Resource icon

Sphenodon punctatus

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
boban submitted a new resource:

Sphenodon punctatus - Tuatara, zivi fosil.

0d8054095bed3ed0a5ce22d89b0b8d6d._.jpg

Read more about this resource...
 
Last edited:
Eva na slici moze da se vidi okvirna velicina u poredjenju sa sakom.

Gledao sam na sajtu Ovde i tu kaze da velicina odrasle Tuatare se krece od 30 do 70 cm a tezina od 250 do 1200 g.

Ja sam gledao Tuataru vise puta ali sada kada sam imao prilike da je i dotaknem sve mi deluje drugacije. Koza joj je bas nekako mekana a te bodlje uopste nisu bodlje, i one su mekane. Nekako mi je delovalo kao da drzim gumenu zivotinju.

0L1A2572.jpg
 
Last edited:
Veoma lep i interesantan reptil. Ne znam da li bi bilo dobro dopustiuti terararistima da ih odgajaju, u nekim slucajevima to je imalo efekta kod izumirucih vrsta, opet kazem..., mozda bi bilo dobro. Da, zboravih da prokomentarisem, idealna velicina kao teraristicki reptil.:)
 
Mislim da zakoni NZ to nikako ne dozvoljavaju a verujem da je i tako nesto razmatran kada su se donosili ti zakoni. Ta vrsta je svedena bukvalno na vrlo mali broj i cine se ogromni napoir da se odrzi. Cak su i njihova stanista na tih par ostrva potpuno zasticeni i tamo nema ulaska za sire narodne mase. Da bi se tamo stiglo trebaju ti posebne dozvole i jak razlog a to nema niko od nas.
Ova Tuatara je jedna iz odgajalist gde su uspeli da izlegnu negde oko 50 jedinki i intezivno rade na tome.

Po sadasnjem zakonu pojedinci nemaju pravo ni da je gaje cak i ako bi je nabaavili iz nekog mrestilista a i mrestiliste nema pravo da poklanja Tuataru. Sve sto se izmresti ide departmentu za zastitu i oni odlucuju gde ce Tuatare da se puste na slobodu.
 
Procitao sam na internetu, da Tuatara nosi naziv od Maora, odnosno njihovog jezika, "onaj koji nosi bodlje". Posto ziviz na NZ, da li je tacno?
 
@boban Da li mozda znas neki sajt sa detaljima o herpetofauni NZ-a? Gledao sam one .gov sajtove, ali nije mi tu dovoljno opsirno :)