SVITAC u akvaristici ..

SVITAC

Member
1 Septembar 2003
164
2
18
Beograd
Nekoliko reci o meni .. [nick]-[SVITAC]-[nema veze sa akvaristikom] ...
Akvaristika mi je hobi i njime se zanimam vec 10 god. Uglavnom sam gajio slatkovodne ribice .. sve koje su mogle da se nadju kod nas ..
Svaka vrsta ribica ima svoje prednosti i mane .. ja sam se zadrzao na zivorodnim vrstama .. akvarijum je sve ove godine isti .. 50x30x30 cm .. nije idealan ali dobrom akvaristi moze da posluzi ..
Preporucujem akvaristiku kao hobi svim ljudima koji imaju nesto slobodnog prostora u svojim stanovima .. razlozi su mnogi .. za mene je to jedan od nacina da se covek vrati prirodi i na neki nacin pomogne istoj da opstaje tamo gde je odavno vec unistena ..
Toliko o meni .. nadam se da ce i ostali ljubitelji akvaristike prihvatiti ovaj forum kao nasu mali komunu ..
 
Ima poslovica koja kae .. "tek kad neto izgubi shvati koliko ti to zna?i" ..
Sticajem okolnosti nisam vie u svetu akvaristike :( .. splet nesre?nih okolnosti .. li?nih obaveza .. viemesecno oboljenje ribica .. njihov pomor i na kraju kada sam sve obnovio .. pucanje akvarijuma me je totalno izbacilo iz ravnotee (posle 12'ak godina).
Jednog dana .. kada budem imao makar malo vie vremena .. sigurno ?u se vratiti akvaristici .. ali do tada. :( .. ostaje mi ovaj i ostali forumi .. makar malo da se prisetim kako je to izgledalo. :)
 
Svitac , mislim da to sto ti se sve izdesavalo, ti nesrecni dogadjaji "maleri", nije razlog da ne pokusas sve ponovo iz pocetka. Naravno da se tu podrazumeva kada se stvore uslovi za to a koliko vidim ti imas i dalje tu veliku volju ,kako ja to volim da kazem "akvaristicki crv" je jos u tebi ... :D

Do tada ,mi smo tu da se druzimo i da razmenjujemo stecena iskustva... :wink:
 
Cao Svitac,

Sta da radis, tako se desilo ali kako si rekao, ostavio si otvorena vrata pa ko zna, jednoga dana.

Kad imas vremena svrati malo i napisi po koju o svom iskustvu a ako ne cujemo se kod Nenada na tech jer i ja tamo svratim po nekada, tek da vidim sta se desava.
 
Ola, Svitac :D
Uh, te takve nezgode, znam, stvarno mogu razo?arati ?ovjeka.
Re?i ?u ti neto, jednom davno za vrijeme "crnih" godina, dok sam imala svoj akvariji?, imala sam kataklizmu, zbog nestanka struje na dugo vremena, sve to sam do tada imala je otilo u vjetar i naalost nije to jedna kataklizma koja mi se dogodila vezano za akvaristiku....nije me to obeshrabrilo, nastavila sam tj. krenula ispo?etka.
Naalost takve se stvari dogode i u velikom broju slu?ajeva mi nismo tome krivi, jednostavno shit happens
-definitivno sam sigurna da ?e se kad tad vratiti akvaristici, jer neko s tolikim staom teko se moe odvojiti zauvjek od akvaristike-pa i samim tim to pie po forumu, to je ve? korak ka vodi :D
 
Heh .. eto mene nazad .. pozdrav svima .. a bogami .. dosta vas ima .. :)

Zao mi bilo jednog akvarijuma .. sav zarastao u alge .. niko ribice da nahrani ..
niko vodu da dolije .. zameni .. pa se sažalih i reših da se aktivno vratim akvaristici ..

Akvarijum je od 80'ak litara .. sav izgreban .. sa po dva prsta silikona na spojevima ..
ko iz crtanih filmova .. :mrgreen: .. samo nek drži vodu .. pu .. pu ..
al baš mi je zato simpatičan .. od ničega naprviti nešto .. ;)

Toliko za sada .. kad ga koliko toliko sredim .. šaljem slikice ..
sada krećem sa čitanjem preskočenih tema .. valjam_se
čitamo se ..
 
Svitac bas mi je drago sto te opet vidim i sto se vracas akvaristici. :hej: Nije te bilo bas dugo vremena, ali kad akvaristika jednom udje pod kozu ne moze se vise odstraniti.

Uvek je izazov od nicega napraviti dobru stvar ( i moji neki akvarijumi su tako poceli kao neciji izgubljeni slucajevi i jos uvak rade i lice na nesto) i zelim ti puno srece sa ostvaris svoj naum.

Jos jednom dobro nam, ponovo, dosao :welcome1:
 
Heh prevideh ovaj post .. hvala .. :) .. jednom akvarista uvek akvarista ..

Evo jedne slikice .. obećah u nekom postu pa red je da ispunim obećanje u staroj godini.
A u novoj sa novim pobedama :)

77dea0f76f1dc58d78f53b00f00b1a3a.jpg


Vide se očigledna oštećenja prednjeg stakla nastala od žileta ..
i besomučnog struganja algi i kamenca. (nisam ja algi mi .. )
A i silikon nije u baš najboljem stanju što se da i primetiti.

Trenutni setup je priprema za manje jato Paracheirodon axelrodi ( Kardinal Tetra).
Čekam da se ustale parametri vode .. kiselost je malo veća 8.5 - 9 pH a gledajući serin test .. mislim da ide i preko 9 .. al nije merljiv sa istim.
Izgleda da treset u podlozi i malo veći koren mangro panja čine svoje i preko potrebe. :/
GH je 12 .. sa tendencijom opadanja .. KH .. nisam merio ..
 
Lepe ti one biljkice....:D

Pa za ciscenje stakla postoje i oni cuveni magneti. Malo rada i cisto staklo. Mada poneko zna da kaze da oni takodje grebu staklo ja imam dobro iskustvo sa njim iako nije neki firmiran.

hehe, dobro ti izgleda ovaj povratak akvaristici, samo napred :cool2:
 
Znam ja za magnete i slicne strugalice .. ali uvek se našao neki kolega oran za .. oranje .. :mrgreen:

Trenutno stanje .. biljke bujaju u svakom pogledu, a mali akvarijum teško da može
da ih 'svari' ..
Imam u planu još neke biljke i jedan kamičak vulkanskog porekla u levom uglu .. otom potom ..

aadc4a9655efbda10d47a7d1dda234ad.jpg
 
Bas se vidi da su ti se biljke razvile u odnosu na prethodnu sliku. Nazalost vidi se i "orenje" po staklu, ali sta je tu je. Cini mi se da postoji neki nacin da se to sanira..ali postoji jos jedan siguran nacin sanacije-nov akvarijum, naravno, veci :lol: Pa ionako treba vise mesta za biljke. :mrgreen:
 
I rotala i ludwigia su šišane 2-3 puta do sada .. :)
Po boji rotale bih rekao da nedostaje gvoždja jer i pored pojačanog svetla zadrzava tu
rozikastu boju.

Nisu ni akvarijumi skupi .. ali položaj akvarijuam nije definitivan pa zbog toga nisam
siguran koje dimenzije da pravim. Pošto je ponuda bilja znatno poboljšana u odnosu na pre nekoliko godina za sada eksperimentišem i upoznajem se sa vrstama koje nisam imao do sada.