strah od neuspjeha

kavala

New Member
6 Jun 2006
10
0
1
split
Imam juwel vision 180. Imao sam slatkovodni akvarij godinu dana. Sve je dobro funkcioniralo dok nisam na nagovor kćeri stavio modrog hlapa a uz odobrenje prodavača. Nakon nekoliko mjeseci hlap je toliko narastao da je uništio skoro svu travu i poubijao trečinu riba. Ostatak riba sam s hlapom vratio u zoo hoby i odlučio se za morski, uz odobrenje i podršku prodavača s kojim sam se i "sprijateljio"nakon potrošene određene svote novca.

Kupio sam još vanjski kanister filter Tetra EX1200 i filter UV 400, te lampe power glo 25w i marine glo 25w.
"Napravio" sam more i nakon mjesec dana stavio pjesak(mislim kremeni). Prodavač mi je sav sretan rekao da će mi pripremit živo kamenje. Nakon 4 mjeseca čekanja i njegova odugovlačenja stavio sam to živo kamenje. Nakon tri dana nije se u kući moglo živjeti od smrada a akvarij je bio pun bijele sluzi. Sve sam mu vratio, a on se pravdao da se i njemu to dogodilo i da će on kamenje pripremit u svom akvariju u dučanu.

Nakon toga sve sam očistio, stavio novu vodu,sol i krenuo na internet.Kupio sam još i protein skimmer od Aquarium Sistemsa SEA CLONE 100. Uzeo sam i testere za vodu pa pratim parametre.

I sad sam u dilemi dali da uzmem to kamenje koje je on ponovo "pripremio",dali da stavim novi pijesak ili stari uz prethodno ispiranje, da li mi oprema zadovoljava potrebe za nekoliko riba i meke koralje koje mislim stavit. Voda je u akvariju več 20 dana i čeka...

To je to ,valjda ,za početak. :?:
 
Dobrodosao Kavala!
Ajoj, lijepo ti je zivo kamenje lik pripremio. To sto ti je bio dao to je kamen taman izvadjen iz mora i neociscen, zato je to tako smrdilo.
Ne znam sto bih ti rekla, ali da sam to sama dozivila razmislila bih da li s takvim trgovcem dalje trgovati. Nazalost ljudi prodaju svasta i nisam sigurna koliko ce on to kamenje dobro ocistiti i koliko ce te takvo kemenje dalje zadovoljiti.
No tu odluku prepustam tebi.
Zivi kamen treba izgledati tj kada se uzme pomirisati na nacin da on ima miris mora (znaci nikakav smrad ili neke cudne mirise), mora imati svjez i cist miris.
Testeri, koja marka?
Najbitnije, prije novih organizama je da su NO2 NO3 i amonijak na nuli tj. nitrata mozes nesto imati ali amonijaka i nitrita nista. Amonijak ce ti automatski pobiti sve zivo, s toga se strpi s organizmima dok ti more s zivim kamenjem ne bude s takvim parametrima.

Sto se tice prvih organizama, nemoj se polakomiti i uzeti teze koralje ili ribe, jer treba proci izvjesno iskustvo da bi se zahtjevniji organizmi mogli drzati.
Preporucila bih ti klaunove (imas u Splitu, tipa koji ih uzgaja...to se isplati uzeti) a i isto tako koralje koji su vec uzgojeni u Hr akvarijima, jer s takvima ces imati puno veci uspjeh nego s kupovnima.


Sto se tice podloge, obavezno ako ce biti stara jako je dobro isperi, operi ili kupi novi (koji ces isto morati dobro oprati, osim ako ne nabavis live sand)
Toliko za pocetak
...sretno uplivavanje u more :wink:
 
Pa dobrodosao u morku akvaristiku :)

Naravno da ti nemas potrebe da se plasis da ce sve to da propadne, daleko bilo. Ima sve to da profunkcionise kako treba i ti ces da budes zadovoljan sa svojim akvarijumom.
Prvo a mozda i najvaznije pravilo je da ne zuris. Zurba ti nije saveznik. Zatim sledi jedan savet koji ce da ti puno pomogne. Uvek kada nesto zelis da radis, dodas ili menjas, konsultuj se sa ljudima. Nikada nemoj da uzimas misljenje samo jednog jedinog akvariste pogotovo ako je on iz neke radnje pa tu zeli da proturi i svoj interes.

Ako ti je sada voda vec dvadesetak dana u akvarijumu onda proveri osnovne podatke kvaliteta vode i ako je sve kako treba onda mozes da dodaje polako kamenja. Ako je to kamenje bilo u akvarijumu u toj prodavnici onda mozes slobodno da dodas kod tebe. Dobro osmotri taj akvarijum gde je sada kamenje pa vidi kako izgleda. Ako je stvarno iztretirano onda nema nikakvih bojazni da ga uzmes. Stavi ga u akvarijum pa prati sta se desava. Istretirano kamenje ne bi smelo da pravi takve probleme.

Sto se tice opreme tu je uvek diskutabilno ali ti uvek mozes da dodas nesto i kasnije. U sustini ti mozes da koristis tu opremu koju sada imas. UV ti bas i netreba pogotovo ne stalno ukljucen. Mozda bi mogao da razmislis o spoljnjem filteru mada moze i bez toga.

U sustini ti slobodno mozes da krenes sa time sto imas i da polako dodajes kamenje, ribe i na kraju i korale. Nemoj njih da dodajes dok nisi siguran da je sve ok. Vreme ce da pokaze sta i kako da radis a opet da kazem bez zurbe. Strpljenje je tvoj saveznik.

Eto tako pa ti kada zelis da prodiskutujes nesto konkretnije slobodno napisi tvoje misljenje, pitanje ili stav pa da cujes i druge akvariste po tom pitanju.
 
Ok. U petak idem na put, pa ću u ponedjeljak stavit kamenje ali ne odmah svu količinu nego u 2-3 puta po malo. Čini mi se da na kamenju koje se priprema kod prodavača ima malo više algi, a ima još i malo sitnih djelova sluzi koja se nije u potpunosti isprala. Sada mi je 30% dna akvarija presvučeno smeđim naslagama??? Voda je još pre tvrda pa ću je smekšati destiliranom vodom; kH je 4-5 d; pH je 7.6. Do stavljanja riba i koralja ima vremena.Meni se ne žuri.
Hvala na savjetima ,sad imam više vjere u sebe i u svoje more kad imam vas na forumu.
 
Bobane, nema beda :)
Kavala...kako moze voda biti pretvrda a ima svega 4-5 kH ;pH je 7.6?
Da te pitam koliki trebaju biti parametri, sto ti je prodavac rekao ili kako si sam zakljucio da je to pretvrdo? Gdje si to procitao?
More je tvrdje od obicne slatke vode i nemoj usporedjivati s time, kod mene je ph uvijek iznda 8, a kh je i vislji.

Ako vec mislis uzeti od istog prodavaca, pricekaj neka ti da dobro kamenje koje je odlicno procisceno. AKo jos ima naslage po sebi, nije to dobro kamenje, ako smrdi, nije dobro kamenje, a ne bi smjelo biti niti prekriveno nekim losim algama

Alge s stakla postruzi, a s dna posisi. Nadomjestaj mora oko 20% svaki tjedan (mozes i pravoga, jer znam dosta ljudi doli koji stavljaju pravo more...skupljeno na nekom cistom mjestu -znaci ne s rive i sl.), te takvo more malo razrijedi---destiliranom (nisam pobornik destilirane, ali neki to rade) ili RO (nisam pobornik niti te vode), najvise vjerujem nekoj izvorskoj, kupovnoj, a sama koristim vodu iz spine pripremljnu tertinim aqua safom i tako vec duze od dvije i pol godine.

Malo pomalo, moj ti je savjet digni taj KH i ph i ustabili ih nekako, ph ce jako padati tokom noci, a vec je i sada na granici. Prenizak ph moze bez problema dovesti do smrti koralja. Preporucljiv pH je od 7.8- 8.4
Bit ce sve u redu, malo pomalo i puno pitanja, te ces stvoriti predivan greben
 
GH-ukupna tvrdoča
kH-karbonatna tvrdoča
Znači GH mi nije bitan za more? pH malo iznad 8,a kH 8-12; ok.
Ja živim na području Kaštelanskog zaljeva a tamo je more sve samo nije čisto.I mam montiran E-spring-filter za pročišćavanje vode iz špine, uz dodatak aqua safe-a mislim da će bit ok. Koja je to RO voda? Ovim našima na vodovodu se tresu ruke pa nekad ubace više klora zato i imam dosta pitanja za vodu.To je to za sad, čujemo se uskoro...
 
Odakle ti konstatacija da generalna tvrdoca nije bitna? To je toliko vazno za morsku vodu i to je jedan od parametra koji ti moras da pratis pogotovo ako hoces da drzis korale. Doduse redovnom izmenom vode se to lepo odrzava.

Ako ti ovo u vezi generalne tvrdoce nije bas najjasnije evo u par crta o tome. U morskoj akvaristici je vazan kalcijum sto je u stvari generalna tvrdoca. Trik je u tome da tu bas mora da bude kalcijum a ne bilo sta drugo. Ako pogledas po definiciji svi elementi druge grupe periodnog sistema ucestvuju u generalnoj tvrdoci i bas zato se navodi kalcijum a ne GH. To je cisto da neka dileja ne bi podigla tvrdocu vode koristeci recimo magnezijum ili stroncijum do zeljene vrednosti. Voda bi tada bila tvrda ali to ne bi odrzalo korale u zivotu. Znaci ti moras da imas veliki nivo kalcijuma, oko 420 ppm.
Sada vidis zasto se u morskoj meri kalcijum a ne GH.

Karbonatna tvrdoca je stvar koju ti tesko mozes u potpunosti da kontrolises i da odrzavas na datoj vrednosti. Neka vrednost od 6 do 8 je ok. PH je u direktnoj povezanosti sa ovime jer je karbonatna tvrdoca u stvari tvoj pufer.
 
Kavala nisam cula za taj filter za prociscavanje vode tako ne znam na koju foru radi. Trebas provjeriti od cega se sastoji i sto sve prociscava, da li molekulu vode razbija ili samo skida teske elemente i klor.
RO je sutvari reverzna osmoza, isto za prociscavanje vode, ali ona djeluje na nacin da molekulu vode rasturi te ju baci na 0, i ph i kh te nakon toga trebas buffere (neki kazu da je samo kvalitetna sol dovoljna), ne bih ulazila u te rasprave, jer je ne koristim. Isto tako ona skida teske elemente iz vode.
 
hehe Bobane, a sto cu?!
Prisutna sam on line i pisem koliko mogu i znam
(inace do ponedjeljka me nema :wink: , pa se necu ubacivati :wink: )
Idem na more, na team building...sorry, Kavala malo je van te tvoje teme
 
Pozdrav,
Kamenja su sedam dana u akvariju.?ini mi se da je sve ok;u rupicama ima koljaka koje se otvaraju -zatvaraju.Od firme dobivam izvorsku vodu "unique".Ako kod promjene vode stavljam ?isto more u kojem omjeru da ga mijeam s izvorskom vodom?kH je jo nizak.Dignut ?u vrijednost s tetrinim kH-pH plus.Obe?ao mi je prodava? nekoliko tropskih kamenja -besplatno(valjda se iskupljuje za svoje greke ili je ovo trgova?ka fora).ta za po?etak da stavim u akvarij?Kako uz tekst da dodam sliku?
 
Bas bi bilo idealno da prikazes sve to sto si uradio sa slikama. Imas opciju za dodavanje attachment-a (klikni "browse", izaberi fajl a zatim klikni "dodaj attachment" i na kraju "posalji")

Druga mogucnost za dodavanje slika, da je linkujes preko nekog servera... (
)
:wink:
 
Sada te stvarno ne razumem o kakvoj ti to izvorskoj vodi pises i kakvom mesanju.
Morska voda je to sto tebi treba i ako mozes i hoces da je koristis onda nema potrebe da je mesas sa bilo cime. Kasnije kada voda iz akvarijuma otpari onda mozes da dodajes slatku vodu da bi podesio salinitet.

Sto se tice buducih stanovnika akvarijuma ti treba da kazes sta zelis da imas pa onda da se raspitas sta moze da se nabavi tu kod tebe. Mozda bi bilo dobro da krenes prvo od riba recimo neki Damsel pa da prvo vidis kako ce stvari da se razvijaju. Posle je lako dodati sve drugo.
 
Neznam , zbunilo me je to to je Jasenka napisala da more razrijedim s vodom ?!Na koraljnim kamen?i?ima na dnu mi se pojavljuje sme?o-uta naslaga te je ima i na malom dijelu kamenja.to je to i kako sprije?iti?
 
Kavala, mjesanje mora s slatkom vodom je samo u slucaju kada je salinitet previsok tj, kada je more pregusto.
Ne znam koje je kvalitete uniqe izvorska voda, bilo bi dobro da je ispitas

Ta zuto-smedja naslaga su ili cijano alge ili smede diatome, niti jedno nije dobro, a pojavljuje se zbog : promjene su spektru osvjetljenja, zbog premalog protoka u akvariju tj. na mjestima di je protok preslab ili ga uopce nema. Moze se pojaviti i zbog viska nitrata tj. u vrijeme cikliranja akvarija (sto je normalna pojava).
Nazalost nisi postavio slike, pa ne znam o cemu je tocno rijec, mogu samo ovako nagadjati.
Najbolji lijek u bilokojem od ovih slucajeva je cesto mjenjanje mora te usisavanje toga s kamenja, pjeska i gdjegod se nalazi. Nikako ne moj rasprsivati po akvariju
 
Ok. vidim da si se snasao za upload slika. Isto mozes da preko nekog free servera linkujes sliku (
)

Sto se tice ove fotografije mozes li nam reci kakva je to gomilica nekakvog kamenja? Je l' to koralno kamenje sto si naveo?
 
Koliko vidim po slici to je koraljno kamenje i to na njemu je od procesa nitrifikacije, smedje alge, koje ce se kroz par tjedana povuci, ako si dobro slozio filtraciju, protok i svjetlo.
Normalan proces koji se u svakom mladom akvariju odvija, pa se ne moras brinuti.
Mozda imas i malo cijano alge, nazalost slika nije bistra pa ne mogu s sigurnoscu ustvrditi.