T5 i el.prigusnica

Sarandzija

New Member
23 Decembar 2008
23
0
1
da li ce biti problema ako povezem dve neonke od 39W na el.prigusnico od 2x54W ?
i da li 2x35W prigusnica moze da potera 2x39W neonke bez problema ?
 
sad sam se raspitao kod Osram distributera pa ako nekog zanima.

prigusnica od 54W ce da spali neonku od 39W
35W nemoze da potera 39W
 
Već sam na jednom od foruma odgovorio na ovo Tvoje pitanje . I meni su poneki davali iste odgovore . Meni je ovo deo struke i izvesna školska znanja su ostala . Koristim 2x36 W elektronsku prigušnicu za startovanje 2x25 W neonki već godinu dana , bez ikakvih problema , mada me je gospodin iz prodaje zdušno ubeđivao da to ne može . Neće pokrenuti manje snage veću, tj .2x36 W teškom mukom 2x39 W neonke .
I da ti konkretno pomognem : www.reflekta.com/ , kontaktiraj ih , 2x39W za T5 je negde oko 27 evra .
 
Kao sto rece Krcko , ovo su pitanja za strucnjake u elektrici , znaci za elektroinstalatere .:D

Kao sto vidim ovde na forumu malo
ima takvih strucnjaka da bi mogli prosiriti diskusiju.
 
Postoje gotovi sistemi i ja koristim upravo ovu rasvetu nad svojim prodajnim akvarijumima za bilje. To je komplet sa 2x21W T5 neonkama od 85cm, mada ima i gotovih kompleta i sa duzim cevima. Obzirom da je cena kompleta - kuciste sa 2 T5 neonke 18e, ne bi mi palo na pamet da postajem strucnjak za elektroinstalaciju. :cool2:
 
Krco , odlican sajt ,OK cene... Da li je neko narucivao kod njih robu...Jel bilo nekih problema oko isporuke carine itd.

Uvoznik Philipsa ima el.prig. 2x39W cena 1850.00+PDV , uslov kupiti 12 komada. Pa ako neko oce da se zdruzimo i narucimo kod njih.
 
Šarandžijo, kontaktiraj ih slobodno , gospodin se zove Tomaž Pečan , od njih sam poručio sebi , plaćanje možeš izvršiti sa deviznog računa preko Banke , ne koristeći kartice , isporuka je zagarantovana , PDV i carinu plaćaš ovde , oni oslobađaju cenu od svog poreza , tu su i transportni troškovi . Možeš naručiti i samo jednu , ne uslovljavaju kupovinu na tuce .
Moja lična primedba tehničke prirode , koja se ne odnosi na prvi deo posta i može biti off , ali smatram je korisnom . Naše tržište je preplavljeno Xhig-Hui -Cing -Cang = Vito tehnologijama poslednjeg kvaliteta . Ovo je moje lično viđenje i nekoliko loših iskustava sa ovakvim proizvodima , sa čime se ne morate složiti . Osram , Philips , Vossloh Schwabe elektronske prigušnice su dostupne i ovde , ne uslovljavaju svi kupovinu na kutiju , samo treba malo više truda u traženju .
Na prigušnice koje su mi stigle uz ostale elemente dobio sam 10 godina garancije i pouzdanog rada , a par ovih nazovi elektronskih , za koje je i mene povela jeftinoća , komad oko 300-400 din . trajale su 6-7 meseci . Zato sam se i vratio na ono da nemam para za izbacivanje kroz prozor . Nisam još uvek toliko bogat , da bih mogao da kupujem jeftine stvari .
 
Krcko , ako slucajno znas gde ima kvalitetnijih el.prig 2x39W molim te reci , da se ne cimam sa ovom narudbinom/carinom/PDV-om
 
Nisam stručnjak za elektroniku ali mi se dopala ideja da imam T5 sijalicu na aq. od 40L zbog prostora u polici armatura za cev od 60 cm nije mogla da stane pa sam isao na nesto krace nadjem ok armaturu za T5 sijalicu ali ne i odgovarajucu sijalicu za duzinu armature. Pitam prodavca a on kaze to je sijalica od 13 W ali nije sve u tome danas sijalice od 13 W mogu biti razlicitih duzina i sve su T5. Pribegao sam klasicnoj srpskoj varijanti budženja posto je armatura lepa na srecu od aluminijuma skratio sam je bonsekom na zeljenu duzinu i u nju ubudžio juwel sijalicu nature od 24 W 438 mm ova od 13 W je bila 513 mm upalim sve radi. I tako radi vec mesec dana bez problema i nadam se da ce raditi i nadalje sto se tice trafoa i prigusnice to je cista elektronika i mislim da ta trgovacka prica da 2*36W ne moze da tera 2*39W bar iz gore pomenutog prmera apsolutno ne stoji jer ispada da je prigusnica za 13 W poterala sijalicu od 24 W skoro duplo jacu. Nisam strucnjak i mozda nisam u pravu ali za sada sve radi kako treba i ovo pisem iz licnog iskustva.

Srdačan pozdrav Broj_Jedan
 
Prigusnica sluzi da ogranici struju u cevi na tacno projektovanu. Upotrebom neodgovarajuce prigusnice dolazi do promene karakteristika svetlosti tj ne dobija se svetlost projektovanih karakteristika. Upotrebom slabijih prigusnica na jacim cevima dolazi do manjeg isijavanja elektrona, narodno receno svetlost ce biti slabija, a upotrebom prigusnica vece snage od cevi dobijamo jace isijavanje elektrona i skraceni vek cevi. Ni jedna fabrika ne bi pravila razlicite vrste prigusnica da to nije potrebno. Tako da to nije samo trgovacki stos, a cev ce raditi kao kod tebe samo su u pitanju karakteristike svetlosti i vek trajanja. Sad treba razmisliti da li ima smisla raditi tako nesto.
 
Sve je to korektno i tačno , verovatno ne bismo ni pribegavali nekim rešenjima , kada bi smo mogli ući u prodavnicu i kupiti ono što nam odgovara , a to je ovde još uvek naporan slučaj .
 
Upravo tako nedostatak adekvatnog i originalnog dela tera te na razna resenja odmah sam se ogradio i rekao da nisam strucnjak za elektroniku i da nema uredjaj kojim bih izmerio konkretne vrednosti ovde se dosta prica o talasnoj duzini intenzitetu spektra i slicno sta je deklarisano a sta stvarno moze se utvrditi samo merenjem ono sto na prvi pogled mogu da kazem je da sijalica daje vise svetla od one s kojom je armatura dosla da biljke ne pokazuju znake slabosti i slicno do sada. Da li su deklarisani parametri zaista poremeceni moglo bi se utvrditi samo merenjem za sta nema adekvatnu opremu. Ono sto takodje tvrdim da ini svaka voda u akvarijumu ne propusta istu kolicinu svetlosti tako da generalizovana prica o 1W/L , 0,5W/L u zavisnosti od tita sijalice i slicno ne stoji u potpunosti a katkad je i totalno promasena. Generalno to je samo polazna osnova a praksa stvar cistog eksperimenta uskladiti jacinu i duzinu osvetljenja (kolicinu fotona koju biljka primi dnevno) u kracem ili duzem izlaganju svetlosti za krajni rezultat treba da da zdrave biljke bez stvaranja algi. Iz vlastitog primera kazem da sam to postigao a da li prica a prigusnici stoji ili ne ne znaqm ali radi. Dali se nesto moze zameniti necim niju uvek stvar toga sta teorija kaze vec i kakve rezultate daje praksa. Bez ulaza u detalje i bez namere da opovrgnem to sto ste napisali za prigusnice izneo sam svoj primer de je na prigusnicu od 13 w postavljena cev od 24 w skoro duplo. Teoretski to uopste ne bi trebalo da radi covek je pitao da li 2*36W moze da tera 2*39W u konkretnom primeru razlika je svega 6 w ako se uzme na na ukupnu snagu to je za svega 8,33 % vece optrerecenje i uzimajuci u obzir da se tu uglavnom dopustaju neke tolerancije +/- pretpostavljam da moze i to bez vecih odstupanja jer je u mom slucaju otstupanje cak neverovatnih 84,62 % znaci 10 puta vece. Mislim da je to u nekim granicama tolerancije i da ne bi bilo vecih odstupanja. To je naravno samo moje laicko misljenje sto ne znaci da sam u pravu.

Srdacan pozdrav Broj_Jedan
 
Ma ne polemisem ja sa vama niti vas osudjujem sto to radite i sam sam x puta radio slicne stvari. Samo sam napisao ono sto se desava kad tako nesto radimo, cisto da se zna.