Totalni Pocetnik

Fassung

New Member
3 Februar 2010
11
0
1
37
Padina
Podrav svima , ja sam vas novi clan :)... svidja mi se forum ali nisam uspeo da nadjem puno tema vezanih za pocetnike... Citao sam dosta tema i svidja mi se kako neki iskusniji clanovi odgovaraju na pitanja pa bih vas zamolio da i meni odgovorite... Situacija je sledeca : Zelim da se bavim akvaristikom , izabrao sam akvarijum srednje velicine (63x31x50 97L) nasao sam akvarijum zajedno sa opremom (Pumpa za vazduh, Rasprsivaci za vazduh, grejac 50 w, termometar, Filter spoljni, krov poklopac, osvetlenje) interesuje me da li je ova oprema dovoljna za ovaj akvarijum ili je potrebno jos nesto... I da li je puno dati 6000 dinara za sve ovo ili da potrazim na drugim mestima :) ...
Za sada toliko , kada kupim akvarijum posavetovacu se za podlogu , biljke , ribice i sve ostalo ;) ... Unapred hvala
 
Dobro na dosao!:welcome1:
Za cenu celog kompleta nemogu ti reci dal je skupo ili ne,raspitaj se malo,na nekim forumima koji se bave akvaristikom cesto bude oglasa i ponuda da se onesvestis(ljudi se sele,odustaju od hobija, itd)...
Posto si pocetnik i verovatno te sve zanima i sve bi da probas,moja preporuka je da se ne zaleces sa kupovinom ni akvarijuma ni zivog sveta, nego prvo da procitas i naucis nesto iz teorije vezano za tehniku,uslove itd. pa tek onda kad se odlucis sta bi(koje ribice,biljke bi drzao),tada da izaberes pravac u kome bi isao...

NESTRPLJENJE I NEZNANJE je najveci protivnik pocetnika...

Naravno za konkretna pitanja smo uvek tu!;)
Pozdrav!
 
Dobro dosao na forum!

Markisha ti je dobro odgovorio.Da dodam, ako ti se svidja taj akvarijum i ako je oprema nova, ili malo koriscena onda i nije skupo. Tacno je da mozes da naletis i kupis to nesto jeftinije ali pitanje je kad ce se to desiti i da li vredi cekati ko zna koliko.Litraza je solidna pa je odluka na tebi.
 
Pozdrav i dobrodosao na ovom forumu citaj o svemu i kao sto su ti markisha i zopex rekli ne zalici se i polako citaj i uci a kada resis koje ces ribice cuvati i koje ces bilje staviti onda se javi pa ce ti iskusniji clanovi foruma pomoci.Samo napred i ako zaista volis ovaj hobi uspeces u svemu sto je vezano za njega!!!
 
Evo da se i ja javim. Od skora sam i ja novi clan al bavim se akvaristikom neko vreme. Juce sam bas bio kod mog prodavca opreme da se raspitam za cenu novog akvariuma (80x50x40 sa haubom i rasvetom) i mal se nisam slogirao kad je rekao cifru 8000 din. Tako da Fassung taj tvoj mozda i nije skup, nesto sam racumao samo staklo bi te izaslo 2000 pa ga treba dobro izlepiti a i oprema nije bas zanemarljiva. Moj savet ti je kod kupovine polovnih akvarioma da obratis paznju na staklo da nije izgrebano od skidanja kamenca, ume da bude ruzno pogotovo ako je prednje staklo,i u kakvom je stanju oprema. Pozdrav svima i nadam se dobroj saradnji
 
Dobro došao na forum!

Ova tema će i meni dosta poslužiti jer ja sam se do sada bavio akva teraristikom (vodene kornjace) i vec neko vreme stekam pare da krenem da i sa akvaristikom.
 
Hvala na dobrodoslici i na savetima... Jedno je sigurno a to je da necu zuriti da kupim nesto pa da se posle kajem :) ... Ali je i tacno da sam veoma nestrpljiv :) pa sam vec danas proveo nekoliko sati citajuci po raznim sajtovima i forumima... Imam vec i neke favorite u izboru ribica i biljaka ;)

A vidim da je LordWereWolf moj komsija iz susedne kovacice :) pa bi ga pitao da li u kovacici ima neka prodavnica opreme i ribica?? Hvala...
 
Pozdrav svima :hej: ...evo mene ponovo , evo kako stoje stvari za sada : akvarijum stize u sredu (63x31x50 97L)... odlucio sam se za sledece :

podloga zemlja(humus) i obican pesak...

kod izbora zivog sveta pri citanju sam najvise obracao paznje da ne budu previse zahtevni odnosno sto manje zahtevni da se odmah na pocetku ne bi zakopao sa raznim problemima...

biljke :
vallisneria tortifolia , valisneria spiralis , ludwigia palustris , ludwigia repens , rotala rotundifolia , echinodorus tenellus. (naravno ne samo po jednu od tih biljaka vec vise posto sam "fan" akvarijuma sa dosta biljaka)

Ribe :
Xiphophorus helleri -crveni ksifoforus
Poecilia reticulata -gupi
Hyphessobrycon serpae -serpe

unutra cu jos da stavim jedan koren vinove loze( naravno dobro pripremljen :) ) i nekoliko kamena...

Interesuje me vase misljenje o svemu , o izboru bilja i ribica... sa koliko ribica da pocnem , sa koliko vrsta ribica da pocnem i sve ostalo :) ... ima jos dosta vremena dok stavim ribice unutra ali sto pre pocnem pre ce biti gotovo ;) ... unapred hvala
 
Čim neko spomene zemlju u podlozi , a tek počinje sa upoznavanjem ostalih potreba živog sveta ( ribe i bilje ) , uobičajeno mi je da pitam o kakvom se humusu radi i da li Ste se upoznali sa svim problemima koje ovakva podloga može doneti . Izvrsni biljni akvarijumi mogu biti i sa neutralnom podlogom - kvarcni šljunak 3-5 mm granulacije , sa prihranom bilja preko vodene kolone , a pogotovu u Vašem izboru biljnih vrsta . Pozdrav
 
Nisam neki "biljni " akvarista, ali bi se slozio sa krckovim misljenjem. Humus koliko god je koristan za biljke, toliko moze i da nanese stete zivom svetu u aq. Najbezopasnija stvar je da ti buknu alge. Da bi zahtevno bilje dobro raslo potrebno je fino uskladiti vise faktora, Svetlo, makro i mikro elementi i kolicina CO2.
Zato malo prouci sve to pa onda kreni u realizaciju.
 
Hvala puno...proucicu sve to , pogotovu ovo sa prihranom bilja preko vodene kolone... Ne zurim nigde , ne zelim da se zeznem odmah na pocetku , ako jos neko ima neki predlog ili sugestiju bilo bi super ;)
 
Pažljivo sa hranjivom podlogom.
U najvećem broju slučajeva se desi da sve bude OK, ali ako ne budeš imaš sreće, akvarijum može pretrpeti pomor, a to je poslednje što treba nekom početniku.
Za početak treba raditi proverene stvari, eksperimentisanje treba ostaviti za neka iskusnija vremena.
 
Evo opet mene , imao sam nekih problema sa netom pa me nije bilo na forumu neko vreme...
Uglavnom akvarijum je u pogonu od 9 marta, znaci vec skoro mesec dana ,
dimenzije su kao sto sam vec rekao u prethodnim postovima 63x31x50...
slike cu okaciti kasnije , trenutno nemam sa cime da slikam , pri formiranju sam posadio bilje : ludwigia palustris , valisneria spiralis , ludwigia repens , echinodorus tenellus , Hygrophila corymbosa.
Podloga je sljunak , u pozadini oko 5 cm a u prednjem delu oko 3cm , a ispod sljunka je hranjliva podloga(1kg)(kupljena u pet shopu , nekog italijanskog proizvodjaca , zaboravio sam kako se zove :) ) biljke za sada odlicno napreduju... od dekoracije su 4 kamena iza kojih je rasprsivac vazduha i 2 mangrova drveta... pozadina je jednostavna tamno plava...
Filter je HangOn (300l/h) , grejac 100w , termometar , dve stedljive sijalice po 12w...pri formiranju sam ubacio i bio nitrivec , da bi se brze stvorile pozeljne bakterije...

Posle 5 dana rada akvarijuma ubacio sam 4 gupike i 1 muljara... dve nedelje kasnije dok sam ja jos razmisljao koje ribice da ubacim dobio sam na poklon neke ribice pa sam "morao" da ih ubacim :) , posle iscrpljujuceg traganja nasao sam na forumu koje su to vrste : 2x black molly , 2x silver molly , 2x Lampeye tetra , 2x Rasbora heteromorpha i jos jedan muljar...
nekoliko dana posle toga sam kupio 2 algara i od tada je isto stanje u akvarijumu...

eto to je stanje akvarijuma i zivog sveta a problemi su sledeci :
posle oko 3 nedelje "zamutila" mi se voda i od tada je takva , izgleda otprilike kao da se spustla magla u vodu :) , ne gusta magla ali onako...srednja...
po onome sto sam citao po forumu treba strpljenja i voda bi trebalo da se izbistri... nadam se da cu uskoro uslikati i pokazati kakvo je to zamucenje...

Drugi problem su puzevi koji se razmnozavaju ko ludi i ne znam uopste ni odakle su dosli...verovatno iz sljunka...kako da ih se otarasim i dali oni smetaju ribicama i sl.???

Treci problem je jedan algar , mnogo je mirniji od onog drugok , mnogo je bledji i definitivno nesto nije u redu sa njim...sta bi mogao da uradim po tom pitanju??

Pa bih zamolio iskusnije akvariste da kazu svoje misljenje o svemu i mozda neki savet kako da resim probleme ili na neki nacin poboljsam akvarijum...
dali da zamenim nesto od opreme ili mozda dodam nesto od opreme... izvinite na poduzem postu ali nije moglo drugacije :)...
 
Voda ce se izbistriti, budi strpljiv. Dosta smo pisali o tome i cini mi se da je tema bila "mutna reka" pa potrazi i procitaj da se ne ponavljamo. Puzevi su dosli preko biljaka tj. dosla su njihova jaja pa se sad polako izvode. Moraces mehanicki (rucno) da ih vadis mada postoje hemijska sredstva ali je to malo problematicno, jer ako hemijski pobijes sve puzeve pocece da trule u akvarijumu i eto novog problema. Pokusaj recept sa sargarepom(parce sargarepe vezi koncem i uvece spusti na dno i kad se nakupe puzevi izbaci pa tako vise puta) Slobodno po nekog puza skrckaj u akvarijumu i ribice ce ti biti zahvalne.
Koji je algar u pitanju? Pogledaj malo u bazi riba pa napisi.
 
Puževi i nisu tako beskorisni. Oni jednu sav višak hrane koji ostane od ribica. A ako ih ima dosta, to znači i da se ribice često hrane. A jedan or razloga zamućenja novooformljenih akvarijuma upravo i nastaje prehranjivanjem ribica.
Dakle, puževi za sada neka žive jer su korisni, a kasnije kada se akvarijum sredi, primeniti neku od metoda za istrebljenje.

Ribice hraniti manje. Recimo dva-tri puta na dan, ali toliko koliko mogu da pojedu u 30 sekudni, bez da hrana ode na dno ili ostane da pluta. I naravno, menjanje 30% vode svakog drugog dana ili češće.

Takođe, pojačati malo svetlo, trenutno osvetljenje nije dovoljno za normalan rast bilja.

Što se tiče algara, bez slika ništa. Ako odapne, nabaviti novog i to je to.

Sve ribice koje su u akvarijumu se relativno dobro slažu i ne bi trebalo da se jave veći problemi.

:hej:
 
Ok...hvala... Puzici ce za sada ostati , mada ne mislim da je zamucenje zbog hrane , slusao sam savet koji su mi dali u pet shopu a to je da hranim jednom dnevno u malim kolicinama , mislim da nikad nisu ribice jele vise od minut... A ovo za menjanje vode si me sada malo zbunio... 30% vode svaki drugi dan ili ceste??? znaci svaki dan?? :ebote:
Algar se za sada dobro drzi , cini mi se cak da je malo bolje, vise se krece po akvarijumu... osvetljenje cu dodati jos , a ribice cu verovatno ubaciti jos nekoliko od istih vrsta , posto sam citao da vecina ovih ribica zivi u jatu i trebalo bi ih drzati najmanje tri , ali i vise...posto 3 bas i nije jato :) ...
 
Problemi koji se mogu javiti u novoofromljenim akvarijuma potiču od neizbalansiranog filtera sa količinom riba u sistemu. Obzirom da postojeći filter ne može da se pohvali velikom filter masom, dok se on ne oformi i ceo sisten sam dođe u ravnotežu, poželjno je manuelno čišćenje vode jednostavnim menjanjem određebe količine svežom. Što češće to bolje po ribice.
Dakle, ako to sistem zahteva, onda svaki dan.

Inače, Hang-On filteri nisu predviđeni kao filtracija za sisteme sa dosta riba, pogotovo filter protka 300l/h koji je od onih manjih u svojoj seriji.
Pa, bez jače rasvete da bi bilje krenulo da napreduje i preuzme deo tereta na sebe, ovaj akvarijum može vući probleme još prilično dugo.
Ali, nikada se ne zna.
Priroda je čudo, a u akvaristici se daju sresti razni sistemi koji fino rade i ako se kose sa mnogim poznatim teorijama održavanja akvarijuma.

Srećno.
 
:hej: Evo ja da se javim i zahvalim se svima jos jednom na pomoci... Zamenio sam jaci i bolji filter i bio sam strpljiv i voda se sasvim izbistrila... :ziveli:
sijalice od 12w sam zamenio sa onima od 18w...nadam se da ce sada biti dovoljno , ako ne nije problem da se doda neonka ili jos jedna sijalica... Puzici su jos tu mada planiram da ih izvadim... cuo sam da kornjace vole da ih jedu , dali je to istina?? :) posto sam u medjuvremenu napravio i terarijum sa dve crvenouhe kornjace...

Zeleo bih da ubacim jos nekoliko malo vecih ribica ili mozda i manjih ali da se slazu sa ovim mojim ribicama , pa bih vas zamolio da mi date neke preporuke ili mozda cak i linkove , skalari su mi ok ali bi zeleo da mi preporucite i neke druge ribice malo vecih dimenzija... hvala unapred , evo i prvih slika mog konacno bistrog akvarijuma :sampion:
 

Attachments

  • P4270140.jpg
    P4270140.jpg
    57.6 KB · Pregleda: 42
  • P4270145.jpg
    P4270145.jpg
    26.7 KB · Pregleda: 38
  • P4270147.jpg
    P4270147.jpg
    31 KB · Pregleda: 39