Percula Clownfish

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Jucer popodne mi je dragi donio dva klauna,iako sam planirala naseljavati akvarij za nekih 2 tjedna.U akvariju je za sada oko 20kg ivog kamenja,12cm pijeska,12 crvenih moruzgvi,1 velika i 3 male ute vlasulje,nekoliko zvijezda(zmijaca,one tanke,arene),puno rakova samaca,kozica isto podosta,neto pueva(raznoraznih)...parametri vode su O.K....
e,sada...kako sam dobila klaune jedan normalno jede,a drugi odbija jesti,pa se bojim za njega!Inace su zdravi,nemaju nikakve infekcije,bolesti,nametnike...Ovaj koji ne jede stalno je na povrini,i kao da udie zrak(slicno zlatnim ribicama)..to mu je :cry:
 
Cao,
Ovo tvoje pitanje spada u osnovno pitanje koje se svakodnevno postavlja. Sve je Ok ali moja riba deluje bolesno posle pustanja u akvarijum. Odgovor je jednostavan i u pitanju je stres usled fizicke promene. Stres izaziva vrlo slozene promene kod clown ribe gde dolazi do izuzetnog povecanja adrenalina i jedna od pratecih pojava je i problem sa disanjem jer je poremecena osmozna regulacija skrga. Ovo sve je uobicajena pojava kod clown ribe i jedino ti ostaje da se nadas da ce sve dobro da se zavrsi. Neke jedinke sve to podnesu lakse dok kod drugih to moze da se zavrsi katastrofalno. Koliko sam uocio tu nema nekog pravila.
Tebi jediono preostaje da pratis sve parametre vode i da mu obezbedis dobre uslove. Bez obzira sto su gladni nemoj da ih hranis vise od dva puta dnevno u prvom periodu da ne bi poremetila ciklus u akvarijumu. Najgore od svega je sto im imuni sistem padne u periodu stresa pa i naznatna bolest moze da ih dotuce vrlo brzo.
Jos jedna moguca stvar je da su ribe tek pristigle u prodavnicu i da ste ih vi kupili ubrzo posle toga a i u tom slucaju je stres ili posledice od dozivljenog stresa. Mislim da ste to malo prebrzo uradili oko kupovine. Kod kupovine uvek trazi da vidis kako se ribe hrane i da li jedu. Neke ribe jednostavno odbijaju da jedu u akvarijumu i tu je kraj. Ja ratujem sa time pa mi je vrlo poznato kako to ide a ide vrlo tesko. Ako su clown-i rodjeni u akvarijumu onda su ti sanse velike da ce da se povrati u normalno stanje. Desava se da prilikom dugog transfera riba, respiratorni sestem se tesko osteti i onda je sve to jos komplikovanije.
Nisi navela koji je clown u pitanju. Percula i Ocellaris su posebno osetljivi na stres i tu je najveci gubitak od toga.
Sve ovo sto sam napisao je pod pretpostavkom da ti je voda stvarno Ok a sigurno jeste jer tako kazes i nema razloga da sumnjam u to.

Javi kako ti clown napreduje a nadam se da ce da se dobro zavrsi.
 
Stanje sa klaunima je loe,ili katastrofalno_Onaj to je jeo,prestao je i sljedeci dan uginuo,a onaj to nije jeo,jo ne jede(baram ga nisam vidjela),plivucka po akvariju(malo),i vie se zadrava na jednom mjestu,nema nikakve naznake bolesti.Malo mi je skocio No2(danas),ali nije jo strano,pa sam pocela sa djelomicnom izmjenom vode!
Pomalo sam tuna,ali me to nece obeshrabriti!Ostale ivotinjice su ive i zdrave!
Hvala ti na odgovorima!