Razmnožavanje africkih ciklida

DusanN

Member
30 April 2004
41
0
6
Pancevo
Razmnoavanje africkih ciklida

Kao to ve?ina vas zna drim Malawi ciklide. Primetio sam neto to mi li?i na neko pravilo , ali voleo bih da cujem to i od iskusnijih akavarista. Naime u dva akvarijuma su Malawi ciklidi i temperatura vode ,u?estalost menjanja vode i koli?ina ,kao i na?in i vrsta ishrane su uglavnom isti.Od septembra meseca nijedanput se nije dogodilo , a da u roku od tri -?etiri dana ostane po ?etiri pet enki trudno. <napominjem da se radi o razli?itim vrstama riba (Carleusi. Maylandia zebra , Mpange,Mpanga zebre , Coral red).Znaci bez menjanj bilo kakvih uslova u dva akvarijuma prakti?no imam uvek u isto vreme mrest.
Moje jedino objanjenje je " da vide jedna od druge"-alim se naravno
Interesujeme vae miljenje.
Pozdrav!!
 
Kao prvo mislim da niko od nas nije iskustan u toj oblasti jer se mi samo bavimo akvaristikom a ne proucavamo ta pravila i takve mogucnosti. Zato nam i preostaje da pricamo sta smo culi ili kako ti kazes da si misljenja da tako nesto ipak utice.

Ucestalije mrescenje u akvarijumu je sigurno i odraz broja riba pa se to cesce desava a jos i odrastanjem riba pa su sigurno i dosle u svoje zrelo reproduktivno doba. Ipak i ovo sto ti govoris izgleda da ima neki svoj uticaj. Ja sam prosle godine citao o takvom eksperimentu kada su se ribama prikazivali filmovi mresta. Sasvim je sigurno da tu nije bilo nikakvih drugih signala osim vizuelnih efekata i takve ribe su pokazale znatno vece interesovanje za mrest. To nam sugerise da tu nesto ima a nema razloga da ne verujemo u to. Normalno, sve to vazi za polno zrele ribe. Eksperimenti te vrste se i dalje rade i pitanje je vremena kada ce neko da dokaze i da obrazlozi takav efekat na reprodukciju riba.