Skimmer

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Zamima me opet tvoje miljenje!Da li mi je potreban skimmer ili nije.O vrsti filtracije sam ti vec pisala....Znaci imam dav nutarnja(w-d,koji u sebi sadri prostor sa aktivnim ugljenom i keramikom,dvije vrste spuve,tj.vate)te onaj home made koji u sebi ima pijesak,vatu biosfere...,stavila bi i onaj pijesak,ali nisam dobro shvatila kako ga treba postaviti,pa te molim da mi malo podrobnije objasni...E sada kada bi imala to sve da li mi je potreban skimmer,i ako je moe li mi napraviti shemu filtera da ga sama izradim,ili mi barem objasni kako bi trebao izgledati,to bi sve trebao imati(kupovni su jako skupi)!
 
Ja ba nerazumem kako ti ima unutranji wet-dry filter. Ako ima mogucnosti da uradi sliku eme pa da vidim, ovako pokuavam neto da zamislim, ali neide. Da li to ima prelivnik sa strane akvarijuma koji je u stvari filter? Dry deo nesme da je u vodi nego se samo zaliva (tuira) vodom i to je ceo trik.
ema slivnog filtriranja je ovde http://www.beke.co.nz/slika.php?slika=slivnik_sema.jpg
To je tipicni wet-dry filter.
Aktivni ugalj ti je, po mom miljenju, nepotreban i samo ce da ti remeti stvar. Koristi ga samo ako mora radi necega, odnosno povremeno. Jedan bitan faktor za filter je da se filter ne uznemirava. Aktivan ugalj ima ograniceno dejstvo pa ga ti cece mora da menja a samim tim remeti ravnoteu u filteru. Ja filtere nediram po godinu dana i vie. Samo promenim vunu koja je prva na udaru i skuplja krupnije komade koji dodu iz akvarijuma.

Protein skimmer nije obavezan ali je izuzetno koristan. Moze i sama da ga improvizuje. Postoje mali skimmeri koji se okace na akvarijum a koriste akvarijumski kamen za vazduh. Nema pumpi pa je mnogo jeftiniji a pokrece ga vazduna pumpa.

Ovaj pesak za akvarijum se postavlja kao i podni filter za slatkovodnu akvaristiku. Postavi neku prepreku koja nece da dozvoli da koralni pesak padne skroz na dno. Onda se stavi sloj krupnijeg koralnog pesak a potom sitnijeg i to je to. Ta mrea u stvari napravi mali prostor na samom dnu akvarijuma gde se voda "usmrdi" i gde ive posebne bakterije koje rade posao. Kroz taj deo ne struji voda.
Pogledaj http://www.beke.co.nz/tekstovi.php?tekst=7 Monaco Sistem Filtriranja radi ideje kako to radi.


Eto, to je ovako ukratko. Sada je ovde ponoc pa idem na spavanje, sutra se radi :(
 
Kako misli da je kod tebe ponoc?!Gdje si ti,na kojem kontinentu,u kojoj dravi,kojem gradu?????
Ma moj w-d ti je neki to mi ga je dragi kupio,i objesi se na unutarnji dio stakla,i jedan dio ti je fool iznad vode,te ti pumpica vuce dio vode gore,i ona se slijeva na taj suhi dio...tako nekako,nisam ba dobro proucila kako on radi,za taj dio je zaduen moj dragi!