Podloga

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Izbor podloge za akvarijum je vrlo bitan i njega treba tako organizovati da obavlja svoju funkciju na najbolje moguci nacin. To je moguce jer mi mozemo da koristimo razne granulacije koralnog peska i kamencica a izbor je zaista veliki.

Ovde prikazujem nekoliko takvih granulacija koje se najcesce i mogu nabaviti po prodavnicama.

Najsitnija granulacija je oko 2 mm a to je neka prosecna granulacija.

DSC06126.jpg


Koralni pesak granulacije oko 5 mm

DSC06124.jpg


Koralni kamencici oko 15 mm

DSC06123.jpg


I kao najveci su kamencici koji su velicine oko 40 mm

DSC06125.jpg



Jedna posebna a ujedno i interesantna kategorija su koralne kuglice. Ovo je prirodni materijal i za oblik se postarala priroda.

DSC06127.jpg



Kao sto se vidi, izbora ima na pretek i sve se svodi ma nasu zelju kako da uredimo dno akvarijuma.
 
Da li je u pocetnickom morskom akvarijumu potreban pesak? mislim da li to ima vise stete nego koristi, vidim da ljudi sa naseg podrucja izbegavaju pesak....

Voleo bih da stavim ako nista drugo bar par cm peska, iskreno meni su akvarijumi bez podloge malo bzv.....
 
Prvo da ti kazem da nema pocetnicka ili bilo koja druga varijanta akvarijuma vec je to vise da li je akvarista pocetnik ili ne. Morski akvarijum ima svoje zahteve i to je to.
Nema nekog posebnog pravila kod peska osim ako taj pesak nije u debeloj naslagi i sluzi kao filter. To se danas retko koristi ali ima i toga. Tebe nista ne sprecava da ti dodas malo peska, da prekrijes dno. Problemi nastaju kod odrzavanja jer je mnogo lakse cistiti akvarijum kada nema peska ali to je sve do tebe samog.
Dakle ako zelis pesak samo napred sa time.
 
Što se tiče podloge, imam jedno pitanje. Koja je "količina" podloge potrebna iliti dovoljna za nano akvarijum? Da li se stavlja deblja podloga, tanja, od čega to zavisi?

Razmišljam o tome da podloga u akvarijumu bude granulacije oko 2mm, kao što je gore predstavljena u prvom postu ove teme.
 
Ja sam prvo bio stavio ovu, pa sam je izbacio posle samo nedelju dana, jer je kroz prostor izmedju kamencica padalo "blato" koje se skupljalo na dnu:

pesak.jpg

Na srecu, nisam oklevao, citao sam malo sta pisu po stranim forumima i izbacio sam to napolje. Uzeo sam Ocean Direct Caribbean Live Sand sitne granulacije i stavio umesto ovog kamenja. Efekat je sjajan, mislim vizuelno, a sad videcemo kako ce se ponasati. Dobro je sto imam neke crve (spaghetti worm i slicno) koji vec riju po tome i ciste pesak.

rescape04.jpg
 
Sta je to na prvoj slici, ti kamencici. Da li je to koralnog porekla?

Ja licno mislim da to i nije takav problem kada se hvata talog u podlozi ako ona nije u debelom sloju. U tom slucaju je jednostavnije to ocistiti. Kod peska ti ces i dalje da imas tu necistocu samo sto ce da se vrti u vodi ili da se skupi negde drugde. Skimmer je resenje za to.
U svakom slucaju prati sta se desava sa tim peskom.
 
Jeste, to je koralni pesak, odnosno vise sljunak nego pesak. Ne bi mi padalo napamet da "cistim", niti znam kako bih mogao to da uradim bez da pomeram kamenje??

Kod ovog peska bar ne ulazi skroz u njega (osim naravno nekih sitnijih cestica), ali bar mogu da vidim sta je na povrsini. Drugo, obicno se posle nekog vremena stvori bakterijski film preko samog peska pa i on sprecava da krupnije cestice prodju nize, dok je to kod ovog koralnog nemoguce jer je prevelik prostor izmedju "zrna".