec kako bude odgovaralo da se izbegne tepsija. Prednost ce mi biti sto cu moci ja da odlucim gde da postavim bliceve. Mislim da osvetljenje odozgo mora biti jace od bocnog (frontalnog). Ovaj eksterni bocni blic je potreban kako bi se istakle boje ribe koje se gube u senci kada je jako svetlo odozgo. Tzv. fill in.

Mislim da ozbiljniji makro pocinje sa vecim brzinama zatvaraca 200 i navise. Sto je veca brzina treba vise svetla. Takodje treba raditi sa vecom DOF tj. dubinskom ostrinom a ona se povecava sa povecanjem f-number znaci smanjenjem otvora blende.Do sada sam radio sa malim f (2.8-5)radi vise svetla ali to je problematicno. Smenjenje otvora blende trazi opet jos vise svetlosti. Konkretna fotka je f preko 13. Zasto manji otvor blende i veca dubinska ostrina , DOF? Zato sto ne mogu da strpam jednu ribicu u opseg ostrine od par mm i manje. Da bi bila cela ostra traba manji otvor blende. Drugo, hocu nekad da slikam i jato a da sve ribe budu zamrznutog pokreta i ostre a to je nemoguce sa malim DOF-om. Znaci sve me opet vodi ka pojacanju svetla jer takodje hocu da radim sa ISO ne vecim od 400 (da bi smanjio sum)a to je treci faktor koji trazi vise svetla.

E sada kad su u pitanju jako brze ribe mislim da treba veca brzina zatvaraca ali aparat ima limit brzine na 1/200 kada je u funkciji ugradjeni blic. Diskutovao sam o tome sa par ljudi i rekose mi da ako budem koristio eksterni blic on radi vecom brzinom od 1/200. Znaci moze biti 1/1000 do 1/1200. Kazu da ce sama brzina blica odigrati ulogu zmrzavanja pokreta ribe sto bih voleo da mi uspe. To sto su mi rekli meni jos nije sasvim jasno jer ti koji su mi objasnjavali (vlasnici i fotografi renomirane radnje sa tradicijom) nisu bas sasvim nacisto i malo su kontradiktorni jer izgleda da se niko od nih nije bavio ovako specificnom fotografijom do sada.

Da napomenem da je ideja o dva eksterna blica potekla od Hristo Hristova a meni se jako svidjaju njegove fotke gde se na ribama vide sve boje mada on koristi makro 50mm i cak obicni fiksni objektiv 50 mm f1.8 koji su dosta jeftiniji.
Svakako verujem da ce biti bolje sa tim cudima i posto su canon blicevi jako skupi nasao sam neku marku Nissin koja je oko 5 puta jeftinija i znam coveka koji ih ima i zadovoljan je a koristi ih sa Canon aparatom. Hristov ima skupe canonove bliceve.

Znam da ste gurmani obojica ali ova neon-skejperka je fina (a ja nisam)valjam_se


Nastavak u temi Blic /fenomen "tepsije" i ostali problemi
 
Odlicno napisan tekst-sve te probleme imam i ja prilikom slikanja.Ali posle dosta vezbe moze sve da se savlada.Sada kada mi je stigao Zenit, probacu da slikam sa njim.Objektiv od 125mm ili cak i od 300 pa ce da vidimo_Obzirom da je za njegovo pravljenje koriscen celik od zeleznicke sine a za optiku staklo kristalne kugle za proricanje sudbine ocekujem dobre slike!valjam_se