pozdrav ekipici

-=bob=-

Member
15 Januar 2004
140
0
16
Amsterdam
:wink:

Snimio sam link na site na nekim drugim forumima, i evo me da vas malo gusim. Bobane fino izgeda (dizajnerski i kontent je lud) te vjerujem da ce vremenom izmutirati u Balkanski Reef Central sto ti zelim te eventualno u buducnosti pridonijeti tome na ovaj ili onaj nacin. Good luck!

o meni: Zivim u Amsterdamu, Holandiji, a akvaristika mi je ljubav iz djetinjstva. Prvi akvarij sam dobio od oca kad sam bio jos mali, mali i dok jos nitko nije sanjao u kakvog cu morona izrasti.. Akvariji su izisli iz mog zivota kad sam malo odlakavio i otkrio izlaske i lumpovanja no u ranim dvadesetima kad sam se usidrio u Holandiji opet sam se vratio ribicama. U tom stupnju vise su mi dosadile zlatuse, black molies, gupiji i slicne komercijalne ribice (community tanks i raznorazne LFS kombinacije) te sam se hobirao agresivnim i rijedjim ribama.. Zadnjih pet godinica druzio sam se s northen sneakehead, (na experimentalnom planu) piranama, lionfish isl.. Moja opsesija pripisivala mi je raznorazne epitete tipa komplexas, skinhead look'a'like i agresivac (sto je daleko od istine jerbo u mojoj krvi vec 20 godina stuji punck rock) no moja definicija sveg tog je da sam uvijek bio sasljepljen i fasciniran tabuom sto ce me vjerojatno pratiti do me bude.; Trenutno imam nekoliko tankova od kojeg cu spomenut kutni morski o kom cu ispisati vise u drugom postu jerbo se ovo pretvara u memoare..:)

na kraju jos spomena radi svoje poznavanje problematike ne zelim svrstati u visoko vec moderate jer imam stosta za ucit i shvatit narocito na planu morske akvaristike gdje sam manje-vise supalj

tol'ko o meni, pardon za ovaj poduzi referat...
... just my 2 cents

Mario
 
Dobrodosao u ovu malu zajednicu. Rastemo polako sto je za pohvalu.

Citam ovu tvoju ispovest i mislim da si prosao kroz normalnu evoluciju jednog akvariste. Kako vreme ide sve vise i vise se zanimas za pravi izazov a ja stvarno mislim da je u danasnje vreme pravi reef kruna akvaristike. Nazalost, dosta je skupo ali i neki drugi hobi nije jeftin.

U vezi ucenja :cry: , nemoj da mi nista pricas. Ko ce sve to da nauci ali zato su tu ovakve zajednice pa informacije lete bez problema.

Jos jednom, dobrodosao i pretstavi nam tvoj akvarijum.
 
thx. na dobrodoslici..

>Dobrodosao u ovu malu zajednicu. Rastemo polako sto je za pohvalu,

Da, samo juris, sa kvalitetnim atlasom i dobrim clancima sigurno ce se komuna siriti, no to sve naravno kosta,--- vremena, tako da strpljen - spasen!
>...a ja stvarno mislim da je u danasnje vreme pravi reef kruna akvaristike.
Tocno, ja isto vec par godinica mastah o morskom akvariju no bio sam dosta obeshrabren silnim tehnickim podacima od kojih mi se znalo zavrtit u glavi, tako da sam filozofirao da je to samo za highly advanced & devoted ljude sto nije istina jedino ko sto ti rece treba odvojit koji cent (time vise ako na vlastitim greskama ucis ko recimo ja :) )

sto se mojih akvarija tice "u pogonu" su uz morski jos tri i jedan 300l. zjapi prazan...
neke slike se mogu vidjeti

http://www.piranha-fury.com/photopost/showgallery.php?cat=500&ppuser=504

http://www.geocities.com/parkic11/

, a slani je u dosta losem stanju ponajvise zbog moje lijenosti nestrpljivosti i nemanju vremena za njega. To je 350-400l ugaoni tank koji sam onako svinjski zapustio al'sam ze zainatio da ga opet dovedem u red. Fotka je katastrofa tek da dobijes predodzbu, isslikat cu sl. nedjelje pa predstavit.(ta je slika i na aquatici)

[Broken External Image]:http://www.geocities.com/parkic11/slano/slani.jpg

sistem je bezveze slozen (impuls + lako cemo) bez sumpa i prot. skimmera. Pokrecu ga dva heavy duty EHEIM Canister Filtera, dalje sto se filtracije tice tu je pedesetak kila Fiji kamenja i spasonosa velika Caulerpa..
Dosta sam stanovnika razdijelio kad sam odlucio kutiju modernizirat
a prezivjeli su zeleni cromis, dva zutorepa damsela, zuti tang, cleaning shrimp, zvjezdaca, s lijeve strane tanga se da vidit veliki Bubble Coral kojeg sam odlucio ostaviti dok je s desne jos veci Leather coral - Sarcophyton (kojeg nemogu nikom uvaliti :()

Ko sto rekoh glavni problemi su mi skimmer i sump i na tom planu se dvoumim oko solucija. U svakom slucaju islo bi se na hang-on skim. i isti takav refugium i to na neku jeftiniju varijantu (dajem max 400 za oboje jerbo sistem funkcionira koliko-toliko cak i bez njih..)
Sto se skimmera tice dvoumio sam sam se oko Read Sea Prizm skima
( http://www.marinedepot.com/a_ps_rspho_info.asp?CartId= ) no dobro da se nisam zaletio ko po obicaju tako da trenutno pecam polovni po oglasima
Glede ovog drugog, da pravi sump sad radim, kamenje i organizme vadim, busim staklo etc. malo je kasno tako da bi se islo na neku isto tako simple hang on ofanzivu..
iskopao sam CPR AquaFuge Hang ( http://www.marinedepot.com/a_mi_cpr_af.asp ) koji cu odradi poslije skimmera.. Odusevio sam se kad sam vidio http://www.reefkeeping.com/issues/2004-01/totm/index.htm
Momak ima postavljen sistem bas kako ja planiram i pazite ljepote..

toliko za ovaj put, Last Samurai se najzad skino.. idem zamotat kojeg i vidit dal ima Tom Cruise sta pametno za rec..(cisto sumljam)

pozdrav iz (jos uvijek) kisnog Amsterdama,

Mario
 
Dobar si sa tim piranama :D
Ovde su zakonom zabranjene i ja se susrecem samo kada neki javni akvarijum ih poruci. Prosle godine je to bilo i kada sam jednu piranu izvadio mrezom iz vode i pokusao da uhvatim ona mi lepo odgrizla deo koze na prstu :cry: Doslo mi da je tresnem o pod. Ipak nisam, to je prirodno a ja sam platio moju nesmotrenost.
Ipak cuvaj prste :D .


Ovo sto gledam na slici uopste nije tako lose kao sto ti pricas. Kao prvo, to je pravi trop reef sto je za pohvalu.
Stoji da treba da ga opremis sa skimmerom i jos ako je skimmer u slivniku onda je sve ko bombona ali moze i bez slivnika. Sve to ce da ti olaksa zivot u vezi reef-a. Mislim, to je sve stvar ukusa i mnogih okolnosti. Dobre su i te opcije kao sto si dao na linku (reefkeeping.com). Covek je fenomenalno uredio mali akvarijum sto je stvarno za pohvalu. To se zove dobro osmisljeni pocetak bez zalecivanja i bacanja para. E kako je lako baciti pare :?

Interesantna mi je i tvoja opaska o pocetku osnivanja reef-a i stvaranja te fame. Posto si sve to prosao bilo bi dobro da propagiras morsku akvaristiku sa tvog stanovista. Koliko sam zapazio kod nas se gura ta komplikovanost sto se posebno pojacava bas tim tehnickim podacima. Treba reci da to nije akvaristika "u dva poteza" ali da nije i nemoguce za prosecnog slatkovodnog akvaristu.
Ti tehnicki podaci stoje ali nisu bas primarni kada neko hoce da udeje u morsku akvaristiku.
Da mi ovde sada nesirimo ovu diskusiju jer je ovo ipak tvoja mala prezentacija.

Film Last Samurai je snimljen bas ovde gde sam ja i vec mi ga je dosta i njega i Tom-a. Udavili vise sa time.
 
>...zakonom zabranjene

O da, oce to, zabranjene su u puno toplijih drzava... (juznim americkim recimo) jerbo predstavljene stranom eko sistemu gdje nemaju prirodnih neprijatelja... hoho... par mjeseci i ostadose samo pirane.. :evil: Doso sam i do informacije da se u nekim USA drzavicana moze cak i odlezat po koju godinicu ako ti ih nadju u tanku..
No ja stolujem u hladnoj Nizozemskoj pa nemam tih problema.. Ali ovdje je isto problem s nabavkom, redbellies koje je lako uzgojiti u velikom akvariju su dostupne po LFSovima, a ostatak porodice bas i ne.. Scena je podijeljena u dva USA rivalna sorcea (sa svojim komjuniti furumima sto loze klince :)), a Evropa kaska za njima, postoji lik u Spanjolskoj koji importira za EU pa puni nas ekstremnije koji pak snabdjevamo frendove i tako dzabe dolazimo do riba svog izbora.... Livestock, u biti odurno zar ne?

>bilo bi dobro da propagiras morsku akvaristiku sa tvog stanovista....

Da, to i radim, jer mislim da je rijetko ko odmak odradio morski. Manje vise je prica igras se s ribama i jednog dana vidis morski akvarij te kazes boze hocu to i ja. Pocnes citat o tome: Ozonizers, Reverse Osmosis, UV Sterilizers, Wave Makers, Calcium Reactors..... boli mozak kad se cuje da sve to postoji. Moja reakcija je bila: sve je to lijepo al'primit cu se ja toga kad se jednog dana oboruzam znanjem.. greska!

>..Film Last Samurai je snimljen bas ovde gde sam ja i vec mi ga je dosta i njega i Tom-a. Udavili vise sa time....

Damn! ja sam ga popio... ok je ocekivao sam vise klisea, al' samuraji su mrak..


Mario
 
Ma jesu samuraji ok ali je ovde nekoliko meseci bilo toliko zutih statista da je bilo uzas. A Tom se vozio helikopterom, ko da ide peske na posao, kako i dolici velikanu filma.

I ovde odlezis za takve stvari. Ima i maloh nebuloza u vezi toga. Saran je zakonom zabranjen kao i zlatne ribe. Posto ih ovde vec ima, zlatne ribe mogu da se mreste i prodaju ali nemoze da se uvoze. Za sarana je posebna prica. Nesme da se mresti i prodaje. Ima ga u rekama, prirodni mrest, i ako ga upecas i vrati nazad u reku a neko te vidi ides malo da odlezis za to. Novcane kazne su toliko velike da su neverovatne i bolje je da ih i ne pecas. Cudni zakoni. Bolje je da nekoga ukantas, manja je kazna.

U pravu si za opremu. Treba krenuti kako treba a ne muciti i sebe i ribe u akvarijumu. Ipak u praksi je uvek obrnuto.
 
>Ma jesu samuraji ok ali je ovde nekoliko meseci bilo toliko zutih statista da je bilo uzas.

Jooj! Mogu samo mislit kako te tek Gospodar Prstenova udavio.. :lol:

>Treba krenuti kako treba a ne muciti i sebe i ribe u akvarijumu. ..

Istina, mada novac igra veliku ulogu, narocito za ekipu s brdovitog Balkana. Ko sto ti kaze$ propagirat more velik dio stvari mozodradit i bez skupe opreme, ovaj moj se vrti samo na EHEIM pumpama..

http://www.geocities.com/parkic11/slano/

slike su truba, no radim na tome.... :oops:
 
Da li to slikas sa digitalcem?

Ekspozicija i otvor blende su u raskoraku. Jako je svetlo pa onda sve postane crno. Moras da skratis vreme i da smanjis otvor blende. Ako je digitalac on obicno ima opciju za suncani dan ili tako nekako. Pogledaj u uputstvu. Ovako se ponasa digitalac ako stavis na automatsko podesavanje kada slikas jako osvetljene predmete. Malo je zeznuto sve to slikati. I ja se mucim sa time pogotovo kada hocu jasne velike slike. Ima u galeriji moje slike pa vidi kako je to sa promenjivim uspehom.
 
Da digitalac, totalno u komi, blic ne radi, a zuma nema. No dobro, vratio sam ga liku a veceras bih trebao posuditi drugi pa ce to vec malo bolje izgledati (nadam se..)

Akvarij nisam dirao 4 dana jer sam ga gadno raskopao pa rekoh nek se stanovnici malo primire pa cu im opet dati uzbunu..:)

Nisam bas zadovoljan izgledom, htio bih se rijesiti algi, postaviti parametre vode kako bi trbalo i namjestiti cirkulaciju, svijetlo, filtraciju isl. na nivo.. Tako da mi predstoji radna akcija koju sam planirao za nadolazeci vikend no nisam siguran zbog vremena...

Ispostat cu svoj progres u sklopu akcije "propagiranja morske akvaristike", a savjeti su od srca welcome..
 
Samo bez zurbe i sve osmisli kako treba. To pretumbavanje se neradi svakoga dana :)
Sada sam i video da si vec to priveo kraju, nema veze. Ja sam bio malo odsutan sa sajta.

Sa digitalcem ne koristi blic. Akvarijum ima svoje svetlo koje je dovoljno. Ja doduse puno eksperimentisem i sa blicem ali onda treba da podesevas sam digitalac ako ima opcije za to. Doduse, ja sve slikam direktno u vodi pa je tehnika sasvim drugacija.