Ramirezi mrest

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Dobar dan.

Nekako je najbolje na ovom forumu pitati sve sto se diskusije od mrestova akvaristickih ribica tice, pa to i cinim, pa se nadam da me necete izneveriti sa odgovorima jer od vas takodje kao i od mene zavise zivoti stotinu maleckih ramireza jos mikrogeophagusa, a mozda i papilochromisa.

Ovde sam opisao kako sam mrestio ramireze, prvi put kad sam se uvatio u kostac sa njima: http://www.aqua-art.org/forum/viewthread.php?forum_id=21&thread_id=406

22.08 oko 00:00
Bacili ikru u zajednickom akvarijumu, karbonatna tvrdoca KH=10, GH=14, pH negde oko 7.5

Prethodni mrest je propao u tom zajednickom akvarijumu, ikra nije sva pobelela, dosta je ikre izgledalo zdravo, ali ju je na kraju ancistrus pojeo.

Ovaj put smo odlucili da nesto preduzmemo (SC akvarijum).
Posto je bilo kasno a nisam imao nista pripremljeno, razmisljao sam o tome da ikru prebacim u kantu sa listom i panjom, a da u njega stavim meku vodu, kao sto sam rekao Vrnjacko Vrelo ili Vlasinsku Rosu. Krenuli smo odmah do grada da pokusamo da nadjemo te balone od 6litara, medjutim nismo nasli. Po povratku, amazonac je bio na ikri i pola ju je pojeo.

Napolju u nekom buretu je bila dugo neka voda, trebalo bi da je kisnica, mada nemam pojma da li je sve to tako, jer sam izmerio KH=7 i GH=10, malo pretvrdo za kisnicu ???

Karbonatna tvrdoca se smanjuje kuvanjem vode, i secam se tih vezbi iz laboratorije, ali se ne secam u kojoj meri je to moguce i koliko treba da se kuva voda da bi se ozbiljnije smanjili karbonati.

U dva lonca sam kuvao tu vodu, na povrsinu sam stavio table Vlasinskog treseta i vodu sam kuvao do 4 sata ujutru. Sve to vreme sam blejao na netu i pazio na ikru da joj se ne priblizi neki amazonac i kada bi bio blizu, bacio bih ga na drugi kraj aq. biggrin
Vlasinski treset sam koristio u kuvanju, jer sam bio ubedjenja da ce pomoci ikri, tj. protiv plesni. Prakticnoi sam dobio slab tresetni caj.

Vodu sam, nakon kuvanja, pokusao brzo da ohladim tako sto sam lonce spustao u velike kante napunjene hladnom vodom i nesto posle manje od sat vremena voda se ohladila na 28C.

Onda sam u jednu plasticnu kantu sipao 5l vode iz aq i 15l vode koju sam spremao.
Na dnu kante sam spustio panj sa ikrom i list podglavljen ispod kamena da ne bi isplivao.

Kako bih imitirao ventiliranje ikre koju radi muzjak kada cuva ikru, na dno sam postavio malu pumpicu Aquael mini unutrasnji filter, sa malim protokom, i namestio je tako da napravim slabu vodenu struju iznad ikre. Pored toga sam ukljucio i rasprsivac.

Kada sam negde posle 5 ujutru ujutru izmerio KH da vidim sta sam uspeo da postignem svim tim kuvanjem vode i mesanjem sa akvarijumskom, docekalo me je potpuno razocaranje, KH=8!!!
Znaci, prakticno, nista nisam uspeo da spustim dvocasovnim kuvanjem, a *ebao sam se celo vece.

Nakon 3 - 3 i po dana, na temperaturi oko 27C, primetilo se (pod reflektorom uperenim na dno) da se izvaljuju mali ramovi. To je toliko sitno i mnogo mnogo manje u poredjenju sa recimo kribovima koji su se kod mene dosta cesto i obilno mrestili i sa kojim vec imam neko iskustvo.

Malopre sam zavirio u tu kantu i vidim na dnu 20-ak malih ribica koje se mrdaju.

Mislim da je vreme da se pocne hranjenje sa infuzorijom, jer mi se cini da su pojeli zumancanu kesu. Mikrocrvi su tu, samo ne znam da li ce moci da ih progutaju, mislim na one tek izlezene.

Eto, to ti je tako za sada.


E, taj mrest je prop'o, k'o kroz i'cepane, negde 12. dan svi mali ramirezi su skoncali u plasticnoj kanti od ex poludisperzije.

Za ovaj put sam nesto drugo uradio. Ijopet sam panj na kom su polozili ikru izvadio i preneo ovaj put u 20litara aq, gde sam spremio vodu, ovaj put sa kH=6, prosli put bi kH=8. Ovaj put mi nije amazonac puz pojeo pola ikre, i ovaj put su se nesto brze izvalili posle 2 dana na 27-28C.

Ikru su polozili pre 6 i po dana, i od kako su im repici izasli, proslo je 4 dana.
Danas vec lepo plivaju, ne trzaju se po dnu i po panju.

Tako sam i uspeo da ih izbrojim oko 100 jedinki. Sinoc sam zagledanjem po aq, spazio na dnu/staklu ne granici vidljivosti ljudskog oka, da se pomera, trza nesto, bele boje, neki sitni organizmi i to me je obradovalo, jel koliko god su sitni ramirezi, mislim da mogu progutati ta stvorenja sto su dosla u aq, mislim preko kisnice ili kako.

Elem, ja sam se i raspitao, kako kad, sta, poceti sa hranjenjem, ali zelim i VASA iskustva oko ishrane, nadam se da imate dovoljno da mozete da posavetujete.
Imam suvu artemiju i imam mikrocrve.

Kad poceti sa hranjenjem, da li je infuzorija neophodna i tako.

Kad ubaciti filter i koji, posto radi samo rasprsivac. Kad poceti sa menjanjem vode.

Dajte ljudi, malo oko ovoga da se angazujemo, pa da delimo posle ramireze izmedju nas samih.

:hej:
 
ja bih ti pomogao drage volje ali sto se tice mresta ramireza nemam bas nikakvo iskustvo imam zelju da ih zapatim kod sebe ali otom potom :)
 
dobro vece, ja bih voleo da se ne mreste i da ne moram da razmisljam o toj ikri i vadim panjeve u drugi akvarijum koji su namesteni u koncept za dekoraciju i da i pravim praznine za biljke iz rasada, ali kada stoka baci ikru, zao mi je da propadne, a mozda ne bi trebalo da mi bude zao, kao sto ne bi bilo ni ancistrusima, koji bi to na kraju izjeli (''Jedi ancistrusu ovu ikru - NECU'' (prim.aut.posla koka na pazar)), ako ostane od ovoga ja cu da tim koliko ti treba za zapat, samo dodji i uzmi, pozdrav i nadam se da se vidimo u vezi ramireza kad porastu na prodajnu velicinu, pozdrav.
nego sada su na 28-29C koliko bi bilo idealno sada da li da se smanjuje na recimo za jedan C.
 
picture.php
Evo i ja da dodam neku. Imam par ramireza ko mene su nekih mesec dana. sinoc su poceli sa mrestom polozili su izmedju 80 i 100 jajasca. posto je i meni ovo prvo mrescenje ove vrste pa nisam znao kakvi su doditelji dali da ostavim ikru ili da je sklonim zajedno za keramickom plocicom na koju su je polozili. Odlucio sam da pratimn, 20min poske mresta sam ugasio svetlo i nadgledao u mraku sta se desava. I desilo se da se zenka kribenzisa prisunjala i pojela pola ikren pa sam sklonio plocicu u zaseban AQ. moj zakljucak da ramirezi i nisu neki roditelji i da necuvaju nesto narocito ikru,znaci neki moj zakljucak pola sata posle mresta ikru teba skloniti u zaseban AQ. Parametre vode nisam merio temperatura je u vreme mresta 27C. Jedino sto ne znam koliki je period inkubacije. Nadam se da ce ovo nekome pomoci
 
Lepo,svaka cast!:ziveli:
Ali to je samo 10% do mresta gde ce mali preziveti i porasti.Ja sam imao preko 50 mrestova sto slucajnih sto namernih i nemogu da se pohvalim "da sam namestio ruku".Koliko god mislili da je to lako tek kad se proba iskacu problemi a epilog usled problema je uvek isti ili pojedena/plesniva ikra,uginuce mladji itd...

Malo je grubo reci da su losi roditelji.Mozda je par jos mlad neiskusan i zbunjen,pa jos neznaju sta treba raditi...Iskustvo i priroda ce ih nauciti ako imaju predispozicije da rade sve kako treba.Ni kod skalara,diskusa i ostalih ciklida sto juznoamerickih sto africkih vazi jedno pravilo da je svaka takva riba karakter za sebe kao i covek.I medju nama ima losih,dobrih i odlicnih roditelja, cedomoraca,manijaka itd...

Do uspeha je dug put,al je sreca velika kad zahvaljujuci tvom umecu vidis da ti 200 ramireza pliva ispred ociju.:p
 
Koji je razmak izmedju mresta ramova? Posto moji nikako ponovo da poloze ikru a prvi put su polozili 10.3.11.
 
Zenkama treba oko dve nedelje da se oporave od prethodnog i da budu spremne za sledeci.Muzjaci su u tom pogledu brzi i mislim da vec sutradan mogu da se posvete novom oplodjavanju ikre.
 
Konacno posle tacno 3 meseca ramovi su odlucili da ponovo prosire potomstvo.
Prvi mrest nije bio uspesan, sigurno zbog kvaliteta vode.Ali sad sam se priprenmio.
 
14d7a24b6cc12da3e6762857fa73ec77_351.jpg

E ovako je sve izgledalo.Mrest je poceo sinoc oko 22h i trajao je citav sat posto se sve desava u zajednickom aq. Parametri vode pH.7,5 tvrdocu nisam merio ali je negde oko 15.
Posto to nisu parametri vode za razvoj ikre istu sam prebcio u manju posudu sa vodom iz Nobelovog precistaca tu je pH7 a tvrdoca nemam pojima posto nema u Zr testera da se kupe. Razmisljam da oformim jos jedan aq samo za ramove ali da ispod podloge od kamenja grnulacije 3,4mm stavim sloj treseta i mrezu za komarce pa kamenje pa da posadim dosta bilja. Sta vi mislite?
POZDRAV SVIMA.
 
Ne bih da te razocaram al mislim da od tog mresta nema nista.Voda ima suvise veliki ph.A u skladu sa visokim ph ide i verovatno tvrda voda koju nisi izmerio.
Nista ne dobijas time sto si ribe izmrestio u jednoj vodi pa ikru prebacio u drugu vodu.To se tako ne radi.Namesti vodu koja je potrebna da se izmreste ramirezi i onda ih tu prebaci povecaj temperaturu na oko 28c i kad budu spremni odradice posao.
Znaci voda da bude ispod 7ph,najbolje oko 6ph,karbonatna tvrdoca da bude oko 2,ne vise od 5-6.
Ribe posle mresta vadis van da ne pojedu ikru i to je to.

Ako oformis akvarijum za ramireze sa tresetom ispod podloge imaj u vidu da ce taj treset samo malo pomoci u zakiseljavanju vode,svakako moraces da spustis tvrdocu vode na odredjeni nivo da bi mogao da se nadas necemu.Svakako ideja je dobra,ramirezi u ubiljenom akvarijumu ce se osecati bolje i prirodnije/spontanije ce se sve desiti.

Pozdrav!
 
Pa ne znam sa ikrom skalara je uspevalo da prebacim i da se izlegu malci.
Evo sad sam gledao ikru posle 12h nije pobelila. samo da uspe makar 1 ram da se izleze:sampion: A testere za tvrdocu moran pod hito da nabavim!
 
Neznam Veljko sta da ti kazem.Daj Boze da uspe,ali iskustvo mi govori da to nece biti slucaj.Skalari su tolerantniji po mnogo cemu u odnosu na ramireze,tako da ako postoji neko malo odstupanje izmedju vode gde su se izmrestile ribe i druge vode gde si prebacio ikru,ikra skalara ce uspeti a ramireza nece....

Sutra odnosno prekustra cec videti epilog,ako se ne uplesnavi onda si na konju,bar u ovoj etapi do izleganja.Javi sta se desava...

Srecno!:hej:
 
Ikra je pocela da beli ali nije sva ne znam mozda bude corak. Razmisljam kako da namestim vodu a da odgovara. Da probam sa destilovanom pa da dodam koje i koliko????????
 
Kljuc jeste u mesanju vode razlicitih karakteristika.Tako dobijas vodu koja ima zadovoljavajuce parametre i mozes se nadati uspesnom mrestu.
Samo problem sa destilovanom vodom je sto je ph oko 7 a mozda cak i celih 8,nisam merio ali mislim da je vrlo slicna prica kao kod RO vode.Pre nekoliko meseci sam izmerio ph 7.5 RO vode.

Svakako takvu vodu moras dodatno da zakiselis da bi ph spustio ispod 7.Najlakse to postizes tako sto tu vodu filtriras preko treseta.
 
Destilovana voda nema tvrdocu,znaci 0.Ako je RO uredjaj uredu (redovna zamena filter ulozaka,RO membrane) tvrdoca je isto 0.

Uz treset i cesmovacu moze lepo da se nasteluje voda na potrebne vrednosti za mrest.
 
To je odlicno!:ziveli:
Sad samo trebas da sacekas da pojedu zumancanu kesu i da proplivaju i da pocnes da ih hranis infuzorijom ako imas, i mikrocrvima,mozes i artemijom ako imas dovoljno sitnu da mogu da je pojedu.
Naravno nemoj da preterujes da ne pokvaris vodu.

Nastavi da obavestavas!

Pozdrav!