Pozdrav!Pomoc oko neonke??

Alpha987

Member
7 Februar 2012
36
0
6
37
Napravio sam akvarijum osnove 30*30 cm i visine 70 cm, pa me zanimaju korisni saveti...uzeo sam neonku od 6w ,odgovarala mi je zbog duzine,jer je osnova kao sto sam napisao, pa za duzu nebih imao mesta,da li je to dovoljno s obzirom na dubinu ili da pored nje na poklopac zakacim jos jednu?Inace, na sebi nosi oznakuk T5-KCA 125 6W...
 
Mislim da nema smisla da koristis MH lampe. Krcko je to napomenuo tek da te uputi u sustinu s obzirom na dubinu akvarijuma a ne kao predlog.

Ti mozes da koristis jace lampe ali je problem dimenzija istih. Ti bas nemas puno mesta za njih.
U praksi ljudi koji imaju tako visoke akvarijume uglavnom sade biljke koje dosezu do same povrsine vode pa to resava problem dubine.
 
Svakako, kako je i Boban napomenuo, MH bi bila potrebna samo u slučajevima niskog i zahtevnog rastinja. Za biljke tipa Vallisneria, neke Cryptocoryne, Anubie, Microsorume...više svetlosti ćeš dobiti korišćenjem nekih štednih sijalica, koje su manjih dimenzija a, većeg raspona snage, nego izborom neonki cevnog oblika. Pozdrav
 
Hvala na savetima ,a koja bi odgovarajuca jacina stednih sijalica bila za moj akvarijum,neko mi rece da ide valjda 0.5w po litru vode?
 
Mi smo o tome dosta pisali na forumu i tu nema odgovora. Ovo sto si naveo je nekako uopsteno prihvaceno ali to je daleko od onoga sto tebi stvarno treba a mozda je bas i to to. Potrebo osvetljenje se bazira na osnovu tvojih specificnih uslova a to se odredjuje merenjem. Posto je sve to daleko od nas akvarista onda je tih 0.5 w i prihvaceno kao neki pokazatelj.
Ti postavi neko svetlo a vreme ce da kaze da li je to dovoljno ili ne :)
 
Sa svetlom-jačinom, je uvek neko igranje i traženje. Može to da se i izračuna, ali Tvoj presudni faktor, koji diktira Bobanovu preporuku" Ti postavi neko svetlo a vreme ce da kaze da li je to dovoljnonili ne ", je ta visina od 70cm. Pa, da ponovim-traži i posmatraj. Pozdrav
 
Moze li mala pomoc oko izrade kucista za stedne sijalice,ili bar link neki...za sad planiram da napravim od plasticne cevi precnika 30 cm,pa da je presecem uzduzno,ali svaka ideja je od koristi..