SKALARI

KOJOTI

Member
27 Novembar 2008
182
0
16
41
Beograd
Recite mi da li konstantno jurenje jednog skalara od strane drugog mogu da protumacim kao udvaranje,iako su jos mladi.Kada dostizu polnu zrelost i ako nije previse neke osnovne razlike izmedju polova?
Hvala svima u napred!:ebote::ebote::ebote:
 
Najverovatnije nije udvaranje. To su muzjaci koji pokusavaju da uspostave dominaciju. Najsigurnije ces proceniti muzjaka kod uparenih riba kad dodje do mresta.
 
PA

NEMAM NAMERU DA IH IMAM VISE OD DVA,BAR NE U OVOM AQ.JEDINO DA MENJAM MUZJAKA ZA ZENKU.I TAKO NAPRAVIM JEDAN PAR.
 
Uhhhhh.... tesko je sa njima. Nikad se nezna ni karakter a ni razvoj dogadjaja u pogledu maltretiranja. Svaki je na svoju nacin uvrnut ili neuvrnut.Meni su jednog ubili i mada neznam koji su polovi bili u pitanju. Predpostavljam zenka zenku. Sad su se napravili novi klanovi (ili parovi) ali i to vidim da se raspada i menja. Tako da njihova teritorijalnost i ljubomora mogu biti i jako prevrtljivi.Ovo iz licnog zapazanja. Onaj ili ona koja je bila ubilacki raspolozena prema jednom skalaru sada bezi od istog. Bas su glavobolja i samo ptvrdjuju da su ipak ciklidi. Cak i ona dozivotna vernost po kojoj su poznati ne mora da vazi. Ima i bigamije... cudo jedno. Tesko ces ti tako dva upariti osim ako si imao srece. Mogu se i muzjak i zenka mrzeti. Jedino da kupis proveren par.
A i ako ti neko kaze da zna koji je muzjak a koji zenka laze tako ne veruj prodavcima. Umeju i zenke da se prave kao par i to ces videti tek ako se bude polagala ikra.I iskusni akvaristi umeju da se prevare u pogledu pola. Ja sam pitao jednog staaaarog akvaristu u radnji da mi kaze bar verovatnocu za neke primerke i nije hteo!!!!I Jos sam mu rekao da ga necu drzati za rec nego onako. Kaze da ne moze to da mi garantuje i zato nece ni da nagadja. Samo on je posten bio.
 
U PRAVU SI

Skroz.Danas se stvarno promenila prica.Sad ovaj crni juri belog.
Ma ludaci.Sreca pa ne diraju druge ribe,inace bi leteli iz aq.Mislim poklonio bi ih nekom,ovako cu ipak sacekati jos malo.Mozda se i zavole:rofl2:
 
od sinoc se cudno ponasaju,vrte se ukrug jedno oko drugog,kriju se u listovima amazonke,pa se naizmenicno jure,pa se dodiruju onako dok plivaju.Sve u svemu zenku sam odvojio u drugi aq,da se malo pozele,pa cu veceras da stavim i muzijaka(bar mislim da je muzjak,i mislim da sam odvojio zenku)Ako gresim vraticu ih nazad.Al' bas bih voleo da se mreste.Ne znam, donecu iz Valjeva jos jedan aq i tu ce biti samo skalari.
 
Skalari su cudo, bilo je slucajeva kad se paru koji se mresti prikljuci zenka i onako u hodu na brzinu polozi ikru.
Inace najsigurnije za formiranje parova je da imas vise riba i one ce same formirati parova. Ako posle nemas uslova da drzis sve ribe izaberi par koji ti se cini najboljim i njega ostavi, a ostale pokloni, zameni prodaj. To je jedino sigurno. Kod njih ne pale mnogo "ugovoreni" brakovi.
Inace sto se polova tice gotovo je nemoguce odrediti ih pre mresta.Imao sam slucaj gde sam bio gotovo siguran ko je ko, a kod mresta se ispostavilo totalno suprotno.
 
Trenutno imam 13 skalara u akvarijumu od 150l(realno oko 120l H20), dobila sam ih na poklon. Otprilike im je telo(onaj dugmetasto okrugli deo veliki 2-2,5cm bez peraja. Relativno su mali, ali mi se cini da svaki dan vidno rastu.
E sad, vezano za ovaj post da treba jedan par odvojiti kada se "upare" a ostele pokloniti.
Sta ce se desiti ako ostale ne poklonim?
Kako znati ko se tu kome svidja? Naravno imam jednog svog miljenika u akvarijumu, njega ne dam nikome hihihihi...
 
Sa njima je tesko planirati. Evo kod mene se cela frka desila zbog pridoslice koja se navodno spandjala sa navodno muzjakom i navodno rasturila brak. Sad je i ta navodno vanbracna veza pokvarena dok je i prethodna propala i sad se svako sa svakim pljuje i ne podnosi. Nema ni nagovestaja od parova.
Srecom ne ugrozavaju se smrtno ali mislim ipak je najbolje doneti odjednom vise skalara i cekati parove nego naknadno dodavati clanove zajednice jer onda pobrkaju loncice i neznaju vise ko hoce s kime tj narusava se neki vec uspostavljeni balans veza , klanova i teritorija. Osim toga neki skalari izrazito sporije rastu od drugih. Od cetiri koja sad imam svaki raste vidljivo razlicitom brzinom.
Na primar dva koja su dosla iste velicine i generacije se razlikuju po velicini toliko da je jedan skoro tri puta veci od drugog. A taj sto raste ko kvasac je sustigao nekoliko meseci starijeg od sebe i dostigao njegovu velicinu.
Ne mogu da pohvatam konce:confused:
Zato Draganice nemoj nista da planiras jer ce sve biti kako oni budu hteli i nenadano. Sigurno ce ti priustiti puno iznenadjenja.:hej:
Negde se opisuju kao miroljubive ribe a negde kao agresivne. Izgleda da sve zavisi od individualnog karaktera tj i jedno i drugo je tacno. Neki ljudi su imali skalare skroz cool i flegmaticne. Videces svaki je posebna prica.:ebote:
Ako budes htela da mrestis taj buduci par bice bolje da su sami bez ostalih ali cekaj ima vremena da vidis sta ces i kako ces....
 
od sinoc se cudno ponasaju,vrte se ukrug jedno oko drugog,kriju se u listovima amazonke,pa se naizmenicno jure,pa se dodiruju onako dok plivaju.Sve u svemu zenku sam odvojio u drugi aq,da se malo pozele,pa cu veceras da stavim i muzijaka(bar mislim da je muzjak,i mislim da sam odvojio zenku)Ako gresim vraticu ih nazad.Al' bas bih voleo da se mreste.Ne znam, donecu iz Valjeva jos jedan aq i tu ce biti samo skalari.
Nemoj to nikako poremetices raspodelu teritorija i kad ga ponovo ubacis bice kao stranac koga ce napasti onaj sto je ostao u akvarijumu. To se moze desiti i za samo dva dana odsustva. Onaj sto je ostao prisvojice teritoriju. Odmah ga vrati pogotovo sto nikako nemozes znati kojeg je pola te je taj potez besmislen.I ako se ne varam ta taktika i inace ne vazi za skalare kao sto se primenjuje na neke druge vrste. Moze doci do ubistva ili teskog ranjavanja ili maltretiranja. Licno sam iskusio to nedavno.
 
ma jok

evo ih sad u tom aq od 60 l,ponasaju se ok.mislim da se ne samo prepoznaju vec i vole,ali je veliki aq prazan bez njih.
 
@paleoglodit

Genijalan si, slatko sam se ismejala tvojoj verziji skalar spanish soap serijala. OK, nisam planirala ništa sa njima. Bojim se samo da će biti gužva kada porastu. A ja sam ti jedan od onih freeakova koji prepoznaju svaku pojedinačnu ribicu u akvarijumu. Posle izvesnog vremena svi će imati imena. Biće mi teško da nekoga odvojim i poklonim...
Kako bude, biće...
 
To za brazilsku seriju su mi vec prigovorilivaljam_se Ja sam ti je samo ukratko ispricao inace je izlazila u epizodama a postoje i imena Buda ,najstariji veteran preziveo tri epidemije, Black Jackie razvedena od Bude i bolesno ljubomorna (ubica). Ona raste ko luda. Jackie's krzljavi vrsnjak Nigros, dezurni krivac(niko ga ne voli) ali se izborio za neki cosak. On je zkrzljao zato sto ga niko nije voleo a posto ga i dalje niko ne voli on nastavlja da biva krzljav i zbog toga ga i dalje niko ne voli => Zacarani krug. I ta nametnica koja zamalo da pogine a zove se Alti (bio je i Alto koji je podlegao ubilackim napadima Black Jackie te se upokojio) Alti je razorila Buda-Jackie brak pa sad "niti kosku glodje niti psu ne daje".Malo se tamo kocoperila oko Bude i on je sav cvetao. Ona se jako uobrazila a u pocetku je bezala od Jackie da bi posle Jackie bezala od nje i sad su se nekako sporazumele uz povremeno psovanje i verbalne napade. Buda je inace skroz u nebulozi . Mislim da ga boli uvo za sve. Inace on hranu uzima direktno sa mog prsta ili kasicice i kad radim po aq uopste ne bezi od moje ruke. Sad mi je nekako prirastao za srce. Malo je ruznjikav ali eto zavoleo sam ga mucenika sta je sve preziveo.