Presvlacenje iguane

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Veliki i vrlo cest problem kod nekih vrsta reptila a najcesce kod zelene iguane jeste, nepravilno presvlacenje i dobacivanje stare izumrle koze. Kod zelene iguane ovaj problem moze biti veoma poguban cak do te mere da kada se iskomplikuje i ako se na vreme ne reaguje moze dovesti do smrti zivotinje.

Zaostalu neodbacenu i veoma kriticnu kozu po zdravlje iguane, najcesce mozemo videti na udovima odnosno nogama, prstima i repu. Kada primetimo na iguani takvu promenu i ako ne reagujemo na vreme, prsti na nogama pocece sami da otpadaju ! Neodbacena koza na takvim mestima usporava normalnu cirklulaciju krvi i dolazi do avaskularne nekroze i samim tim otpadanja tih delova tela. To moze biti jako opasno ako se pojavi i neko sekundarno bakterijsko oboljenje sto moze otezati lecenje zivotinje.

Iz iskustva mogu da preporucim sledecu terapiju:

Cim neko duze vreme
primetimo kod zivotinje neodbacenu kozu, moramo odmah reagovati i takvu zivotinju svakodnevno kupati u mlakim kupkama . U vodu ne treba dodavati nista od medikamenata , bitno je samo omeksati kozu kako bih je mogli mehanickim putem skinuti . U zavisnosti od naslage takve koze ,kupke mozemo izvesti vise puta i vise dana jer nikako ne smemo nasilno odstraniti takve naslage vec blagim trljanjem i neznim potezima . Najbolje je koristiti pincetu i veoma, veoma blago pokusati skinuti naslagu. Ako izumrla koza krene lako sa skidanjem pa zastane, nikako ne smemo nastaviti dalje vec tada traba stati i kasnije ponoviti ceo postupak sa kupkom.
Svaki put kada skinemo deo koze a drugi ostane , na takvo mesto pozeljno je namazati neku antibakterijsku mast (ja sam koristio antibiotik gentamicin mast).

To bi bilo nesto sto mogu iz iskustva da podelim sa vama jer sam imao ovakav problem sa zelenom iguanom gde sam uz konsultaciju strucnih ljudi uspesno spasao zivotninju koja je zbog ovakvog problema ostala bez tri psta na zadnjim nogama ( dva na jednoj i jedan na drugoj) a nekroza koze zahvatila
je u potpunosti obe noge i postojala je mogucnost da ostane bez njih . Najvaznije u ovom slucaju , sto je ostala u zivotu i nema problema pri kretanju i potpuno normalno se krece i sto je meni jos bitnije, postala je opet zivahna i dosta pitomija ,verovatno zbog zajdnickog napora da savladamo ovu bolest. :)