Prirodna ishrana riba

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Mnogi od nas vrlo cesto posezu za prirodnim nacinom ishrane a ne znamo kolike su energetske vrednosti takve hrane. Nekim ribama je potrebna hrana sa vecom energetskom vrednoscu a nekima sa manjom. Primer, rod Cichlidae trazi hranu sa vecom energetskom vrednoscu.
Ja bih sada pokazao jednu tablicu koju sam uradio na osnovu prikupljenih podataka o razlicitim prirodnim energetskim vrednostima takve zive hrane.
Akcenat sam stavio na zivu hranu i podelu na:

- hrana teze energetske vrednosti

- hrana srednje energetske vrednosti

- hrana lakse energetske vrednosti

Evo sada da je pogledamo..
 

Attachments

  • ishrana.jpg
    ishrana.jpg
    40 KB · Pregleda: 246
Podjela je u redu, ali nije mi jasno zasto su Enchytrae-e svrstane u skupinu srednje teske zive hrane,a poznato je da su jako masne i da se ribe jako udebljaju i izgube priplodnu kondiciju nakon dugotrajne obilne hranidbe. A s druge strane kukci su stavljeni u skupinu teskih hrana iako su "laksi" od enhitreje.
 
Chubby ,ja sam ove podatke uzimao iz literature i nisam proveravao za ove zive hrane njihov bio-hemijski sastav.
Verovatno imas mogucnosti na fakultetu da proveris da li su podaci tacni ili ne. Samo moje misljenje i secanje (ako me nije pocelo varati :lol: ) ,da insekti imaju vecu energetsku vrednost od Enchytraen-a.
Enchytraen-e imaju dosta masti ali nemaju ostalih hranljivih materija kao sto su belancevine, ugljeni hidrati ( skrob, secer,..).
Ne znam,... provericu zasto je tako svrstano. :wink:
 
Tabelica je zanimljiva, iako mi puno baš i ne znaci, jer se slabo koristim takvim izvorima prehrane za svoje ribice, pa ne mogu niti suditi o njezinoj tocnosti i o tome keko takva prehrana djeluje na organizme koji se tako hrane...
 
jasenka said:
...i sto to misli pod "neki listovi djeteline" :?:

Verovatno se misli Jasenka o detelini sa cetri lista, ona onako srecu donosi.. :roll: :lol:
Salim se Jasenka, nadam se da ne zamerasna ovoj sali. :wink:

Mislim da se ovde radi kada se kaze "neki listovi deteline", o mladim listovima deteline u ishrani riba herbivora.
 
a ne znam ... masti imaju 2-2.5 puta vecu energetsku vrijednost od secera i proteina, a kukci imaju neprobavljivi hitinski oklop ... pa onda po logici stvari ispada nekako da su kukci laksi. Zapravo mislio sam ovo- 1 gram enhitreje ima vecu energetsku vrijednost od 1 grama kukaca.
 
Slazem se sa tobom Chubby, da su masti nosioci energetske vrednosti.
Ali i insekti sigurno imaju u sebi veliki procenat masti. Sto se tice oklopa insekta on nema energetsku vrednost jer je cinimi se to, celuloza.
Trebalo bi videti koliki su procenti svih sastojaka kod insekata i enhitreje. Jer mozda pored pribliznih procenata masti , insekti imaju i dosta proteina. Pa kada sve to saberemo, dobijemo vecu energetsku vrednost. nadam se da me razumes sta hocu reci.. Mora da postoji razlog sto je ovako svrstano, jer ovo je podatak iz literature.

Bio bi ti zahvalan ako mozes da nadjes takve podatke pa da uporedimo i ispravimo u tablici ako ovo nije tacno sto sam ja nasao. Tebi je sigurno lakse da nadjes na faksu, nego meni.

Samo da budem malo precizniji nego ti, da objasnimo ljudima kolika je stvarana razlika izmedju masti i proteina

1 g. belancevina ----------------- 4.1 cal.

1 g. masti ------------------------ 9.3 cal.