rubin je "poludeo"

Dane

Member
7 Decembar 2004
249
0
16
Gostivar. Makedonija
Nesto cudno se sa njega desava: pre jedan mesec je poceo da pusta nadvodne listove (nesto poput l0tusa :roll: ). Pre toga je bio pd senkom, ali vec 3 nedelje je pod jakim svetlom. Dali neko zna sta mu je?
Temp. 28-29, ph7.5, GH 14.
 
Dane, moras biti pecizniji i ako je moguce koristi latinske nazive za vrstu bilja koju zelis da opises. Ovako, kao na primer za ovaj slucaj ,ne znamo tacno o kojoj je biljci rec?

Eto, ja na primer ne znam o kojoj biljci govoris. :?
 
he he he, nemogu vjerovat!
Citam ja ovaj post i gledam koja je to biljka rubin poludeo!?!?
Sav zbunjen, nemogu da shvatim i vidim i Fauna isto ne kui, kad ono otvaram treci puta i drugacije procitam u sebi...
rubin poludio...
Odma mi padne na pamet echinodorus rubin i vidim da je to to! :lol:
Moda ce da cvijeta !?!?
Il ec da baci mladice...kaj nejede to tak kod echinodorusa?!
uglavnom, ljepa biljka...
 
Stina ti si citao "rubin poludeo" ali ja sam na samom pocetku kada je post pusten na forum citao "rubin pludeo" (kasnije je Dane to ispravio) Mozes zamisliti mene kada sam poceo da razmisljam sta to moze da bude, koji varijetet od koje vrste biljke? :roll:

Sada je mnogo jasnije kada je ispravljeno i naravno da odmah mozes da sumnjas na Echinodorus rubin. Ali opet ponavlajm , da u buduce ako je moguce sto tacnije koristiti sinonime ili jos bolje latinske nazive biljaka.

Tvoj problem Dane, moze da bude pomanjkanje svetlosti, (kao sto i sam navodis da je bio u senci) i teznja listova da dopru do te svetlosti. Nisi naveo da li su listovi tako porasli dok je bio u senci ili kasnije na svetlosti? Ja pretpostavljam dok je bio u senci. :?
 
Ne, upravu si Fauna i ja sam citao rubin pludeo... i mozgam si mozgam...
al nas je namucio ovaj Dane... ccc...
Sad mi je jasnmo zakaj mi je odma probistrilo se u glavi - promjenio je naziv!! :lol:
 
Ehinodorus listove pushta iznad povrshinu vode samo ako ima dovoljno jako svetlo. Ako je svetlo slabo onda ima male i zgoljave listiche a posle nekog vremena i osushi se. U sluchaju rubina listovi na slabo svetlo izgube crvenu boju. Ehinodorus u prirodi pushta listove iznad povrshine kada se nivo vode smanji. Da bi se spasio ehinodorus pochne pushtati listove iznad vode i tako samo joj koren ostane u blato i prezivi sushni period. Kod mene nije bilo shushni period ali je ipak ehinodorus pustio listove iznad povrshine.
Dane dali su listovi slichno kao na slici ? Inache nije to znak da che da cveta cvet je sasvim drugachiji. Cvet se nalazi na tanki izdanak koji ehinodorus pusti i ako on ostane ispod povrshine onda se razvija biljka bez cveta ali ako ga izvadish iznad povrshinu onda che i da procveta.
 

Attachments

  • 1_108.jpg
    1_108.jpg
    40.6 KB · Pregleda: 38
  • 4.jpg
    4.jpg
    35 KB · Pregleda: 38
Listovi su veoma slicni sa onima na zadnju sliku koju je ZOZO postavio. Takav list je putio dok je bio pod senke, ali produzio je tako i nakon "osvetlenja" tako da sada imam 5 takvih listova.
A sto se tice naziva teme.... :oops: evo stidim se :oops: .
p.s. Nasov teme je jos jednom promenjen, nadam se da nece da dolazi do zablude.
 
Zozo, niko i ne osporava tu cinjenicu da za E.rubin treba dosta svetlosti da bi dobio lepe i crvene listove. Ja samo sumnjam da je on kod Dana bio u senci necega, pa da su zborg toga toliko pruzili listovi prema toj jakoj svetlosti.

Zozo koji ti je to Echinodorus ? Mislim rubin nije ,lici mi na E.Tricolor -a :?
 
Fauna E. Tricolor nije sigurno ali mislim da je E. Bleheri bar lichi na njega mada ima nekoliko vrsta koje su slichna.
Ma kad je svetlo slabo neche on da pruza listove samo che da ih pushta male i zakrzljale. I ove listove su drugachije namenjeni su da rastu na suvo a ne u vodi.
 
ZOZO said:
Fauna E. Tricolor nije sigurno ali mislim da je E. Bleheri bar lichi na njega mada ima nekoliko vrsta koje su slichna.

Ma slazem se da je tesko odrediti koji je Echinodorus jer ne vidi se na fotografiji cela biljka , samo mozemo da nagadjamo.

Samo ZOZO E.bleheri ne moze da bude zbog oblika liski, drasticno se razlikuju u obliku evo pa pgledaj sam :wink:

http://www.tjorvar.is/html/echinodorus_bleheri_.html


Mozda bi pre mogao da bude Echinodorus cordifolius Ovalis evo kako izgleda

http://www.tjorvar.is/html/echinodorus_cordifolius___oval.html





 
Kao sto je Boban vec najavio svakog dana mozemo ocekivati da se data baza bilja pojavi na ovome sajtu. :D

U tom slucaju mnoge korisne informacije u vezi indentifikacije i karakteristike akvarijumskog bilja, mozemo i ovde dobiti sto ce mnoge obradovati.

Zato ovaj Danetov slucaj sa Echinodorus-om i slicne slucajeve , mnogo brze cemo cemo resavati jer imacemo i vise podataka.

Do tada samo malo strpljenja :wink:
 
Dobro Dane zast nam ne kazes sta si zakljucio, odnosno o kojoj se biljci radi jer ti gledas biljke a mi gledamo samo sliku.

E. Bleheri ima karakteristiku da su mi vrhovi listova (spicevi) povijeni.

Inace ovo je stvarno tesko odrediti mada moz da se dodje izuzetno blizu samo nam treba vise podataka. Recimo, da li biljka ima podvodnih listova ili uvek izlazi na povrsinu.Pored toga, oblik listova i boja jer slika moze i da vara, zatim velicina listova itd. Bilo bi dobro da slikas i cvet izbliza pa da se jasno vidi. Ovako je vse polovicno.

Eto ako sam ti malo pomogao mada licno mislim da nisam.
 
Fauna tachno E. Bleheri nije mnogo lichi na Echinodorus cordifolius Ovalis na kojeg si ti mislio ali lichi i na Echinodorus grandiflorus a najvishe lichi na Echinodorus macrophyllus. Sve su to slichne za izgledu.
Stvarno lepa stranica za biljke slike su super a ne crtanke i lako se raspoznaje svaka biljka. Samo ima jedan mali problem ne razumem jezik. :)
 
Najlakse je tebi ZOZO da to odredis precizno, jer je kod tebe biljka. Inace sajt je dobar(mislim na slike) ali nazalost ne razumem ni ja taj jezik.