Svetlo u prostoriji vs akvarijum

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Uobicajno, a i preporucljivo, mesto akvarijuma u nasim domovima je u dnevnom boravku. Zbog namene prostorije nije neobicno da je ona osvetljena duze nego sto je svetlo u akvarijumu upaljeno. Interesu je me da li to osvetljavanje prostorije ima uticaja na biljke u akvarijumu, a pre svega na alge jer se tako duzina "dana" povecava iznad 10-12 sati koji su optimum za akvarijum?
 
Naravno Mirka , da ima i te kako uticaja osvetljenje akvarijuma na zivi svet u njemu, narocito na biljke i alge. Dan u akvarijumu orjentaciono bi trebao da traje 12 h i isto tako noc. Ali nikako ne bi smeli da pravimo naglu razliku , vec postepeno to da radimo kao sto je u prirodi. Za tako nesto potrebni su nam automatski prekidaci, sa postepenim pojacavanjem i smanjenjem svatlosti. (mislim da neko drugi o takvom principu moze nesto vise reci :wink: )

Treba znati da potrebnu jacinu svetlosti, vrlo tesko mozemo da odredimo i da to iskljucivo zavisi od rasporeda i vrste biljaka u akvarijumu. Da bi pravilno postupili , raspored sijalica (neonki i sl.) treba usloviti sa rasporedom biljaka sto za neke akvariste moze da bude veliki problem ako imaju neodgovarajuce haube i poklopce. Zato kada jednom "nastelujemo " svetlost u akvarijumu , netreba nista vise dirati i eksperimentisati, kako ne bi dosli do problema koji su neizbezni. :wink:
 
Hmmm Fauna, lepo si ovo napisao ali...izgleda da se nismo razumeli :roll:

Moje pitanje se odnosi na moguc uticaj sobnog osvetljenja (produzenog iznad 12 sati) na akvarijum :wink:
 
Pa sigurno da ima nekog minimalnog efekta ali verujem da je sve to tako slabo da mi ne trebamo mnogo da brinemo oko toga.
Eto malo posmatraj kako i sta se desava pa nam javi kakva su ti zapazanja.
 
Mirka boban je u pravu jer misli kao i ti o osvetljenjima koja koristimo u
prostoru u kome ivimo i koja su u najve?em broju suvie udaljena ili suvie slaba da bi njihov uticaj bio vidljiv u ve?oj meri. Ipak za sve ove godine prime?ivao sam uticaje osvetljenja koje nije akvarijumsko a koje je poticalo od osvetljenja postavljenog u prostorijama u kojima su se pomenuti akvarijumui nalazili. Najvie problema pravile bi u tim slu?ajevime raznorayne stone i sli?ne lampe koje bi se nalazile u blizini akvarijuma kao i raznorazni reflektori koji emituju spot svetlo a koji su nepnjom upereni u akvarijum.

Ne mogu da zaboravim (nadam se da se bar neko se?a) sliku onog valjkastog akvarijuma postavljenog devedesetih godina u Sava centru koji je zbog celodnevnog osvetljenja i mnogobrojnih reflektora bio u velikom problemu. Da nije bilo postavljene UV lampe koja je spre?avala tzv.cvetanje vode taj akvarijum bi bio vie slika neke bare nego izlobenog akvarijuma.

Ipak u tvom slu?aju ukoliko nema neki jak svetlosni izvor u blizini akvarijuma teko da ?e biti vidnih promena u akvarijumu. Koli?ina i kvalitet svetla koji u ovakvim slu?ajevima (kao ovaj koji pominje ti) ipak je isuvie mala da bi napravila ve?e tete. Ve?ina svetlosnih zraka koji u akvarijum dospeju su ili odbojnoi zraci od nekog predmeta ili su usled osobine stakla da vri refleksiju suvie oslabljena u kvalitetu i kvantitetu da bi se o?ekivale neke vidne promene u samom akvarijumu.
 
Da, Okto, prvenstveno sam mislila na stone lampe, cak i na centralno osvetljenje prostorije koje zna biti jako. I ja verujem da to ne moze imati veceg uticaja na akvarijum, posebno na stvaranje algi u njemu.
Mislim da svetlo prostorije ima veci uticaj na stanovnike (riblje :) ) nego na biljke u njemu. Primetila sam da se ribice ne umire dok je imalo svetla iz bilo kog izvora i da je period njihove aktivnosti produzen na taj nacin. Kakav to uticaj ima na njih neznam, ali je to neminovnost koja proistice iz nemene prostorije u kojoj se nalazi akvarijum. Mada, ako cemo iskreno, prostorija ima namenu dnevnog a ne nocnog boravka ali sta mi tu mozemo.... :roll: :lol: :wink:
Jedine promene koje sam imala u akvarijumu a koje su povezane sa svetlom koje nije poticalo od osvetljenja akvarijuma imala sam u rano prolece. Tada je veoma kratko vreme bio izlozen direktnoj suncevoj svetlosti i nastale su prve alge. Nazalost ne i poslednje.