Strujanje vode

Hong Kong

New Member
4 Juli 2004
25
0
1
Kamnik-Slovenija
Jedno od najvaznijih uslova a koje vecina zanemari je strujanje vode u morskim akvarijima.
Svi organizmi od riba dalje do korala i nizih vrsta obavezno trebaju strujanje vode koje je ako pogledamo obalu i udaranje valova u akvariju veoma slabo ili minimalno.

Vazno je da to strujanje prilagodimo da ne bude bas kaoticno a vecina organizama ce se sama prilagoditi i mjenjatio mjesto u odnosu kako im se svidja. Jedna vlasulja Anemone kako kazu Italijani je preko noci presla cjeli akvarij da se je nastanila pored izlaza iz pumpe i tamo ostala stalno.

Ribe i to vecina njih u akvariju voli strujanje a da ne spominjem koliko je to dobro za metabolizam i da se ne skupljaju na mrtvim mjestima organske materije koje putrifiraju i prave probleme.

nastavlja se... :arrow:

http://www.meeresaquaristik.de/foren/media/TunzeBox.mpg

ovo Svabe glume boga, puknuce im akvarij sa ovim sistemom valova.
 
Strujanje vode u morskim akvarijumima je veoma znacajno ali isto tako i u slatkovodnim akvarijumima, strujanje vode moze da ima velike koristi.
Kao primer u jednom postu samto naveo za velike akvarijume da je pozeljno da pri dnu akvarijuma postavimo Power-head pumpe da bi ostatke hrane i prljavstinu koja se gomila po dnu iza kamenja i panjeva, potera ka usisu u filter. Ovo je veoma vazno za vece akvarijume, odnosno vece povrsine dna takvog akvarijuma.
 
To je tacno u vezi strujanja mada moze da se vidi da ljudi posvecuju vecu paznju tom problemu u zadnjih par godina. Valjda je i ovaj internet kumovao tome.

Evo jedan mali podatak koji moze da nam docara koliko je to strujanje vode u prirodi u ovom delu Pacifika. Tu gde sam ja na NZ-u maksimalna razlika izmedju plime i oseke je preko 4 m. Danas je visinska razlika oko 2 m.
Koliko je to vode na ovom prostranstvu svako moze da prepusti masti a ta promena se odigra na nekis 6 sati. Mislim da se jasno vidi kolika kolicina vode se pretumba u relativno kratkom vremenskom roku.

To su uslovi u kojima se nalaze neki korali koje mi imamo u nasim akvarijumima i kojima to strujanje zivot znaci.


Sto se tice ovog talasanja u akvarijumu tu imam neko svoje misljenje. Nikako ne osporavam korisnost takvih stvarcica ali mi to strasno deluje neprirodno. Kao da ljuljas kantu sa vodom. Da bi se oformio talas sa dobrim efektom potreban je prostor a to je neizvodljivo u akvarijumu kakav mi imamo. Ovo mu dodje kao jedan isecak talasa. Ali dobro, svakom na volju sa tim uredjajima.
 
Strujanje vode i vaznost za organizme

Kako je ta tema veoma delikatna i na mojem starom akvariju sam imao veoma jak "spray bar" ili cjev sa rupicama koja je pod jakim pritiskom spricala na povrsinu vode i sa tim davala jake turbulencije u vodu i sa tim oksigenizaciju vode ili dodavanje kisika, navodim, da je to sve koji su vidjeli jako smetalo, a meni koliko znam veoma pomoglo kod razvoja samog akvarija i njegovih stanovnika.

Nitrati koji se akumuliraju u velikim kolicinama najjednostavnije se rjesavaju tako da se mjenja djelom voda u akvariju dok stalno krivo misljenje da skimmer skida svu prljavstinu nije tacna jer on skida samo jedan dio od puno vise organskih tvari koje moramo na razlicite nacine skidati iz akvarija, a o tome malo vise...Rastopljene proteine skimmer skida i dobre i slabe a zao sva ta prljava pjena nije za bacanje jer se u njoj nalaze proteini potrebni za razvoj nekih organizama.

Idemo dalje Fenoli i Amonijak skupa sa Nitritima predstavaljaju osnovne probleme morskog akvarija i njene kvalitete.
POstoje razliciti nacini da se te substance izbace iz akvarija a svaka ima svoje dobre i slabe strane, zato je upotreba cim vise razlicitih metoda najbolja. Jer uvjek ce nam ostati amonijaka i nitrita, da se sa njima mozemo igrati, a sto je sad najvaznije strujanje vode i oksigenizacija sa kojom pomazemo bakterijama (NITROSOMONAS) i (NITROBACTER) kod rastvaranja.
Sav proces treba velike kolicine istopljenog kisika u vodi sto puno nas zaboravlja i mislimo, da je dovoljna jedna pumpica i baloncici koje stvara mali kamen ili drveni rasprsivac, kao kod slatkovodnog akvarija.
Greska. U morskoj vodi je potrebno ustvariti cim vece strujanje da nebi dobili mjesta na kojima se taloze organske tvari i mirna voda koja je pravi raj za bakterije koje netrebaju kisik i pocinje opasno rastvaranje hrane, ostataka i drugih supstanci.

Sa strujanjem dobijemo dovljne promjene i rastvaranje plinova ne samo kisika nego i drugih koji kao Co2 izlaze na povrsini vode iz vode.
Znaci cim duzi kontakt kisika u vodi i cim duzi put baloncica do povrsine vode veca je mogucnost, da se kisik u dovoljnim kolicinama istopi u vodi.
Izvinjavam se na mojim gram. greskama i ako sam sta krivo napisao komentirajte bez problema.

Strujanje vode je potrebno organizmima kako bi lakse ispustali iz svojih tijela metabolicne tvari koje ne trebaju odnosno ih organizam na taj nacin izbacuje. Isti princip je i kod uzimanja hrane.

Svakako metabolizam riba u mirnoj vodi ili u nemirnoj vodi ima ogromne razlike i temperatura vode kao drugi faktor. Ribe su hladnokrvne zivotinje isto kao i invertebrati i stalno reguliraju svoju temperaturu u odnosu na vanjsku oko sebe. Znaci metabolizam je sporiji ako je voda hladnija i obratno. Vecina riba i invertebrata podnosi odstupanja temperatura od 22 do 28 C ali nikako ispod ili iznad tih granica.
Ako su ta odstupanja na hladno ribe i org. ce ga lakse podnijeti nego na toplo.
Dok nisam imao klimu u sobi na zadnjem spratu akvarij je imao cak 33 C godine 1997 iako su svi prezivjeli posljedice su se pokazale nakon kratkog vremena...

nastavlja se... :arrow: