TREBA MI SAVET HITNO!

FSTEFANF

New Member
18 Oktobar 2010
27
1
3
Zamolio bih nekoga za savet.

pre oko mesec dana oformio sam akvarijum od 130 L.
Sve sam korektno odradio medjutim neka ribica koju sam ubacio je bila zarazena i sve ribice su uginule..
Ispraznio sam vodu i oprao kompletno ceo akvarijum i opremu i pesak mlakom vodom....
Razmisljam da kupim FMC ili metilen plavo i da sipam u akvarijum pa tek onda da ubacim ribice....jel ce to da mi zaleci akvarijum.....mislim nece da se razbole opet?
Cuo sam da treba obicnom sonom kiselinom da se opere akvarijum,Jel to neophodno zbog bakterija?
 
Neces pogresiti ako sve operes sonom kiselinom. Posle nje dobro isperi akvarijum, pesak i opremu cistom vodom. Procitaj malo oko cikliranja akvarijuma i nemoj da zuris sa ubacivnjem ribica.
 
Malo da dodam. Kazes da su ti sve ribice uginule. Malo je verovatno da bas sve ribice uginu od neke bolesti. Izanaliziraj malo kakvo je stanje bilo akvarijumu da opet ne napravis istu gresku ukoliko je bilo.
 
Hvala na savetima....
Pa nisu sve uginule,ostale su par ali su imale bas dosta tih belih fleka i resio sam da ih ne vracam u aq,jer cu da pocnem da drzim africke ciklide tako da i onako ne bi funkcionisale zajedno.....

Brate,ja sam vec oprao akvarijum obicnom vodom,da li moram opet sonom kiselinom(jel to neophodno), i jel da sipam metilen plavo ili FMC i ako nemam ribica,to ce da izleci akvarijum?
Hvala jos jednom
 
Najverovatnije si tim pranjem odstranio ciste bolesti tako da bas i ne moras da upotrebis kiselinu. Ukoliko stavljas FMC ili met. blu posle njih promeni svu vodu.
 
Ok brate,uradicu tako,hvala na savetima....
Neshto sam cuo da te bakterije moze da ubije temperatura od 30 stepeni,pa kao ako se povisi temp u aq,odstranice sve...
 
Podizanje temperature na 30 stepeni ubrzava metabolizam tj skracuje zivotni vek stetocine, pa se zbog toga koristi u kombinaciji sa lekovima. Samo povecanje temperature nema efekta.
Sterilizacija je preko 70 stepeni ako si na to mislio :p
 
Pa nisam mislio na to....
Danas sam pricao sa jednom zenom iz ZOO AKVARIJUMA,ona se bavi akvaristikom 30 godina,i rekla mi je da ako sam oprao akvarijum,povisim samo temperaturu na 31,32 stepena,ostavim par dana i to je to......ubacim samo kasnije onaj serin proizvod za formiranje pozitivnih bakterija.....

Ljudi kazite mi jel da ubacujem neke lekove ili ne.....nemam ni jednu ribicu.......stavio sam novu vodu,povisio temperaturu na 32 C...prao sam mlakom vodom sve.....
 
Dobio si odgovor samo treba da ga razumes. Posto tebe u ovom slucaju interesuje uglavnom bolest "belih tacki' (ichthyophthirios) treba da procitas o njoj na forumu da bi shvatio. Ta bolest nije bakterijskog porekla, to su protozoe koje imaju svoj put razvoja i na nama je da taj put u nekoj tacki presecemo i tako sprecimo razvoj ovog parazita. Podizanje temperature se koristi da taj njihov put ubrzamo i delovanjem lekovima presecemo u nekom trenutku.
Konkretno kod tebe ako u akvarijumu stvoris pogodne uslove za zivot i uneses zdravu populaciju riba male su mogucnosti da one obole.
 
Ok,hvala na informacija....
Jos bih te samo zamolio da mi kazes.....kada se pravi spoljni filter sa pregradama.......
Znam sta ide za filtraciju,i znam za potopnu pumpu koja gura vodu u aq,
Ali kako se voda iz akvarijuma dovodi u filter...mislim ide crevo ali odakle pritisak?
 
Sa spoljnim pregradnim filterom sve radi po sistemu spojenih sudova.Koliko vode izgura pumpa u akvarijum toliko prelivne cevi vrate u spoljni filter.Bitno je da prelivne cevi imaju kapacitet da isprate pumpu,inace ces imati poplavu u kuci.Kao i da budu prohodne,znaci moras da vodis racuna da se krupniji otpad ne zadrzava i zapusi ulaz u prelivnu cev...

Sve je vrlo jednostavno ako se lepo isplanira.Ukoliko jos uvek nemas predstavu kako to izgleda potrazi starije teme ovde i na drugim aqua forumima sve je objasnjeno.

Pozdrav!
 
Molim da mi neko odgovori na pitanje. Nedavno sam narucio novi akvarijum velicine 65d x 40s x 36v iliti 91 l.
Odradjen mi je strucno tj covek poznavalac koji i sam se time bavi,filter itd...
Citam da formranje korisnih bakterija traje i do 3-4 nedelje. Meni je on stavio sundjer u filter sa vec formiranim bakterijama i rekao da ne hranim ribice 5 dana da bi se bakterije razmnozile. Zanima me da li je to dovoljan period da budem siguran da je lepo formirano i da pocnem da hranim.
 
Ne vidim zasto ne bi hranio ribice 5 dana? To sto ne hranis ribice nece pomoci filteru da se kako kazes razmnoze bakterije. Da bi se bakterije razmnozile potrebni su ima nitriti i nitrati, a to su da uprosceno kazem produkti ishrane ribica. Zato mozes da hranis ribice, doduse malo da ne ostaje nepojedena hrana, a filter ce sigurno dobiti svoj puni kapacitet za par nedelja.
 
znaci ako je vec ubacen filter sa bakterijama,nema mogucnost da one ne funkcionisu pod normalnim okolnostima?Receno mi je da ne hranim 5 dana da bi se bakterije razmnozile,a da voda bude cista.Danas je tacno 5 dana tako da sam hranio.al ne preterano
 
Ako je ubacen sundjer iz starog filtera tj iz filtera koji je radio sigurno je dobro naseljen bakterijama. Ne mogu bakterije da rade ili nerade. Ako ih ima one se hrane i razmnozavaju. Da bi se hranile potrebno je da imaju sta da jedu. Nas interesuje to sta one jedu. A jedu to sto je stetno za nas akvarijum. Procitaj malo o cikliranju akvarijuma, dosta toga je napisano na forumu. Najvaznije je da ne prenaselis akvarijum pogotovo prvih dana dok sve to ne zazivi. Obrati paznju na hranjenje riba. Mozes da ih hranis dva puta dnevno i to onoliko koliko pojedu za par minuta. Nedeljno promeni 30% vode. Koristi odstajalu dehlorisanu vodu slicne temperature kao u akvarijumu i neces imati problema. Najbolji pokazatelj da si sve uadio kako treba i da sve dobro funkcionise je bistra voda u tvom akvarijumu.
 
Temperatiru drzim oko 25-6 .Trenutno imam 21 ribicu. Inacene preterujem ja sa hranjenjem,i mesam listice i granulice za ribe dna. ali dok ubacim imam 2 cistaca, algara, bikolora i od juce dve male 2 silver fox koje odmah procunjaju i pokupe sve. Hvala na savetima.
 
Imam problem... Imam predivnog Bikolora. Danas sam primetio da nekontrolisano pliva...Baulja levo desno a malo malo pliva unatraske...sta se desava? Jel poznato nekom
 
Mislim da je tesko bilo sta reci na osnovu podataka koje si dao. Mozda je riba i obolela a mozda je u pitanju i nesto drugo. Za pocetak proveri da nema nekih drasticnijih promena, temperatura ili kvalitet vode.
Promeni deo vode za pocetak jer ti imas dosta riba u tom akvarijumu a ne bas puno vode.