Tenebrio molitor

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Najzastupljenija ziva hrana medju laravama u teraristici je crv brasnar koji nastaje kao proizvod jednog tvrdokrilca pod nazivom Tenebrio molitor

[Broken External Image]:http://img142.imageshack.us/img142/6826/tenebr1ch0.jpg

[Broken External Image]:http://img143.imageshack.us/img143/1479/tenebr4sy0.jpg

Da bi smo dobili ove larve tenebrija prvo sto moramo znati je njihov zivotni ciklus koji nije tako jednostavan i brz kao sto se negde moze cuti.

Reprodukcija ovog insekta prolazi kroz sledece faze:

  • jaje
  • larva
  • lutka
  • buba


Moramo znati da odrastao insekt da bi bio polno zreo, mora da predje iz zltano braon boje do potpuno tamne boje kako bi nakon 15-tak dana zenka polozila od 80 - 580 jaja. Ova faza traje 10 -12 dana pri tempreaturi od 20 C , dok rpi tempreaturi od 30 C traje 4-6 dana.

Nakon toga iz jaja izlaze larve zutosmdje boje koje mogu biti duzine oko 28 mm . Ova faza je jako bitna jer je ona vremenski najduza i moze da traje izmedju 12 - 18 meseci! U vestackim uslovima pri sobnoj tempreaturi ( 26 C - 28 ) ovaj vremnski period moze biti duplo kraci 6 - 8 meseci.

Sledeci period je ucaurenje larve u tamnosmedje lutke . I ova faza takodje zavisi od temperature ,tako da pri tempreaturi od 15 C za 30 dana iz lutke izlaze bube. Podizanjem tempretaure skracujemo vreme inkubacije tako naprimer pri tempreaturi od 35 C bube izlaze za svega 6 dana.

To bi bilo nesto osnovno sto bi trebali znati o razvojnom ciklusu ovog insekta kako bi znali sto lakse da ih proizvedemo.
Postoje raznorazne metode proizvodnje ovih larvi ali sve se svodi na isto. Ja sam uvek koristio staru proverenu metodu iz jedne kinjige o zivoj hrani za slavuje i grmuse ( to je glavna hrana kod ptica koje se hrane insektima :D ) i nikada nisam omanuo. Evo opisacu i to u kratkim crtama, tj citiracu bas kako i pise. :wink:


Za odgajivanje ovih crva potrebno je jedno sanduce od izglacane daske ili pleha , duzine 20 - 30 cm , sirine 25 cm i visine 30 cm. Unutrasnjost sanduceta, na sirini od 5 cm ispod gornjeg otvora treba obloziti staklom, da se larve ne bi penjale. Sanduce treba da ima poklopac, koji se mora dobro zatvarati. Na sredini poklopca napravi se otvor ( 6x 6cm ) koji je zatvoren zicanom mrezom, radi obezbedjenja vazduha . Inace , tokom celog razvoja treba obezbediti relativan mrak i tisnu.
U ovako napravljen sanduk prvo se na dno stavi jedan sloj sitno iseckanog papira, gde se najcesce polazu jaja, a na ovaj sloj stavlja se sloj mekinja debljine 10 cm. Povrh mekinja stavlja se i vunena krpa ili dvostruki sloj lanenog platna ,koje se prethodno iskuva.
Pored mekinja odozgo se povremno stavlja i vlazna hrana, iseckana sargarepa, stocna repa ili suvi hleb prethodno nakvasen. Hrana u sanducetu obnavlja se svaka 3 meseca.

U sanduk ove velicine treba staviti za pocetak proizvodnje 1000 crva ili 900 caura ili 800 buba. Veoma je vazno da se obezbedi homogenost procesa , sto se najbolje postize ako se stave samo bube.
Velicina sanduka moze da bude razlicita , s obbzirom na potrebe , a sve ostalo se prilagodjava toj velicini.

citat iz knjige: "Kanarinci,sumske pevacice i papagaji" autor. ing Bora Vasic

Naravno ovo sto je opisano u knjizi ne mora 100% da se prekopira, moze se dosta toga imrpovizovati ali bitno je osnovne principe ispostovati i uspeh ce biti zagrantovan. :wink:
 
Kod mene su bili u akvarijumu sa naprslim staklom, bez poklopca, u mracnom odeljku. Covek koji ih je meni dao je kulturu odrzavao u svojoj radnji u plasticnoj kutiji ne dubljoj od 10cm.

Odrasle bube nisu pokazivale tendenciju da lete, a uz plastiku i staklo se ne penju, sto je vec receno. Opet kada sam ih dobio receno mi je i pokazano da stavim krpu u deo suda i da je odrzavaom vlaznu. Medjutim nikako mi se nije svidjala plesan koju je to izazivalo na prezlama koje sam koristio kao poglogu.

Kasnije sam odustao od krpe, sundjera i ostalih slicnih detalja i poceo da ljustim jabuke ili povrce i da svaki dan dodajem kao izvor vode i vitamina. Za prezle sam se odlucio jer su propadale kroz plasticna sita za brasno koja sam koristio. To znaci da sam kroz dva takva sita mogao da odvojim velike larve od malih. Male bi prosle u donje, odakle se potom proseje zaostala prezla i dobije se fina hrana za ribe srednje velicine poput tetri. Velike larve su ili isle japankama i ciklidima ili nazad u kulturu.
 
Mogu li se ovi crvi koristiti u akvaristici, bar za krupnije vrste riba.
Koja je velicina larvi i zna li se sastav i energetska vrednost larvi tenebrija.
Mislim na procenat proteina pre svega.
 
Naravno da se tenebrije koriste kao hrana i u akvaristici, najvise kod ciklida.

Pogledaj ovu sliku kako riba guta tenebriju.
link

Eddie ,ocigledno nisi procitao u potpunosti moj post kada pitas koliko moze da naraste larva... :lol:

... Nakon toga iz jaja izlaze larve zutosmdje boje koje mogu biti duzine oko 28 mm .
:wink:

Evo ti link sa vise informacija o tenebrijama i njihovoj hranljivoj vrednosti http://www.aqualandpetsplus.com/Live Food, Mealworms.htm
 
Nema ppotrebe da ih prskas ili odrzavas krpu vlaznom samo svakih par dana ubaci neko voce ili povrce(krmpir, zelena salata, kupus, jabuka) i sve ce biti ok.
 
U posudi gde gajimo tenebrije ,potrebno je odrzavati konstantnu vlaznost vazduha iz tog razloga se preporucuje vlazna krpa ali na zalost tesko je izbeci pojavu plasni na mekinjama ili prezlama. :?

Sto se tice voca i povrca slazem da ako se redovno daje ,da mozemo na takav nacin obezbediti potrebnu vlaznost ali treba voditi razuna i o ciscenju tog sloja koji moze biti veliki izvor stetnih bakterija. Kod voca treba obratiti posebnu paznju kada ostavljamo isecene jabuke, koje vrlo brzo trule . Jabuke treba redje davati i kada dajemo treba cesce izbacivati komade koji potamne i dobiju braon boju . Sve su to neki sitni detalji ali koji mnogo znace za uspesan odgoj larvi. :wink:
 
Eddie vec sam napisao, hranio sma tetre manjim larvama. Sto se tice voca i povrca koje sma dodavao, bas zbog problema propadanja istog, sto pominje i Fauna, svakodnevno sma menjao ovu vrstu hrane. Na tak nacin nije bilo problema niti sa plesni niti sa kvarenjam vocnih otpadaka.
Sto se tice hraniljivosti, samam po sebi me nije mnogo interesovala.

Ono zbog cega mislim da je tenebrija dobra za ribe je isto sto vasi za insekte odnosno zglavkare. Sta to tacno zaboravio sam, al od moje biohemije je ostalo toliko da se secam da ovi organizmi sastavom valjda bese svoje kutikule doprinose obojenosti riba.
 
hranljiva_vrednost.jpg


Malo da osvezim ovu temu i da se nadovezem na Rogusov post u vezi hranljivosti Tenebrio molitor.

U drugom postu sam vec dao jedan link gde se moze videti hranljiva vrednost brasnara ali sam zeleo da i ovde to bude uocljivo i vidljivo. Uradio sam tabelu hranljive vrednosti brasnara.:)



Kao sto se moze primetiti, hranljiva vrednost nije ni malo zanemarljiva kako se to mislio i pricalo. Odnos proteina i masti je priblizno jednak. Mislilo se da brasnar ima daleko veci procenat masti od proteina. Ipak treba biti i te kako zadovoljan sa ovakvom hranljivom vrednoscu jer ovaj brasnar je veoma lagan za razmnozavanje.;)
 
Jedno malo osvezenje ove zanimljive teme ... ;)


Da prikazem jednu mini koloniju koju sam razmnozio , ocistio , i sada spremio za dalju reprodukciju . Znaci ,predstoji pretvaranje larvi u lutke i na kraju bube .


tenebrije.jpg

 
...nakon 24 h uz odgovarajuce uslove (najvaznija je temperatura >30° C) vec su se pojavile neke lutke koje uvek odvajam u posebne kutije, gde se nakon kraceg vremena pretvarajuju u bube.

Mislim, da odgajanje tenebrija nije ni malo tesko ,samo sto trazi malo vremena i obaveza oko ciscenja i hranjenja larvi koje mogu biti problematicne ako se ne pazi i ne vodi racuna o njihovim uslovima .




tenebrije2.jpg
tenebrije33.jpg
tenebrije4.jpg
 
Do sad mi se dosta larvi pretvorilo u lutke (buba jos nemam) .Citam da ih se treba odvojiti u posebne kutije .Da li i njima treba onakva podloga u kakvoj zive crvi ? Mozda zvuci glupo ,ali meni te lutke izgledaju ko da su redom sve pokrepale ,tj miruju ,valjda tako treba .

Drugo pitanje: kad otvorim kutiju sa crvima djeluju mi mirno,ne micu se mnogo,zivnu samo onda kad ih uhvatim pincetom .Da li je to normalno ponasanje ovih crvica ,jer sam ja zamisljala da ce to biti mnoogo zivahnije?



Thnx , :mrgreen:
 
...Citam da ih se treba odvojiti u posebne kutije .Da li i njima treba onakva podloga u kakvoj zive crvi ? Mozda zvuci glupo ,ali meni te lutke izgledaju ko da su redom sve pokrepale ,tj miruju ,valjda tako treba ...

Da, odvoj ih u posebnu posudu a to sto ti zigledaju kao da su mrtve lutke, to je samo na prvi pogled , uhvatiji izmedju dva prsta pa ces vidieti reakciju :mrgreen:

Drugo pitanje: kad otvorim kutiju sa crvima djeluju mi mirno,ne micu se mnogo,zivnu samo onda kad ih uhvatim pincetom .Da li je to normalno ponasanje ovih crvica ,jer sam ja zamisljala da ce to biti mnoogo zivahnije?
Njihova zivahnost zavisi od temperature , sto je temperatura visa oni su zivahniji i obrnuto. Povremeno ubaci nekoliko kriski jabuka , krusaka , koru od banane i videces koliko su tada zivahniji i napredniji ;)


 
Kod mene je uvek u podlozi jer cim izadju bube, moraju nesto jesti. Prakticno , dok su vec tenebrije lutke, obezbedimo podlogu za polaganje jaja. ;)






 
samo da dopunim ovu temu nekim svojim iskustvom
ciklidima se najvise svidele lutke ;)

a ako se pojave tvrdokrilci u terarijumu ,vrlo moguce da ce na mnogim mestama oni biti krivci za ostecenje mahovina ,sto je kod mene bio slucaj dok ih nisma pohvatala i izbacila...
 
hehe...koliko znam dosta odgajivaca hrani ciklide sa tenebrijama ali ne znam da li su probali da daju lutke:D

Ako primetimo
nepojedene tenebrije u terarijumu da duze vreme stoje netaknute ,treba odmah ukloniti jer ce svakako po terarijumu traziti hranu .Ako se pretvore u bube ,zivotinje ih sigurno nece jesti jer se pretpostavlja da su ljutog ukusa.



 
danima su se vrtele po terarijumu i ja sam bas pratila hoce li pojesti neku+
dok sam ja pratila moguc izvor hrane gekona
one su nasle svoj izvor hrane u mahovini ...:twisted:
i onda izletele
a ciklidi -LUDELI kad ubacim lutku :lol:
lutka je po malo tonula dok su crvi ostajali na povrsini vode pa nisu bili bas interesantni...da li je to imalo efekta ne znam u svakom slucaju najeli se fino par puta ;)
 
Danas sam napokon skuzila male larve ,duge nekih 5-6 mm. Tako sam happy ! Bice klope za gugija ,a i dubije stizu za dva dana!
 
Ako si primetila da ih ima, pocni sa ubrzanom ishranom larvi . Ubaci neko voce (jabuke , koru od banane , sl ), povecaj temperaturu na 28°C - 30°C i videces koliko ce brze napredovati. ;)