Psytalla Horrida ( buba atentator )

Spajdermen

Active Member
30 Juli 2017
109
70
28
26
Pozdrav !

Da vam predstavim moje nove ljubimce za pocetak sa jednim video klipom.
 
Last edited:
Izvinjavam se svima zaista, imam nekih problema sa ubacivanjem video zapisa...( do mene je ).Zahvaljujem se Fauni na objavi videa i razumevanju.
Imao sam i pre Psytalla Horrida bube, ali sam ih uzeo kada su vec bile srednje velicine, pa sam odmah poceo da im dajem velike lateralise, tenebrije i fobase...Nekoliko puta sam ih nahranio i sa skakavcem ili bogomoljkom, bilo je veoma zanimljivo gledati sve to.Inace ovim putem preporucujem svim insektima i ostalim neidentifikovanim letecim objektima koji nisu u mom vlasnistvu da ne ulaze kod mene, jer uvek ima sta da ih pojede. :D

Veoma mi je zanimljivo da gledam atentatore kako hvataju plen, navikao sam se na tarantule i skorpije, atentatori za razliku od njih napadaju plen tako sto se zalete na njega kao metak, ubodu i "nakače" na svoju "kukicu".Mnogo mi se sviđa što mogu da se hrane non stop ! Svaki dan kada dođem sa posla prvo nahranim atentatore pa mene i posle opet mogu još da ih hranim, pravo uživanje za ljubitelje teraristike ! Još više mi je zanimljivo to što love plen bilo koje veličine i na veći plen zna da ide više manjih buba.Ovaj put sam dobio 20-tak malih atentatora, problem mi je bio taj sto nisam imao male hrane za njih, tačnije ja sam mislio da je to problem.Davao sam im manje tenebrije, ali samo mali broj atentatora je napadao i jeo...Drugačije se ponašaju prema crvima nego prema drugim bubama.Gajim kao hranu za svoje ljubimce: tenebrije, fobase, lateralise i dubie ( uskoro pocinjem i sa banana crvčcima i šištećim madagaskarskim bubašvabama ), ali nažalost nisam imao trenutno toliko malih dubia i lateralisa kako bih lakše hranio atentatore.Mislio sam da je tako sve dok nisam naručio sitne tj. tek rođene lateralise, međutim dobio sam sa njima i nešto srednjih.Kada sam potrošio sitne ubacio sam iz radoznalosti i srednje lateralise koji su nekoliko puta veći od njih.Nisam znao da mogu da savladaju toliko veći plen, iskreno sam se plašio da ih lateralisi ne povrede ( iz iskustva da to može da se desi sa manjim tarantulicama ).Prvo što sam video bilo je to da se sasvim mala buba atentator zaletela i napala lateralisa, ali ga nije zadržala...posle par minuta nekoliko njih ga je savladalo..Gledao sam pre klipove na internetu kako više njih jede jedan plen, mislio sam da se to dešava samo kada odrasla jedinka savlada isti.Bio sam odušeljen sa njima.
Jedino od te da kažem prve avanture sa mladuncima što nisam mogao u potpunosti da shvatim je to zašto ne vole crve toliko kao druge bube kada njih mogu mnogo lakše da savladaju ? Velikima sam pre davao dosta fobasa i prosto su uživali u njima, zato se pitam zašto se ovo dešava sa malima...hm...

Drago mi je da sam ovo podelio sa vama, nadam se da ćete uživati dok budete čitali i da ćete i vi jednog dana da hranite atentatore ! :)))
 
  • Like
Reactions: Fauna
Pozdrav Fauna !
Nisam dobio informacije od njega.Nigde nisam mogao da saznam koliko je tačno jak njih otrov, ali sigurno je da je veoma jak i da se nije zezati sa njima.Prijatelj mi je rekao da budem veoma pažljiv sa tresetom koji ostaje posle njih, takoreći da je njihov izmet opasniji od samog otrova.
Ako neko ima neke informacije o toksičnosti otrova ili bilo čemu vezano za ove bube bio bih mu veoma zahvalan !
 
Mogu da špricnu do 30cm otrov, plen ugine mnogo brže nego kada ujede tarantula Poecilotheria Regalis, a poecilotheria nije bas za igru..
 
Nasao sam nesto malo, nije vezano za otrov..


Psytalla horrida (Stål, 1866)
Material examined: 3 specimens Makokou, 30-IV-1971, 15, 18-V-1971, ligth trap; 2 specimens, Ipassa, 2-
IV-1973, Bernardi coll., MNHN.
Comments: This species is already known from Gabon (Belinga) and also from Ipassa (23-III-1963,
Coiffait coll.) (Villiers 1967). It is known also from Cameroon, Democratic Republic of Congo, Guinea, Ivory
Coast, Kenya, Malawi, Mozambique, Nigeria, Republic of Central Africa, and widespread in tropical Africa
(Villiers 1968)
 
  • Like
Reactions: Fauna
Evo, neka iskustva terarista.

"Please do take care and try not to handle, use plastic pots to move them around. I have been bitten on more than one occasion and it is very painful indeed! They do however make an excellent display as they are always active."

LINK TEKSTA
 
Sustina je da niko ne moze pouzdano da kaze nesto u vezi njihovog otrovav i ta nepoznanica je najveci problem. Eto i to iskustvo koje je Fauna postavio je upozoravajuce. Covek kaze da je bolno a vrlo verovatno da je to individualna reakcija na ujed te bube. Eto kao i ubod pcele, za nekog nista posebno za nekoga moze da bude fatalno.