Pink Lake

CTale

Member
4 Avgust 2010
199
5
18
Beograd
Juče sam slučajno nabasao na prizor Pink jezera u Australiji:

85eab4f9214edac943286866de73665b.jpg


I, naravno, sad moram da vodim ženu tamo ;)

Šalu na stranu, do juče nisam znao da ovako nešto postoji. Po informacijama sa interneta u pitanju je slano jezero, a efekat roze boje se javlja zbog velikih količina Dunaliella salina, Halobacteria cutirubrum, i/ili velike koncentracije slanovodnih kozica. Ovako ukratko kaže Wikipedia.

Drugo roze jezero koje sam našao je u Senegalu, a za to jezero kažu da boju dobija usled velike koncentracije cyanobacteria.

Bilo kako bilo, verovatno bi bilo uzbudljivo videti uživo kako to izgleda, a i saznati nešto više o vrstama koje opstaju u takvim uslovima (visoki salanitet).
 
I, naravno, sad moram da vodim ženu tamo ;)

Šalu na stranu,....

Da li to znaci da ides tamo bez zene :)
I nemoj vise da ides na internet kada ti se zena vrzma okolo. Vidis da je to opasno. Ako bas i moras onda trazi nesto o mestu blizu tebe tako da i nije neki problem da povedes zenu :)

Ja sam svojevremeno, pre nekih dvadesetak godina, video isto tako kod nas. Rec je o Nadelu kod Panceva a boja nije od racica vec od skrobare. E koja je to ekoloska katastrofa, neka nam Bog to oprosti ako tu ima bilo kakvog prostora za oprostaj.

E kako i sam kazes videti tako nesto je poseban dogadjaj. Mozda ovo i treba da se stavi na spisak pa kako ispadne. U osnovi Australija mi je na spisku pa ko zna, mozda i tamo da se nadjem.
 
Taj nadel je mogao da bude svetski poznata senzacija u koliko boja su ga farbali proteklih 20 godina.
Samo da su uspeli da zamaskiraju smrad od ribljih leseva.
Kao sasvim mali sam isao tamo da pecam i nikada nisam nesto znacajnije upecao(ako izuzmemo kornjacu od 4-5 kilograma).
Jednoga jutra sam krenuo na pecanje i na 50-ak metara sam osetio opasan smrad.
Cela povrsina je bila prekrivena ribljim lesinama. Mestimicno i sarani od 5-6 kila su plutali po kanalu.
Niko do dana danasnjeg nije odgovarao za taj pomor ribe i ostalog zivog sveta.
Od tada nisam vise zalazio na taj kanal.

Izvinjavam se za off ali morao sam. Ne zamerite.
 
Pouzdano znam da kisna kanalizacija ide pravo u Tamis bez preciscavanja i obrade.
Takodje znam da pola "gornjeg grada"(naselje Margita), a tu mislim na stanovnike,
ima "divlje" fekalne prikljucke sprovedene upravo u tu kisnu kanalizaciju
ili kako je za u zargonu zovem KENJALIZACIJA.
Mozes misliti kako nizak vodostaj Tamisa doprinosi povecanju koncentracije
amonijaka u vodi. Nije ni cudo sto je ribe sve manje i manje.
Ogorcen sam...
 
Malo smo otisli van teme u ekologiju.
Jezero predivno izgleda i bilo bi jako interesantno sto kaze Tale provuci mrezicu kroz tu vodu i videti kakvi su to organizmi koji tu zive.
 
Ja bih najvise voleo kroz to jezero da provucem svoju*uzicu! :)
Poslednji put sam letovao pre 5 godina.:(
Pored Kolumbie i NZ, Australija je zemlja mojih snova.