Pomacanthus xanthometopon

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Malo novih slika.

Blue-faced Angelfish - Pomacanthus xanthometopon

Malo sam se danas zabavljao sa njima pa rekoh, da podelim sa svima.
Drzati ovu ribu je i tesko i nije. Neznam ni sam kako to da definisem. Nespada u ribe koje crkavaju tek tako ali ipak zahteva dosta paznje.
Sve u svemu nije za pocetak u morskoj akvaristici.



DSC01496.jpg
 
A divan je....
sto da kazem drugo, zavidna sam ti jer tu kod nas tako nesto nabaviti je skoro pa nemoguce, a ako je i moguce onda je to toliko skupo da ti pamet stane!
 
Evo da te malo utešim. Ta riba je svugde skupa i nespada u ribe koju ces da nadeđ u radnji kad kod poželiš. I ovde je kupuju top radnje baš radi cene. Eh te puste pare :(
Nego, zar je morska akvaristika jeftina? Koliko znam ti vodiš dnevnik pa pribeleži i izdatke, tek da se zna :D
 
O, vodim ja i financijski dio dnevnika za svoj akvarij, tako da znam tocno koliko sam dala za akvarij i sve što se odnosi na njega! :D
 
Tako i treba. Onda za koju godinu zakljucis da si za te pare mogla da kupis auto :? :D
Imas ti srece sto nemas tvrde korale kojima stalno treba da dodajes gomilu gluposti a te gluposti kostaju. Treba i ovima sto imas ali ne u toj meri.
Niko nas nije terao u to, sami smo se odlucili za morski akvarijum.

Citam danas na akvarij.net za onaj akvarijum gde je crko grejac. Da li si se ti obezbedila protiv takvih nezgoda? Da li imas sistem zastite? To je uglavnom zapostavljeno kod vecine akvarista a kada se desi onda kukaju na sve strane. Treba misliti na vreme :)
 
Znam za taj akvarij, ali malo je Vedran pogriješio! Nije crko taj, nego drugi u kojem su bili par clauna , culerpa, par onih crvenih moruzgvi ...Cula sam se danas s Pedjom, vlasnikom akvarija, i posto sljedeci tjedan dolazi u Hrvatsku u Zagreb, ponudila sam mu nešto fragova svojih koralja da mu pomognem, pa mi je rekao da mu nije crko onaj s koraljima nego ovaj koji sam ti opisala! što se tice zaštite, nemam, i molim te, ajd preporuka kako i što mi je najbolje? Otvorit cu sada novu temu, pa cemo tamo o zastiti!
 
Uh, prastara tema...ali s razlogom ponovo pokrenuta
Kao što se da vidjeti ovaj andjelcic nam je kao maskota tj. zaštiti znak foruma, pa bi bilo red malko više napisati i dopisati o njemu
Riba koja spada u porodicu Angelfisha.
prirodno stanište :Indijski ocean i Pacifik
Naraste i do 38 cm, pa i nije baš tako mala i nikako zbog veli?ine nije za manje akvarije. Riba, kao što je Boban spomenuo nije baš toliko teška za držanje , ali najbolje da se po?etnici okane te divne ribe, jer osim što ju je teško za nabaviti, bolje je takve divne životinje ostaviti iskusnim akvaristima. Prilagodljiviji su manji i mla?i primjerci, pa bi i to trebalo imati u vidu kada se uzima ta riba.
Prehrana je jako bitna za njegovo uspješno držanje u akvariju, a prehrana treba biti jako raznovrsne s dodacima morskih plodova pa sve do sparenog špinata.
Kao večina anđela i on je takav da može i hoće čupkati polype koralja, a vjerojatno i neke sitne ostale organizme u akvariju što znači da nije siguran za koraljne akvarije.
Počto je to solitarna riba, treba je takvom i držati. Uzgoj u akvariju joč nije zabilježen.
Bitna stvar je i ta da on kao i večina iz porodice angela, mijenja svoj uzorak kako stari.
 
Evo posto si potegla ovu temu ponovo a ova riba je postala i nasa maskota, temu sam stavio kao "zalepljenu" pa ce biti uvek prva. Tako da ce mo moci da saznamo malo vise o ovoj predivnoj ribi.
 
Mozda je uz to i malo presolila supu :lol: (salim se Jasenka :wink: )

Ovaj Blue-faced Angelfish zaista impresivno deluje i skoro svaki akvarista ako je u mogucnosti pokusace da ga nabavi. Zato ne bi bilo lose prodiskutovati na eventualne probleme sa ovom ribom.(pored onoga sto je Jasenka vec navela) :wink:
 
pa prvi je problem Fauna njegova ne zastupljenost i rijetkost u prodaji....no dobro, pretpostavimo da ih ima za kupiti, bili bi i podosta skupi (barem na ovim podru?jima). Dobro, ima riba ima para, onda nam ne bi bio problem za takvog ljepotana složiti veliki akvarij, jer on naraste poprilično velik....38 cm, to je več riba koja se stavlja na roštilj :p (šalim se naravno).
Veliki je problem (koliko čitam) s akvarijima koji su samo za ribe, jer zanju biti pretrpani, a tako naravno pretrpani nitratima....
piše za ribu da nije reef safe, tj može jesti koraljne polype...pa ako je riba toliko velika i ako bi ju recimo stavili u neki akvarij od 1000 l, ja bih to ovako učinila.
Prvo bih taj akvarij bio bez takve ribe dvije-tri godine, nakon toga kada bi se akvarij popunio, jer neki koralji stvarno rastu jako brzo, pokušala bih saznati koje on to polype brsti tj. na koju je skupinu koralja naučen. Znači, primjerice da kida Xeniu...a Xenia se kod mene razmnožava enormno brzo, takva bi mi riba dobro dočla kao "vrtlar" jer kome se da svako toliko čupati te koralje, ovako i vuk sit i ovca cijela, jer jedna takva riba ne može ugroziti cijelu populaciju jednog koralja.
Naravno, ovo je samo hipotetski...ali ljudi koji se bave morskom, počesto im vidim na slikama u ogromnim akvarijima takvu nekakvu vrstu riba koja nije preporučljiva za koraljne akvarije. Pretpostavljam da ih drže bsš iz ovakvih nekih potreba (osim što su obično takve ribe i prelijepe).
-naravno ovo su moje pretpostavke koje mogu biti krive, pa stoga voljela bih i ja još ponešto čuti

...okanite se vi mojih tvrdih koralja i eventualne juhice...počela sam ih sakupljati (sps i lps), posebno montipore koje se mogu pohvaliti da ih zasada imam u ovim bojama: dvije vrste zelene, crvenu, rozo-bijelu, ljubi?astu i smeču; u tanjurastom i prstastom obliku-aha!
 
Sjetila sam se što sam htjela dodati.
Mislim da je glavna "problematika" kod takvih riba koje se u prirodi prehranjuju koraljnim polypima i sli?nim organizmima tipa crvića i spužvi.
Ako se takva riba koje nije za koraljne akvarije postavi u fish only (akvarij samo s ribama), takvoj se ribi u globalu gledano ne može pružiti potpuna prehrana, jer suha, neka smrznuta hrana ili svježa hrana ne može biti dovoljna po svime što njegov organizam traži. S toga, takva bi riba, po mojem mišljenju puno teže doživjela neki određeni broj godina s obzirom na to koliko bi ona mogla preživjeti u koraljnom akvariju.
Ovo je samo hipotetsko razmišljanje
 
slobodno nabaci jos koju fotku ove preljepe ribe.
Uzivanija ju je gledati, pa makar i samo na fotografijama.

hehe, koliko god da je riba fantasticna, ali treba znati i fotografirati, uhvatiti trenutak, svjetlo, pokret...ne zna to svako, s toga bez skromnosti 8)
 
Ova zadnja fotka je zaista zanimljiva ... :D

Uhvatiti ribu u takvom polozaju da se okrene i pogleda pravo u objektiv nije ni malo lako. Mislim da je tu trebalo dosta vremena ako se cekalo na takav momenat ili je to onako....slucajno uhvacena u objektivu :D