Savet oko pravljenja akvariuma.

LAV xXx

New Member
23 Avgust 2009
4
0
1
Zelja mi je da,imam veliki akvarium! :D

Da mi je akvarium u zidu ili da je kao na zidu naravno par nogica da ga drze u zeljenoj visini i oblozen okolo kao da je u zidu :lol: tacnije samo da je prednje stalko vidno.
Da bude zadnja,,leva,desna strana oblozena necim(kamenjem i slicno)

Nemam odredjenu meru koju bi zeleo da je akvarium,pa bi voleo da cujem,sta mi preporucujete DIMENZIJA,SVETLO,FILTRACIJA VODE!
Da ne di doslo do neceg sto ne bi trebalo.
Dali ima negde da se pogledaju slike takvih akvariuma,koji su ugradni!

Nadam se da sam,makar malo jasan sta zelim :)
 
Mislim da mi je jasno sta bi zeleo da napravis. Oko velicine akvarijuma moras sam da odlucis, jer niko nezna koliki ti je raspolozivi prostor. Pravilo je sto veci to bolji i laksi za odrzavanje. Od ovoga zavisi i tip filtracije, tako da se uvek polazi od velicine akvarijuma.
Ako zelis akvarijum da bude "slika na zidu" to iziskuje gradjevinske radove, pravljenje otvora u zidu i slobodan prostor u susednoj prostoriji gde bi se prakticno nalazio akvarijum.
Ovo je samo ovako nabacano, jer ipak ti si glavni i moras da smislis sta tacno hoces i koje su ti mogucnosti. Razmisli malo pa napisi koja ti je osnovna ideja pa da vidimo kako to izvesti.
 
Evo ovako,naj vise volim akvarium kad ide u sirinu,a duzina na naj manju opciju,ja mislim da je dovoljno 20cm,visina ne previse visoko oko 70-80cm:cool2:
Da bas tako da mi izgleda kao slika na zidu,sto se tice rusenja zida,to je naj manji problem :) Ali kad pogledam bolje mi je da bude na zidu KAO i da je na nekom postolju,koji se nece primecivati i leva i desna i doljna stranice da su ulivene sa zidom,da je samo prednje stalko vidno :sampion:
----------------------------------
Ovo su moje dimenzije:
Sirina - 180cm
Visina - 70cm
Duzina - 20cm
----------------------------------
A sto se tice filtera,imam neki krovni filter(atman at-1215) nije los zadovoljan sam,pa bi njega ubacio,ali ne znam dali ce mi biti dovoljno za takav akvarium.

Dali je pametno da akvarium iznutra mesto pozadine budu neko kamenje kao zalepljeno?

Toliko za sada!:ziveli:
 
----------------------------------
Ovo su moje dimenzije:
Sirina - 180cm
Visina - 70cm
Duzina - 20cm
----------------------------------
Ne razumem kako sirina moze biti duza od duzine:ebote:
Inace 70cm nije naivna visina. Razmisli. Ima tu dosta problema kao otezano odrzavanje (zavlacenje ruku na tu dubinu), debelo staklo (cena) i osvetljenje (mora jce).
Posebno je ta visina nezgodna u kombinaciji sa tom kako rece "duzinom"
Cekaj jos neka misljenja.
 
Evo ispravka:
----------------------------------
Ovo su moje dimenzije:
Sirina - 20cm
Visina - 60cm
Duzina - 180cm
----------------------------------

Jeste u pravu si za visinu,hvala! Tako da cu smanjiti na 60cm.
Sirinu i duzinu sam pobrkao,tacnije obrnuo,Dali je dovoljno 20cm da bude sirina?
A za osvetljenje sam mislio dve neonke da mi pokrije duzinu.
 
Miuslim da je 20 cm u svakom slucaju premalo i za normalan zivot riba a ni estetski ne bi bilo korektno.
 
Ti dugacki aq jesu lepi ali se unapred mora razmisljati o svemu.
Video sam aq sa tvog linka. Interesantna igracka, ali ako malo bolje zagledas
1. mala sirina i visina na veliku duzinu da bi litraza ostala mala na veliku duzinu. Jedino tako onakva polica moze da drzi.
2. pozadina ili fototapet ili sitno uskolisno bilje i ostale foto i aquascape ludorije da bi se prikrio istinski nedostatak ovih aq, a to je premala sirina od samo 20cm.
Znaci pada u vodu tvoje zidanje pozadine jer i najuze zidanje na visine preko 50cm pojesce svu sirinu. Ostaje jednobojna pozadina ili fototapet bez mogucnosti kasnije zamene jer je uzidano i prilepleno zadnjom stranom za zid.
Ta duzina trazi gornja ojacanja koja ce pojesti i onako uzak gornji otvor.
Ta visina trazi deblje staklo i sve preko 45cm visine na tu sirinu je nepristupacno unutra...
Uzidavanje ogranicava pristup dole, iza i odozgo.
itd, itd, itd....
Takve akvarijume valja dobro promisliti kao i sav prostor oko njih.

Po meni akvarijumi duzine od 1,5 do 2m tipa uski a dugacki treba praviti sa nekim visinama od 30 do max45cm i sa sirinama nikako ne ici ispod 25cm ( i to je vec premalo).
A kineske plazma aq kojih ima u prodaji sirine 15cm nebih uopste komentarisao....