Uticaj hlora na ribe, biljke, alge, bakterije...

coa.

Member
18 Maj 2006
629
11
18
Akvarijum Centar, Zemun
Neke stvari se po akvaristickim forumima stalno ponavljaju, pa tako i da je prisustvo hlora "stetno", te zbog toga tretiramo vodu sa cesme ovako ili onako. Kao i podosta stvari koje se kako bih rekao "ofrlje" konstatuju, bez egzaktnih podataka, tako i o ovom pitanju verovatno ima stosta da se prodiskutuje, a da na to dosad nismo naleteli. Posto se u procesu obrade vode u mom gradu ne koristi hloramin, meni bar nije posebno bitno da se prica i o tome, mada ne bi bilo ni to lose objasniti.

Da li su utvrdjene nekakve kriticne koncentracije hlora u vodi za bilo koji oblik zivota. Kome najvise steti hlor: ribama ili mozda bakterijama...

Moja praksa kod menjanja vode je da ne menjam nikad vise od 20% vode (obicno 15%), s tim da uz dobru volju to radim i 2puta nedeljno. Toplu vodu natocim u posude i kad se ohladi kroz sat vremena na 25-26 stepeni, spremna je za upotrebu. Ranije sam revnosniji kod pripreme, koristio unutrasnji motorni filter sa aktivnim ugljem i difuzorom za vazduh u posudi sa svezom vodom, ali kontam da nema potrebe, jer i pod ovakvim rezimom nista nikom ne fali, barem vidljivo. Moguce je mozda da se na taj nacin postepeno unistava riba, (kao sto duvan unistava coveka lagano), pa zato i pitam ima li na sve ovo nesto da se doda :?:

Posebno me naravno zanima, kako bakterije podnose koje koncentracije hlora? Jel se neko bavio uticajem hlora ili je pak negde naleteo na neki dobar link i sl.?
 
Da, zaboravih pitati... Nailazio sam na kritike za ovakav postupak sto ja radim: "ne valja voda iz bojlera... zbog tog i tog...", da napomenem da voda nije iz bojlera nego iz gasnog kotla, ako to ima neke veze. Moglo bi se i napomenuti nesto o takvim upozorenjima koja sam imao prilike da procitam, da kod povisene temperature vode dolazi i do reakcije sa posudom kroz koju prolazi voda i sve tako nesto, a ovoga puta cu da se uzdrzim od komentara na takve komentare, sto naravno ne vazi za vas ostale :hej:
 
Imas u staroj literaturi bas o tome sto pitas: " Da li su utvrdjene nekakve kriticne koncentracije hlora u vodi za bilo koji oblik zivota
? " Ili da preformulisem tvoje pitanje:
"Kolika treba da bude maksimalna koncentracija hlora u vodi a da ne steti ribama?

Rihard Jeric -Svet akvaristike said:
..obicno je pijaca voda hlorisana sa 0.1 do 0.2 mg po litar, a moze biti hlorisana i sa vecom dozom . Doza iznad 0.6 mg po litru ima vec opasne posledice po ukrasne ribe . Slobodni hlor u vodi ostecuje organe za disanje (skrzne listice ) , a vise puta se desava da dodje do ostecenja riblje pokozice i zapaljenja peraja ....

eto, jeste da je to jako stara knjiga ali ovakvi podaci nece nikada zastariti , ono sto je stetno, to je stetno , kao sto duvan steti nama i nikada nece biti koristan... ;)
 
Jes da sam prvi put nesto iz predmeta "akvaristika" procitao od gospodina Jerica, ipak se danas ne uzdam preterano u redove pomenutog autora (nisam nista uobrazio, nego eto..tako). U svakom slucaju, hvala Fauna na citatu, ali taj podatak meni ne znaci previse, bez nekih dodatnih objasnjenja. Naravno, ostaje pitanje i uticaja hlora na druge zive organizme. Da li mozda neke koncentracije hlora stete nekim mikrorganizmima, a ne stete ribama i sl...

Prva stvar o kojoj ce Boban znati, a ja nesto nacuo, kako se hlor koji se dodaje vodi rastvara? Cuo sam od coveka koji ovde radi na filter stanici da molekuli hlora prave kao bih rekao "agregate" tako da gas nije stopostotno homogeno u praksi rastvoren u vodi? Je li to tacno i ako jeste sta to nama treba da znaci.

Druga je stvar kojom brzinom isparava hlor na nekim temperaturima i pri kretanju vode. Kojom brzinom mozemo ocekivati napustanje gasa unetog u akvarijum i koji sve faktori uticu na to?

Trece je da bas zbog toga i ne menjam veliki procenat vode, tako da verovatno nije isto da na opisani nacin izjedamput promenim 30% (zapravo ekvivalent bi bio nesto manji) ili 2 puta po 15% u toku nedelje.

Cetvrto, sad trenutno nemam tacne podatke koje sam nekad video, ali znam da se u obradi vode ovde u mom gradu, dodaje vise hlora nego sto se radi recimo na Makishu...

Peto...ja bi' vol'o da se jos o ovome pise...:hej:
 
Evo da prokomentarisem ovu temu mada odmah da kazem da je sve ovo dosta van akvaristike jer u akvaristici se koristi podatak da hlor ne bi smeo a i nesme da bude prisutan u vodi. Naravno da je sve to podkrepljeno podacima ali to je van akvaristike.

Hlor je priblizno isto stetan i za bakterije i za ribe. Tako priblizno je receno u vezi toga s napomenom da razlicite ribe ipak razlicito podnose njegovo prisustvo.

Sto se tice bakterija, u akvaristici se koristi hlor za dezinfekciju opreme. Ja ga koristim u karantinu i to je zakonska obaveza. Kolicina od 10 mg/l se smatra zadovoljavajucom odnosno bezbednom kolicinom.

Sada nesto u vezi riba i hlora sto je za nas vise interesantnije. Ovo su podaci iz knjiga koji su podupreti naucnim radovima tako da u sustini to je to a odnosi se na koncentraciju hlora u vodi i efekti kod riba.

Pri koncentraciji hlora od 0.001 mg/l ribe pokazuju uznemirenost i pokusavaju da se udalje iz te zone samo gde da odu?
0.003 mg/l se smatra koncentracija koja ne bi smela da se predje u vodi gde su prisutne ribe.
Najvisa koncentracija hlora u vodi pri kojoj nisu zabelezeni efekti po ribe je 0.016 mg/l. Sve iznad ostavlja tragove.
Koncentracija od 0.04 mg/l gde su ribe izlozene u dizem periodu izaziva poremecaj produktivnosti.
Ribe ne bi smele da budu izlozene koncentraciji od 0.05 mg/l u trajanju od 30 minuta u toku bilo kojih 24 h.


Sada je pitanje koliko mi imamo hlora u vodi iz vodovoda. To je sigurno razlicito od mesta do mesta. Pitanje je da li se koristi hloramin koji je postojaniji i treba mu duze vreme da se izdvoji iz vode. Hlor se dosta lako izdvaja iz vode i cesto je dovoljni da se voda uzme sa tusa a ne slavine i da odstoji sat - dva. Hloraminu je potrebno cak i nedelja dana da se oslobodi. Podizanje temperature sigurno ide u prilog oslobadjanju hlora.

Ipak da bi se mi obezbedili tu nam je natrijum tiosulfat koga nam akvaristicke firme prodaju pod raznim nazivima a ima namenu da odstrani hlor iz vode kod pripreme. Ako je taj proizvod deklarisan da odstranjuje i druge stvari, recimo amonijak, onda su to mesavine hemikalija ali je njegovo velicanstvo natrijum tiosulfat uvek prisutan.

Ja licno mislim da mi ne bi trebali da se ustezemo kod pripreme vode ako je koristimo iz vodovoda i da je sasvim pozeljni da se ubaci po koja kap ovih sredstava.


Sto se rastvaranja hlora u vodi tice to je poznata stvar i to ide ovako: Cl2 + H2O = H+ + Cl- + HOCl Sta ce da se desi sa ovim jonizovanim hlorom i vodonikom to bog sveti nek zna jer to zavisi sta ima u vodi i naravno afiniteta.
I obrnuto 2HOCl -> 2H+ + 2Cl- + O2

Valjda su to ti "agregat" koje ti covek spominje.


Eto malo o tome pa kozda moze i dalje da se diskutuje o ovome.
 
Ja recimo koristim Beogradsku vodu sa Makiskog vodovoda. I jedna sam od najdaljih tacki u gradu koje se snabdevaju sa njega.
Jutros sam menjao 1/3 vode direktno iz cesmovace. Samo sam podesio temperaturu. Ribice su plivale sasvim normalno cak su i jurile mehurice vazduha. Toliko o tome koliko hlora ima kod mene u cesmovaci.
 

Attachments

  • IMG_8252.jpg
    IMG_8252.jpg
    62.8 KB · Pregleda: 23
Vrlo verovatno da ga ima sasvim malo i da on napusti vodu. Jos je pitanje koliko se u stvari i dodaje hlora ili hloramina u vodu prilikom dezinfekcije. Pored toga ako ti menjas 1/3 vode onda se i koncentracija hlora razblazi sto je dodatna povoljnost.
 
Ja se ne bih igrala sa tim i ubacivala u akvarijum vodu koja nije odstajala makar 3 dana.
To je konkretno vezano za vodovod iz kog koristim vodu. Ta voda se crpe iz nekoliko bunara busenih u samoj blizini reke i tretira se hlorom iz par velikih boca. U drugom ogranku vodovoda koji je i na sasvim drugom mestu u gradu voda se takodje tretira hlorom ali se on ubacuje ....lopatama.
U vreme kad i nisam imala akvarijume poznavala sam nekoga ko je imao aparaturu a i zaduzenje da kontrolise kolicinu hlora kod nekih krajnjih potrosaca (hotel, vrtic, skola...). Rezultati su bili veoma zanimljivi...ponekad ga je bilo u nedozvoljenim kolicinama a ponekad ga nije bilo uopste. Bazdarenje boca nije radjeno redovno a ponekad, danima, nije ni bilo hlora u njima. Verujem da i sad situacija nije bolja samo nemam vise priliku da znam rezultate, a ko zna mozda se to vise i ne praktikuje.
U tako nestabilnoj situaciji je veoma rizicno osloniti se na neki osecaj da ce sve uvek proci kako treba. Mozda i hoce, danima i mesecima do trenutka kad se predozira dodavanje hlora u pogresnom trenutku (kad se menja veca kolicina vode) i nanese nam neku stetu. Vodu namenjenu akvarijumima flasiram (nazalost nemam burad sto bi mi sve olaksalo) i pustam da odstoji minimum 3 dana a najcesce nedelju dana, do sledece izmene vode. Ne tretiram je nekim dodatnim sredstvima, za sada. Malo vise posla za mene ali tako pokusavam da izbegnem eventualne probleme, do kojih, kazem, i ne mora da dodje.
Ovakav moj stav je vezan konkretno za vodovod u mom mestu. Verovatno je u gradovima bolja situacija, veca kontrola i savremenije dodavanje hlora u sistem. Zasto bi dodavali vodu nepoznate nam kolicine hlora u njoj nasim ljubimcima kad vec dosta ljudi (akvarista) izbegava tu istu vodu za pice (kupuje se flasirana voda). Ako je ona stetna za nas, zasto ne bi bila i za ribice, biljke, alge, bakterije....