Troskovi Nano reef-a

drlessa

Member
12 Oktobar 2009
209
5
18
Novi Sad
www.xtremeaquaristika.blogspot.com
Ova tema je najvise namenjana pocetnicima i onima koji razmisljaju da li bi smeli ili ne da se upuste u "Morsku avanturu" .

Nadam se da ce i iskusinjo morski lavovi, da pomognu malo u ovoj temi i da daju svoje misljenje i da ohrabre one kojima treba samo malo podstreka da krenu. Ako negde gresim naravno ocekujem i nadam se da cete me ispraviti, ali imajte na umu da cu ovde dati informacije o mom akvarijumu i troskovima vezanim za njega.

Ono sto najvise interesuje sve koji uopste i pomisljaju da se bave morskom akvaristikom je cena kostanja i naravno odrzavanja iste.

Moj cilj je da me ne kosta puno, naravno, to je verujem i Vas cilj, a pored toga jos jedan cilj sam sebi zadao a to je da malo masovnije popularizujem ovu granu hobija tako sto cu dati ljudima konkretne informacije koliko sta kosta. To je ono sto mogu da uradim

Jos davnih dana sam se obeshrabrio kad sam zeleo da krenem sa morskim akvarijumom kad sam video nekoliko ljudi koje poznajem da su odprilike potrosili para za jedan morski od circa 100 litara kao kad bi pravili 5 sladkovodnih od po 200 litara.

Naravno, znao sam da postoji opcija da se napravi nano akvarijum ali nisam imao oko sebe ljude koji se makar nesto razumeju u to I nisam hteo da slusam I kurtu I murtu na tu temu. Cekao sam neki “pravi trenutak” ako tako nesto uopste I postoji.

Eto, taj pravi trenutak se desio.

Upoznao sam par ljudi, posavetovao se, sagledao koliko sta odprilike kosta I upustio se u morsku avanturu.
Pokusacu da se setim svega I da ispisem sta je koliko kostalo, da znate, Vi koji eventualno razmislajte o morskom nano akvarijumu I pravljenjem istog, sta Vas ceka iza coska…

Nisam Pirocanac (cast kolegama iz Pirota I okoline) pa da sagledam situaciju iz 1001 ugla pre nego sto se uhvatim za dzep, ali sam se potrudio da sve sto je moguce bolje sagledam, pogledam, proverim, pa da se tek onda latim kupovine I opremanja. Naravno, napravio sam par gresaka, napravicu ih bogu hvala jos ,ali cu se potrudi da sto manje gresim jer to nije nije nimalo dobro ni za dzep ni za zdravlje.
Ja cu da upisem sta je koliko kostalo I sta ocekujem d ace koliko para kostati. Ako neko ima, a verujem d ace imati, neka pitanja tipa zasto sam to I to tako I tako uradio kad je moglo drugacije…tu sam, samo pitajte I dobicete odgovor.


SAM POCETAK - OSNOVNE STVARI KOJE SU MI TREBALE

Akvarijum fabricki, dimenzija 30x30x35 sa odgovarajucim filterom I rasvetom:
84 eura
Neophodni testovi za vodu – 3 razlicita testa:
24 eura
So za pravljenje vode, malte ne najkvalitetnija moguca:
3 eura po kilogramu
Kvalitetan zivi kamen circa 4 kg:
45 eura
30 litara destilovane tj demineralizovane vode:
5 eura
So za pravljenje 30 litara morske akvrijumske vode:
3 eura

Ukupan zbir: 161 EURO


To je minimalni trosak tj. koliko para vam treba dabi ste uopste pokrenuli akvarijum.
Ustvari, toliko je mene kostalo to zadovoljstvo a ova cifra tj. ovoliko i Vas moze da kosta jedan nano akvarijum.
E sad, nisam morao da pazarim te testove, mnogi rade bez testova u staru, sto donekle ima a I nema smisla. Ja eto, jos nisam niti jednom proveravao parameter sa tim testovima. Smatram da je jako rano za to. Naravno sasvim je moguce da gresim. Znaci mogao sam da za pocetak prodjem sa troskom od 137 eura ali nisam.


CENA "ODRZAVANJA" AKVARIJUMA
Za pripremu 1 vode za morski akvarijum potrebno je u 1 litru destilovane iliti demineralizovane vode staviti 36 grama soli (podatak vazi za vrstu soli koju ja koristim, svaka so ima svoju kalkulaciju)
Na svakih 10 dana menjacu ¼ vode tj. 7 ½ litara. Za pripremu 7 ½ litara vode potrebno mi je 270 grama soli, sto u parama znaci da mi treba circa 1 euro nedeljno, tacnije negde oko 0,7 eura.
Za vodu mi trebaju isto pare, posto nemam aktiviran RO uredjaj. Za deset litara vode nedeljno ( onih 7 ½ za pravljenje morske I ostatak za dolivanje onog sto je isparilo) treba mi 170 dinara.
Naravno, nemam nameru da razunam koliko para je struja I sl. gluposti…

Dakle, nedeljno me ovaj akvarijum kosta 250 dinara.

Kada prikopcamo RO kostace me neverovatnih 77 dinara, verovali ili ne…

Moram opet da napomenem da je ovo kalkulacija za gore navedeni akvarijum u kom cu drzati tj drzim meke korale koji su najmanje zahtevni.

Ova niska cena ima svoje mane a to su, na primer:
- velicina akvarijuma
-izbor onog sto mogu da drzim u njemu

* * *

Sto se tice izbora korala koji se mogu drzati u jednom ovakvom da ga nazovem "low budget" akvarijumu je veoma velik!! Cak sta vise po meni najlepse stvari koje jedan koral moze da pruzi mozete staviti u jedan ovakav akvarijum.

Ako Vas interesuje, na netu pogledajte korale pod terminom "soft corals" i "LPS corals" i videcete kako preterano dobrih stvari mozete staviti u jedan nano akvarijum.

Naravno, nemozete bas sve tek tako da stavite, morate ipak malo da se raspitate sta sa cime moze da se stavi i sta koliko raste, koje su mu potrebe...nije to bas tako lako...Ja sam eto imao tj imam

Naravno, kao i u svakom drugom, ne sme se preterivati. Ja licno sada vec imam sasvim dovoljno, mozda i previse vrsta za akvarijum tih dimenzija, ali ne brinem se...da se one sve rasire treba im vremena.

Neki bi rekli da cu za 6 meseci tek imati pravi mali reef...ja kazem da ga imam vec sada, nije tako bogat na oko, ali je veoma, veoma bogat vrstama korala... ;)

evo nekih lepih slika LPS i Soft Korala. Ispod svake slike imate na latinskom ime genusa pa pored toga "street name". Ako vas ne mrzi, ukucajte latinski naziv tih korala pa cete viseti koliko raznih boja imate...

Evo nekih slika mekih korala i takozvanih LPS korala koji se mogu staviti u morski akvarijum sa minimumom opreme ALI se mora strogo voditi racuna koliko koji rastu, da li mozete ista mozete sa cim kombinovati.

Nemogu reci da bas sve ovo mozete da stavite u jedan akvarijum...treba vam vise mesta, ali cisto da imate predstavu da postoji sasvim lep iz mozete da stavite od korala u jedan ovakav akvarijum

Anthelia - Waving-hand Coral​
Capnella- Tree Coral​
Clavularia- Clove Polyps​
Pachyclavularia - Star Polyps​
Sinularia - Finger Leather Coral​
Tubipora - Pipe-Organ Coral​
Xenia - Pulse Coral​
Catalaphyllia - Elegance Coral​
Caulastrea - Candy Cane Coral​
Euphyllia ancora - Hammer Coral​
Euphyllia glabrescens - Torch Coral​
Leptastrea - Crater Coral​
6411ec584c90056b830318fac2aafb0c.jpg
Zoanthids​
Platygyra - Brain Worm Coral​


* * *


U mesecni trosak, nisam stavio trosak koriscenja testova za vodu, ali, iste sam stavio u osnovne troskove tako da ih nisam zanemario. Ti testovi ce mi trajati par meseci sigurno, koliko tacno, videcemo.

Juce sam pazario Jod. Kako sada imam 3 racica iliti shrimp-a mislim da treba ponekad malo da im dodam Joda u vodu. mada, onaj moj Palaemon elegans kog sam dobio na poklon se posle dva dana boravka u akvarijumu presvukao, a to je bio 6-ti dan od kako je akvarijum radio, znaci voda mu odgovara iliti ima ono sto mu treba da bi se neometano presvukao.
Za svaki sluaj, jod je tu. Pakovanje od 100 ml me je kostalo negde oko 2 eura. Ovo ce trajati...dugo.

Dosta sam ceprkao po netu i naisao sam na 100 razlicitih misljenja po pitanju dodavanja raznoraznih elemenata u vodu...

Odlucio sam se da u vodu stavljam najkvalitetniju so koju mogu da nabavim u kojoj imam sve sto je potrebno za LPS i meke korale.
Po specifikaciji proizvodjaca i po iskustvu nekih akvarista sam kojima sam razgovarao sto kuckajuci na netu, sto telefonom, redovnim menjanjem vode, sto svakako radim, dobijam dosta "stabilan" sistem. Sama so u kombinaciji sa RO vodom daje sledece parematre vode:

Salinity 33.0 ppt
pH 8.2 – 8.4
Alk (°dKH) 11.8 – 12.2
Ca (mg/l) 430 - 450
Mg (mg/l) 1280 - 1340
K (mg/l) 370 - 390

Ovo su neki parametri koji su, koliko ja znam, dobri (ako gresim, molim da me ispravite) i sa tim parametrima sve sto je u vodi, od onih korala koje mogu da imam, moze veoma lepo da raste i da se "normalno ponasa".

Za sada se drzim toga. Naravno, ako nesto krene po zlu, znam sta mi je ciniti tj znam sta cu pokusati da uradim da popravim stanje.



E sad, ja sam, kao i 99% akvarista budala...evo vec razmisljam kako bi bilo dobro da kad vec imam svu opremu koja mi treba, kako bi eto mozda mogao jedan skimmer da dodam.. ali kad vec imam prelepo postolje na koje mogu da stavim akvarijum veci akvarijum od ovog...recimo...sada je dno 30cm x 30cm a mogao bi bez problema 36cm x 35 cm pa recimo...dubina vodenog stuba da mi bude...35cm ili 40cm... valjam_sevaljam_sevaljam_sevaljam_sevaljam_sevaljam_sevaljam_sevaljam_sevaljam_se
 
Pored troskova koji su gore navedeni, da bi se malo ozbiljnije bavili morskim akvarijumom i da ne bi trcali u prodavnicu po RO vodu, pametna investicija je kupovina RO uredjaja.

RO uredjaj moze da Vas kosta od 60tak eura pa sve do par stotina istih.

Naravno u vecini slucajeva postoji razlika u tome da li ste dali 60 eura ili ste dali 160 ali u nekim to bas i nije toliko opravdano.
Za jedan nano reef, smatram da uredjaj sa cenom od 60tak eura je sasvim dovoljan.

Evo jednog primera:

"Aquili" reversna osmoza - RO Classic
Reverzna osmoza (RO) Aquili Classic NPS - 3 segmentna

Uredjaj iz tri segmentna za dobijanje vode visoke čistoće u sebi ima:
- Sedimentni 5 mikronski predfilter
- Filter sa aktivnim ugljem
- RO membrana kroz koju je moguće dobiti 190 litara vode na dan u idealnim uslovima. (a u nekim nasim redovnim uslovima imauci u vidu da nemamo tako jaku i dobru vodovonu mrezu racunaj da za 1 dan mozes zasigurno dobiti 100 litara)

Tehnički podaci:

- pritisak vode na ulazu u uredjaj 3-8 bar
- temperatura ulazne vode 1-30°C
- visoko-kvalitetna poliamidna TFM membrana, polisulfon
- odstranjuje soli 98 do 99%
- provodnost očišćene vode 10 do 40µS

Životni vek segmenata (jako bitna stavka):

- predfilter sa aktivnim ugljem 4000 do 6000l (zamena kosta 9,81 EUR)
- sedimentni predfilter 8000 do 12000l (zamena kosta 9,81 EUR)


Cena ovog uredjaja: 61,01 EUR

Vise nego dobra cena uredjaja koji je vise nego dovoljan naravno po mom skromnom misljenju.
 
kako si nas fino "zapalio" za morsku akvaristiku text extra sad samo nedosataje tvoj akvarijum : D
 
Ima link ima tema a jos najvaznije i akvarijum je tu :)

I jos nesto, svi troskovi mogu da se smanje kupovinom opreme i zivih organizama od drugih akvarista koji imaju visak ili se resavaju svojih postojecih akvarijuma.