toxivec da ili ne!?!?

maya

Member
21 April 2010
53
0
6
da li je pozeljna upotreba toxivec-a i koliko chesto??? i da li osim shto pishe za biljke moze shtetno da utiche i na ribice, ipak je to hemija. hvala! p.s. na pakovanju nishta ne pishe osim chemu sluzi i koliko se dozira
 
Mislim da je to do tvog licnog stava. Ako i kada ti razmisljas o ovakvim stvarima ti ocigledno nemas dobar izvor vode. To je sudina mnogih akvarista koji koriste gradsku vodu.
Hlorisana voda moze da se dehlorizuje i bez tih stvari ali ako se zuris onda nemas izbora.
Ti ovakve preparate koristis kada menjas vodu.
Naravno da je to stetno i za ribe ali mnogo manje stetno od hlora. Nece taj preparat da ubije tvoje ribe ali nece ni da uh ucini sretnijim. Svi ovakvi preparati koji uklanjaju hlor itd su samo lepo upakovani natrijum tiosulfat uz dodatak nekih "tajnih" supstanci koje bas taj produkt cini najboljim. U sustini sve to je manje vise isto.
 
poshto mi je mala kolichina akvarijuma 50 l....vodu sam menjala sa obichnim bokal-filterom za vodu tj za kucnu upotrebu,ali poshto ne mogu da nadjem novi filter moram ovako...jer usushtini kolikko sam chitala i da voda odstoji par dana,ona opet sadrzi hlor...a beogradska voda je takva kakva je....
 
Zivim u Beogradu i celo leto u nekim akvarijumima sam menjao vodu direktno sa cesme a za neke akvarijume cuvao po vise dana i mesao sa meksom za mrest itd...Nikada ni u jednom slucaju nije bilo problema,uginuca itd...U zimskom periodu skladistim vodu uglavnom samo da dobije sobnu temperaturu.

Nikada nisam koristio i kupovao preparate namenjene za pripremu vode,mislim da je to nepotrebno i cisto bacanje para.Ovo je moje licno iskustvo...
 
Ja ne koristim ni jedan od tih preparata ali i ne sipam nehlorisanu vodu. Imam dva pvc bureta u kojima se voda aerise i tako oslobadja hlora, a ujedno se i predgreva akvarijumskim grejacem. Znam da da to nije resenje za tebe ali vidi da li mozes da negde smestis neku plasticnu kantu i u njoj da ti voda odstoji. Jos ako imas mogucnost da ubacis rasprsivac vazduha za nekoliko sati ta voda ce sadrzavati mnogo manje hlora i bice bezbednija za tvoje ribice.
 
Moje iskustvo je malo drugacije.
Uvek sam imao problema sa vodom iz cesme, ma koliko je strpljivo pripremao bez dodatnih hemijskih preparata, ma koliko da je odstojala voda kako bi ispario hlor , ma koliko je aerisao sa rasprsivacem i td i td., da sada ne ponavljam sve metode koje ste naveli , nista od toga nije bilo 100% sigurno da necu imati problem u akvarijumu cak sta vise imao sam ih vrlo cesto Nakon saveta tada u to vreme jednog od najvecih odgajivaca i uvoznika akvarijumskih riba , poceo sam koristiti hemijske preparate, konkretno Tetra Aquasafe. Mogu sa sigurnoscu tvrditi iz licnog iskustva, da je nakon koriscenja Aquasafe-a, 80-90% problema u mojim akvarijumima bukvalno nestalo. Siguran sam 100% da taj preparat nije prenaduvan i da nije tacno da ne pomaze ako vasa voda (cesmovaca) nije hemijski bas pogodna za akvarijumske ribe.
Ne bih vam sada navodio sve primere gde sam se uverio u ove moje tvrdnje ali ako neko zaista ima problem sa dolivanjem sveze vode ,zdusno preporucujem ovaj preparat i uvericete se da ima dosta istine kod preporuka ovog proizvodjaca..

tetra_aquasafe.jpg


 
Mislim da niko ne moze da ospori vrednost tih preparata jer pte svega oni se koriste za preciscavanje vode a akvaristika ih je samo uoblicila za svoje potrtebe.
Pitanje je da li to treba da se koristi ili ne a to smo ovde vrlo brzo iskristalisali. Ako je voda nepovoljna za akvaristiku onda je ovo spas. Sve to zavisi odakle uzimamo vodu.
 
A kako ovakvi preparati generalno uticu na hemizam vode u biljnim akvarijumima, ako im je cilj da na sebe vezu sve i svasta, a mi u biljne akvarijume namenski dodajemo mikro i makroelemente. Imam utisak da se namena ovih preparata i nasa zelja u tom slucaju sudaraju i razilaze... (mi tezimo da kojekavi joni budu sto dostupniji, a preparati teze da ih kompleksiraju i ucine nedostupnim)
 
Ja licno mislim da nije tako. Ti preparati samo prevode toksice elemente u manje toksicne ali oni su I dalje prisutni. Tio sulfat negradi kompleksna jedinjenja, pogledaj kako reaguje I sta radi.
On ce bez problema da izreaguje sa nekim oksidom ili hidroksidom ali nista nece uraditi magnezijum hloridu I drugim slabim solima.

Ovi preparati su napravljeni da uklanjaju vrlo male kolicine teskih metala I hlora. Pretpostavka je da ti polazis od pitke vode a ne vode iz nekog jezera ili reke. Za pitku vodu postoji neki standard. Naravno da je preporucljivo da koristis poznatiji proizvod a ne nesto sklepano u necijem podrumu.
Na kraju krajeva tu nema nekog univerzalnog recepta. Ti dodas po uputstvu pa ako je malo ili puno onda korigujes sledeci put.
Sada mi je kasno da gledam, dva je sata posle ponoci, ali videcu sutra sra kaze API I Seachem u vezi toga. Misli da Seachrm kaze da nesmeta da se dodaje.
 
ja sam pre par dana stavila toxivec i za sada su ribice i bilje ok....inache ne volim da koristim hemiju,ali dok ne nadjem filter za bokal,pokushacu ovako...iskreno nemam veliki akvarijum,da bih trazila bure...dobra je ideja,ali za 50 l .... iskreno veliko cimanje...sad kakva je beogradska voda po sastavu nemam pojma,ali da ima dosta kamenca,ima,a hlora e to ne znam...ne vidi se :lol: to mi je prvi tj drugi akvarijum,ali iste su ribice,pa prvi je...mozda se cimam za svaku stvar shto se deshava po akvarijumu,naravno da idealni akvarijumi ne postoje i ako postoje to oduzima veliko vreme...ja jednom ili dva puta dnevno usisavam akvarijum i menjam jednom nedeljno vodu i to ga se striktno drzim...mozda jeste stresno za ribe jednom nedeljno,ali kad se mora,mora se...
 
Video sam sve sto mi treba i zaglavio sam se citajuci hemiju prirodnih voda da bi rascistio neke stvari.
U svemu tome ima toliko konfuzije da sve postaje malo komicno.

Mislim da prvo moramo da razjasnimo sta koristimo sto opet nije bas tako lako. Ja licno ne koristim taj sera toxivec, doduse retko i druge proizvode te vrste, ali ako koristim to ce biti Seachem i API. API ima samo jedan proizvod - Tap water Conditioner dok Seachem ima dva, Chlor Guard i Prime. Na njima je jasno receno zasta se koriste pa verujem da je tako i za sera toxivec. Otisao sam na njihov sajt da vidim sta kazu: http://www.sera.de/en/products/shrimp-and-nano-aquarium/water-conditioning/sera-toxivec.html a zatim sam skinuo Guide booklet sa istog sajta i tu kaze malo drugacije sto drasticno menja stvar.

Najprostiji preparat za odstranjivanje hlora je natrijum tiosulfat i to je Seachem-ov Chlor Guard. To je cisto redukciono sredstvo koje jednostavno "rasturi" hlor i to je sva mudrost. Naravno da on redukuje i druga prisutna jedinjenja pa tako i gvozdje. Problem je sto se za preciscavanje vode koristi i hloramin a tu je tiosulfat nemocan i zato su nastali ovi ostali preparati koji mogu da se izbore i sa hloraminom i nekim metalima. Sta je tu dodato ja tacno neznam ali definitivno nesto sto stvara komplekse. Oni kazu da ovi proizvodi uklanjaju "teske metale" a posto taj izraz neznaci nista onda ostaje otvoreno pitanje sta je to. Iz tog razloga sam se i zaglavio sa hemijom. E sada ta hemija nasih akvaristickih voda koristi Luisovu teoriju kiselina kada su u pitanju metali koji su u nekoj interakciji sa zivim sistemom i onda su metali svrstani u A tip, Tranzicioni i B tip metala. Kada to sve pogledas onda je Fe 2+ i 3+ samo malo ugrozen jer je on u tranzicionoj grupi. Posto metali B tipa vise "vole" da imaju vezu sa ligantima gde je sumpur, azot itd a kiseonik je na kraju svirala onda je nekako lakse napraviti ligande koji ce da se vezu za te takozvane "teske metale" a da ostave Mg2+, Ca2+, K+, Na+ zatim Fe2+, Fe3+ Cu2+ itd. U sustini Seachem tako nekako i kaze.
Mislim da je tu jos vazno da je tranziciona grupa manje stabilna pa sve to i nije trajno.

Eto da nesirim sve ovo bez potrebe nego da zakljucim da mi prvo moramo da znamo sta posedujemo. Druga stvar je da bez obzira na sve sto je receno ovi preparati treba da se koriste u toku pripreme vode a ne u akvarijumu.
 
Izgleda da nije kako sam mislio u vezi Seachem prime. On istalozi metale u nerastvorne soli. Gvozdje, zink, bakar itd. Sustina je da on istalozi samo malo jer je predvidjen za cistu vodu a ne za vodu gde se dodaju neki metali poput gvozdja.
Ovo je valjda isto i za API Stress Coat koji ima istu funkciju kao i Prime.
 
majko mila i joj...!!!
U svakom slucaju hvala.

Evo sad da se ja nadovezem razmisljanjima u stilu obicnog akvariste. Obzirom da vecina akvarista nece da se zamara hemijom treba imati u vidu da, kao sto Boban rece, ove preparate treba koristiti pre dodavanja u akvarijum (ako ih vec koristite)

Sve sto se napravi od hemiskih jedinjenja pri njihovom delovanju u toku pripreme vode vi ipak dodajete u akvarijum posto nigde nisam naisao na podatak da oni prave taloge u toku pripreme koje netreba ubacivati u aq.

Sve sto od ovih preparata ne odreguje u toku pripreme odreagovace kada se ubaci u aq, a sa cime to ipak ostaje otvoreno pitanje?

Ovi preparati kao instant nerazmisljajuca "Plug and Play" resenja verovatno generalno donose vise koristi nego stete, ali to nemora uvek da bude slucaj. Odredjeni akvarijumi (odredjenih namena i sa specificnim biljnim i zivotinjskim vrstama) zahtevaju specifican hemizam vode koji ova jedinjenja ipak mogu da naruse...

Iz ovoga sledi da je RO aparat ipak najsigurnije resenje za preciscavanje uz kasnije dodavanje u vodu one hemije koju zelimo u akvarijumu (mikro i makro nutrijenti).
 
Sto se tice talozenja i nekog uputstva o tome, mislim da bi to bilo besmisleno. Koncentracije su tako niske da tu u stvarnosti nema nikakvog vidljivog taloga. Isto tako istalozeno, bolje receno nerastvorno u vodi, moze da zbog izuzetno male koncentracije stvori suspendovani rastvor. To nije kriticno za nas jer kod toksicnosti je vazna aktivnost metala a ne njegova koncentracija za neko zivo bice.

Sto se tice svega toga mislim da je tesko dati neki generalni zakljucak jer svaki proizvod je drugaciji. Neki samo prave neke jonske veze, recimo kada detoksifikuju amonijak, a neki prave i jonske a i kovalentne veze kao sto je slucaj kog Seachem Prime ili recimo tiosulfat kada uklanja hlor gde stvara natrijum hlorid. Neki preparati cak menjaju i pH vode pogotovo ako je mala alkalnost.

Sto se tice gvozdja mislim da ce svi ovi proizvodi da izredukuju gvozdje ali to i nije bitno jer je gvozdje i dalje prisutno.

RO jeste ok tu nema sta ali bolje su jonoizmenjivacke smole sa stanovista cistoce. Gde god treba da koristim vodu u nekom merenju svugde stoji da se ne koristi RO voda jer ona nije cista mada mi to bas tako nesmatramo. Za akvaristiku RO voda je ok u smislu koriscenje te vode za akvarijum.
 
Jel se jos koristi hlor za dezinfekciju vode ? mislim da ima drugih preparata za to.
moja praksa:
svaku subotu menjam oko 30L sveze vode sa cesme (direktno) za 120L akvarium, dosad nisam imao nikakvih problema.
sastav:
blekmoli x12
tetra x5
gupi >20
koridoras x5
bikolor x 3
ksifo x 15
anticitrus x1
miki maus x 8

pozdrav
 
Koristi se sigurno i dalje Hlor u svetu. Obrazloženje za Beogradski vodovod je da se Hloramin korist poslednjih nekoliko godina zbog dotrajalosti magistralnog cevovoda. Nije loše proveriti po ostalim gradovima čime se voda tretira pre ulaska u cevi za razvod pijaće vode. Pozdrav