Priprema vode za dolivanje DA ili NE

veljko

Member
20 Januar 2011
169
2
18
Zrenjanin
Evo da zapocnem diskusiju o pripremi vode. Dali je treba tretirati sa nekim od preparata
pre dolivanja i dali prilikom redovnog ciscenja filtera treba dodati neke pozitivne bakterije.
Meni je receno da prilikom dodavanja vode na svakih 10l vode stavim kafenu kasikicu soli. :) Neznam sta je ispravno?
 
Pitanja koja si postavio moze otvoriti prilicno veliku i opsirnu diskusiju jer dobro znam da su iskustva razlicita po tim postavljenim pitanjima.

Tretirranje vode za dolivanje sa nekim preparata moze biti jako korisno, narocito kada su u pitanju nase vode pune raznoraznih hemijskih elemenata kao sto su teski metali koji su stetni za akvarijumske ribe. U principu , vodu za dolivanje uvek tretiram sa nekim preparatom za njihovo eliminisanje kao sto je Tetra AquaSafe.

Drugo postavljeno pitanje moze dobiti dva odgora , DA i NE. Zasto? Zato sto zavisi kako cistimo filter i koje slojeve u filteru cistimo. Nikada ne treba kompletno cistiti filter, mislim na sve slojeve u njemu, vec samo prve gornje slojeve (mehanicka filtracija) a sloj za bolosku filtriranje treba ostaviti i ne dirati . Tada u tom slucaju nema potrebe za dodavanje aktivnih korisnih bakterija u obliku nekog preparata. U slucaju da je filter toliko prljav, da je potrebno izmenjati sve slojeve , tada je pozeljno dodati neki od preparata za brzu aktivaciju bioloske filtracije.

Trece pitanje isto tako moze imati dva razlicita odgovora , da i ne. Dodavanje soli u akvarijumsku vodu iskljucivo ima za svrhu postizanje potrebnog saliniteta vode za neke vrste riba . Bez obzira sto su nasi akvarijumi slatkovodni, postoje vrste riba koje iziskuju nesto slaniju vodu (bocata ili brakicna) kao na primer vrste argusa, ribe strelaca, pa cak neki ciklidi kao na primer prugasti sareni grgec, tackasti grgec ili neke cat fish vrste. Medjutim, ovo su retki slucajevi, pa tako i vecina nas ne mora da dodaje morsku so u slatkovodne akvarijume jer za tako nesto nema potrebe. Konstantno dodavanje soli u akvarijume u kojima su iskljucivo slatkovodne vrste, moze samo oslabiti imunitet tih riba sto nikako ne zelimo , zato u takvim akvarijumima ne treba dodavati so.
 
Ja ne koristim preparateza pripremu vode.So sam koristio kao apsolutni pocetnik i to po preporuci prodavaca ribica.A to vise ne radim.

Imam vise akvarijuma u nekima cesmovacu a u nekima RO vodu zakiseljnu tresetom.
Pri zameni cesmovace trudim se da je natocim u sudove i da odstoji par dana ako ne i vise.Posto nemam puno sudova za to a i mesta u stanu obicno uzimam vodu pre RO membrane a posle filtera od 25mikrona,ugljenog i 1-3 mikrona.
Time dobijam cesmovacu koja vise nema u sebi hlora i jos nekih sastojaka koji ispare vremenom kada voda normalno odstoji.Ukoliko menjam malu kolicinu (do 20%) ne vodim racuna o temperaturi vode nego je slobodno dodajem u aq.Ukoliko je veca kolicina u pitanju a hladnija je ili stoji par sati na sobnoj temperaturi ili balone poredjam na TA pec.

Pozdrav!
 
Ja sam pre par meseci imao problem sa odvojenim filterom,pojavili se neki crvici ali bez posledica po zdravlje riba. Evo sad pre dve nedelje san ga opet prao i dodavao keramicke perlice i bio kugle ai sad se opet pojavili crvici. neznam da dodam malo sere bio nitrivec? A vodu kad dolivam nisam uopste tretirao.
P.S. A sta mu znaci RO voda? Citao sam dosta o tome ali neznam sta je i kako se proizvodi?
 
Crvici nisu opasni,pretpostavljam da je to planarija.Planarija koliko je meni poznato je stanovnik skoro svih akvarijuma,i vidna je tamo gde je nemogu pojesti ribe.

RO voda je voda koja je prosla proces reverzne osmoze,da bi je imao treba ti RO uredjaj.Ako si dosta citao razumeo si o cemu se radi...:)