Pozdrav!!

Alpha987

Member
7 Februar 2012
36
0
6
37
Zovem se Milan,zivim u Nisu, u svemu ovome sam nov,trenutno imam akvarijum velicine 30*30 osnova i 70cm visine...treba ga pripremiti i sve ostalo,pa se nadam da cu naci korisne savete :),i lepo bi bilo ako jos neko ima ovakav da pokupim neku ideju oko uredjenja :))
 
Pozdravi i tebi Milane pa da se lepo druzimo na ovom forumu :)
Da budem iskren bilo bi bolje da je akvarijum u osnovi 70 a dubina i visina od 30. Ovo sto imas je dosta nezgodna kombinacija ali sta je tu je :)
 
Dobro dosao Milane. Da nisi nesto pogresio u dimenzijama, jer kao sto rece Boban imaces velikih problema.
 
Na koje probleme konkretno mislite...napravio sam takav iz estetskih razloga, rodjak moj ima takav, pa mi se svidjao,a i ne zauzima puno prostora..
 
Moze da bude problema oko razmene gasova, tj. da na dnu akvarijuma dobijes mrtvu zonu siromasnu kiseonikom. Svetlo ce biti nedovoljno za iole zahtevnije biljke. Ribe dolaze u obzir samo neke sitnije, jer povrsina od 30 x 30 je nedovoljna za vecinu riba.
 
Planirao sam skalare za sad,inace da li bi bilo od pomoci sto se tice gasova , da na dno sprovedem crevo od obicne pumpe ,a sa vrha da filter ubacuje vazduh,posto sam kupio onaj sa usisom za kiseonik koji je ujedno i filter?A sto se tice biljaka, jedino mi ostaje neka MH varijanta u tom slucaju, svraticu do radnje da vidim kakve varijante nude za ovu dimenziju akvarijuma...
 
Moji skalari su duzine 14 cm, a visine 28cm. Sam zakljuci kako ce se osecati kad ih stavis u taj akvarijum. Ako si ipak resio trebace ti jaka pumpa za vazduh koja bi mogla da gura vazduh na tu dubinu. Sto se tice MH asvete u akvaristickim radnjame ces to tesko naci. Moraces sam nesto da pravis.
 
Ti moras da imas nesto sto ce da pokrece vodu bez obzira da li je to zasebna pumpa ili taj filter. Vazduh koji ide kroz filter je taj koji tera vodu.
Vidi u sustini aeracija vode je u direktnoj zavisnosti od povrsine vode izlozena vazduhu. Vazduh koji ti teras kroz vodu je u najvecem delu motorna snaga koja obezbedjuje da kiseonikom zasicenija voda sto pre ode sa povrsine. Vise ili vece ribe zahtevaju vise kiseonika koga moze da bude u nedostatku usled male povrsine. Eto to je jedna mala prepreka koju donosi ovakav akvarijum ali ako pazis sve ce da bude ok.
 
Ok,koji bi tvoj konkretan savet bio,posto nisam siguran da sam bas razumeo...lik u radnji mi je cak rekao da bi bilo suvise vazduha za ovaj akvarijum da u isto vreme rade pumpa koja gura vazduh sa dna i pumpa koja ubacuje vazduh sa povrsine,kaze da je najbolje naizmenicno....
 
Ako imas dve pumpe onda samo turbulencija vode moze da je velika sto bas nije pozeljno za vecinu riba. Druga stvar je da s obzirom na malu zapreminu vode moze da se desi da u celoj zapremini imas izuzetno sitne mehure vazduha sto opet ne ptija ribama.
Dakle suvise vazduha u vidu mehanike a ne u smislu rastvorenog kiseonika koga ribe koriste.

Stavi filter na dno i to ce biti ok.
 
Ako imas dve pumpe onda samo turbulencija vode moze da je velika sto bas nije pozeljno za vecinu riba. Druga stvar je da s obzirom na malu zapreminu vode moze da se desi da u celoj zapremini imas izuzetno sitne mehure vazduha sto opet ne ptija ribama.
Dakle suvise vazduha u vidu mehanike a ne u smislu rastvorenog kiseonika koga ribe koriste.

Stavi filter na dno i to ce biti ok.
Kratak mi je kabli za tu varijantu,a nebih se bas igrao sa vodom i strujom da ga nastavljam iz delova ,probacu da stavim pumpu sto dublje mogu ,ali mislim da je to najvise 20 tak cm ispod vode,pa cu probati,pise da okrece 600 litara na sat vremena,e sad neznam kolika je to jacina...sta ti mislis ,da li je to dovoljno pa da filter stoji normalno da povrsinu,ima i onaj nastavak u vidu cevcice od desetak cm sa rupicama gde izbacuje vazduh..
 
Svaka pumpa treba da ima oko 1,5 m kabla sto je dovoljno. Sasvim je dovoljna ta pumpa cak ces mozda i da je malo pridavis, videces vec to kada sve pokrenes.
Druga opcija je da koristis sundjerasti filter mada ti onda treba i kompresor za vazduh.
 
pa pokusaj ako moze da okrenes aq
Kako mislis da okrenem,u principu probacu s ovom pumpom ,trebala bi da je dovoljno jaka,sutra planiram da ga punim vodom da odstoji 24 h,da vidim da li pusta vodu,posto je nov...pa cu videti.